آغاز اعتماد بین ایران و آمریکا!

آغاز اعتماد بین ایران و آمریکا!

در حالی که سکوت رسانه ای پیرامون برجام و مذاکرات ایران و آمریکا به اوج خود رسیده است، برخی منابع رسانه ای اسرائیلی نوشته اند که این روزها اوضاع برای ایران بسیار خوب پیش می رود.

این منابع تاکید می کنند که بهبود روابط ایران با چین و روسیه به ثمر نشسته است و کشورهای عربی با درک واقعیت راهبردی جدید بین المللی به دنبال راه هایی برای نزدیک شدن به تهران هستند اما برای ایران شاید این بهترین و بهترین باشد. جنبه مهم این داستان یک توافق با ایالات متحده است.

رسانه های بین المللی از توافقات آتی صحبت می کنند که هدف از آن تنش زدایی است. در عمل آنچه در حال شکل گیری است بیشتر یک توافق نانوشته است که اجرای بخش قابل توجهی از آن هم اکنون آغاز شده است.

البته، دولت بایدن از این که رسماً آن را یک توافق نامید، امتناع می کند، زیرا این امر منجر به واکنش شدید جمهوری خواهان در کنگره می شود.

ابتکار ایالات متحده مبتنی بر توقف انتشار است. ایران متعهد شده است که اورانیوم را بیش از 60 درصد غنی‌سازی نکند، یعنی به سطح 90 درصدی که توانایی تولید سلاح‌های هسته‌ای را دارد، نرسد. واشنگتن به نوبه خود مخالفت خود را با آزادسازی دارایی های ایران به ارزش 20 میلیارد دلار در بانک های چندین کشور متوقف می کند و ایران و کشورهای غربی متقابلاً زندانیان خود را آزاد خواهند کرد. این ترتیبات غیررسمی اکنون اجرا شده اند و به نظر می رسد ایران غنی سازی اورانیوم با خلوص بالا را کاهش داده است.

برت مک گورک، هماهنگ کننده شورای امنیت ملی آمریکا برای خاورمیانه و شمال آفریقا، رهبری این مذاکرات را بر عهده دارد.

  4 نوامبر: تعداد قربانیان تاج در جهان به 5 میلیون و 20 هزار و 658 نفر رسید.

در عین حال آمریکایی ها با پیشنهادهای سخاوتمندانه سعی کردند اسرائیل را از نقض این تفاهم بازدارند.

آنها از یک طرف آمادگی بیشتری برای اعلام رسمی رزمایش مشترک با تل آویو دارند که نشان از احتمال حمله نظامی مشترک به ایران دارد و از سوی دیگر به وضوح انتظار دارند که اسرائیل به طور خودسرانه به ایران حمله کند. واشنگتن را شگفت زده کرد.

منابع خبری اسرائیلی افزودند: بیش از یک دهه پیش آمریکا تلاش کرد تا با جمع‌آوری اطلاعات غیرخصمانه و همچنین آنچه می‌توان آن را نفوذ نرم نامید، چنین سناریویی رخ ندهد، اما اکنون یک واقعیت اساسی تغییر کرده است. ; دولت بایدن حتی کمتر از دولت باراک اوباما به نتانیاهو اعتماد دارد.

اکنون کاخ سفید به دنبال کنترل اوضاع تا زمان مشخصی یعنی انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر 2024 است و نتانیاهو نیز همینطور است، هرچند احتمالا امیدوار است که انتخابات نتیجه متفاوتی داشته باشد.

تا آن زمان، هدف این است که شرایط را از بحرانی شدن حفظ کنیم. با این تفاهم، تهران دست به تولید سلاح هسته ای نخواهد زد و احتمال حمله اسرائیل به ایران بسیار کاهش می یابد.

واشنگتن امیدوار است از این زمان برای تمرکز بر آنچه که به عنوان جبهه اصلی خود می بیند، یعنی چین و جنگ روسیه و اوکراین، استفاده کند. انتظار اصلی آمریکا از اسرائیل عدم مداخله است. در همین حال، اورشلیم نقش خود را ایفا می کند. گالانت چندین ماه است که معتقد است آمریکا قصد دارد با ایران به تفاهم برسد و نتانیاهو به اعتراض لفظی اکتفا کرد و عملاً کارزار مشخصی علیه این تفاهم راه اندازی نکرد.

  یزد مقصد دوازدهمین سفر رئیس قوه قضائیه است

کارشناسان می گویند این تفاهم بین ایران و آمریکا با توجه به گزینه های جایگزین، واقعا ایده خوبی است.

به این ترتیب، حداقل تا زمانی که ایران به تولید تسلیحات هسته‌ای برسد، زمان می‌خریم و در این بین می‌توانیم گزینه نظامی را که پس از برجام کنار گذاشته شد، گسترش دهیم و دوباره توسعه دهیم. نتانیاهو در جلسه کابینه امنیتی و نشست عادی کابینه این یکشنبه به وضوح نسبت به احتمال امتناع نیروهای ذخیره ارتش از خدمت دسته جمعی ابراز نگرانی کرد.

او دادستان ها را تحت فشار قرار داد تا بهانه ای قانونی برای اقدام علیه کسانی که فرار از خدمت را سازماندهی یا تشویق می کنند، بیابند.

روی این موضوع حساسیت مضاعفی وجود دارد: مشکل فقط کودتای قضایی نتانیاهو نیست، بلکه مسئله ایران نیز هست.

در جریان اعتراض خلبانان نیروی هوایی در ماه مارس، نتانیاهو از سخنان یک خلبان ذخیره ارتش اسرائیل در مصاحبه با کانال 12 خشمگین شد.

این خلبان گفت: بدون ما نتانیاهو کسی نیست که به ایران حمله کند. این اساس حملات نتانیاهو به رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل و فرمانده نیروی هوایی بود.

آماده شدن برای حمله به ایران، یا حداقل تظاهر به آن، چیزی است که نتانیاهو از آن خرسند است و خلبان نیروی هوایی این روایت را خراب کرد.

از سوی دیگر، دفتر نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در حال حاضر توسط آبرام پالی، معاون آن دفتر اداره می شود و امروز عکس و نام رابرت مالی از حساب کاربری توییتر آن گروه و عکس و شرح پالی حذف شد. باقی مانده بودند.

  نمایی از زاهدان; تروریست ها به دنبال چه بودند!

حساب کاربری توئیتر دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در توییتی کوتاه اعلام کرد که دفتر و کل تیم در وزارت خارجه آمریکا همچنان سیاست آمریکا در قبال ایران را اجرا می کنند.

دفتر نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در حال حاضر توسط آبرام پالی، معاون آن دفتر اداره می شود و امروز عکس و نام رابرت مالی از حساب کاربری آن گروه در توییتر حذف شد و عکس و عنوان پالی حذف شد. .

مایکل مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا دو روز پیش با انتقاد از واکنش و توضیحات وزارت امور خارجه خواستار شفاف سازی این نهاد در خصوص رسیدگی به پرونده رابرت مالی، فرستاده ویژه مجلس نمایندگان آمریکا شد. دولت بایدن در مورد ایران

در 29 ژوئن، رابرت مالی در بیانیه ای کوتاه به رسانه ها تایید کرد که به دلیل تحقیقات در حال انجام در مورد مجوز امنیتی خود، چند هفته در مرخصی بوده است. او گفت به من اطلاع داده اند که مجوز امنیتی من در دست بررسی است. اطلاعات دیگری در اختیار من قرار نگرفته است اما انتظار دارم به زودی تحقیقات به نفع من به نتیجه برسد. در عین حال در تعطیلات هستم. در این بین ذکر شد که گزارش های مدیریت سوابق منتشر شده است. CBS همچنین پیشتر گزارش داده بود که FBI (پلیس فدرال) در این پرونده دخالت دارد. با این حال، شایعات حاکی از آن است که شورای امنیت آمریکا ماه ها پیش پرونده مذاکرات با ایران را دریافت کرده است و برکناری رابرت مالی تاثیر منفی بر مذاکرات ندارد.

منبع: Urman Today

دیدگاهتان را بنویسید