آغاز انتخابات پارلمانی فرانسه

به گزارش خبرگزاری موج


انتخابات زودهنگام پارلمان فرانسه این منجر به کسب 577 کرسی توسط ائتلاف میانه رو رئیس جمهور امانوئل ماکرون، حزب راست افراطی جامعه ملی و حزب چپگرای جبهه مردمی جدید می شود.

انتخابات زودهنگام مجلس فرانسه این انتخابات در سرزمین‌های ماورای دریای این کشور آغاز شد و شعب اخذ رای در سرزمین اصلی فرانسه در ساعت 8 صبح (06:00 به وقت گرینویچ) روز یکشنبه باز خواهند شد. انتظار می رود اولین رای گیری در ساعت 20:00 پس از بسته شدن آخرین شعبه های اخذ رای برگزار شود و نتایج اولیه رسمی در اواخر عصر یکشنبه اعلام می شود.

به گزارش خبرگزاری تاس، اگر نامزدی در اولین رای گیری اکثریت آرا را به دست آورد، کرسی متعلق به او خواهد بود. تنها نامزدهایی مجاز به شرکت در دور دوم هستند که حداقل 12.5 درصد آرا را در دور اول کسب کرده باشند. کسانی که رای بیشتری جمع کنند برنده می شوند.

مکرون در 9 ژوئن پس از شکست سنگین ائتلاف خود در انتخابات پارلمان اروپا، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

رئیس جمهور فرانسه امیدوار است با برگزاری این انتخابات، پایه های سیاسی ائتلاف حاکم را تقویت کند تا حمایت قابل اعتمادی از سیاست های خود در میان قانونگذاران کشور تضمین کند.

با این حال، نتایج نظرسنجی های اخیر نشان نمی دهد که حامیان مکرون موفق به بهبود موقعیت خود شده اند. بر اساس بررسی های جامعه شناختی، ائتلاف ریاست جمهوری می تواند پس از مخالفان جناح راست و چپ در رتبه سوم قرار گیرد. حزب راست افراطی «جامعه ملی» در صدر این رتبه بندی قرار دارد و پس از آن «جبهه خلق جدید» قرار دارد.

بر اساس تحلیل های سیاسی، عملکرد حامیان مکرون به شدت تحت تاثیر نارضایتی عمومی از وضعیت اقتصادی و تورم بالا در فرانسه است.

همچنین اصلاحات مربوط به قوانین بازنشستگی که در سال 2023 به تصویب رسید و سن بازنشستگی را از 62 به 64 سال افزایش داد نیز باعث کاهش محبوبیت ماکرون و اعتراضات گسترده در فرانسه شده است.

در عین حال، اظهارات پاریس مبنی بر عدم وجود خط قرمز در خصوص درگیری در اوکراین از جمله استقرار نیروهای فرانسوی در این کشور و ارسال موشک به کی یف نیز باعث کاهش محبوبیت و خشم مردم نسبت به مکرون شده است. .

سه حزب سیاسی اصلی فرانسه در نظر دارند در انتخابات پارلمان اروپا بیشترین کرسی از میان 577 کرسی مجلس ملی را به دست آورند.

مانند انتخابات پارلمان اروپا، میانه‌روها بر مکرون متمرکز شده‌اند و گابریل اتل، نخست‌وزیر فرانسه، کاندیدای اصلی این حزب است.

حزب مجمع ملی به رهبری جردن باردلا 28 ساله در این انتخابات شرکت می کند و مارین لوپن رهبر این حزب نیز نامزد پست نخست وزیری است.

ائتلافی از نیروهای چپ موسوم به جبهه مردمی جدید شامل «فرانسه تسلیم ناپذیر» به رهبری «ژان لوک ملانشون»، سوسیالیست‌ها به رهبری «الیویر فور»، کمونیست‌ها به رهبری «فابین روسل» و حزب سبز به رهبری «مارین». “. Tondlier” در این انتخابات شرکت می کند.

این سه حزب اصلی می توانند رهبران خود را به عنوان نخست وزیر معرفی کنند. بر اساس قانون اساسی فرانسه، نخست وزیر توسط رئیس جمهور منصوب می شود و آینده سیاسی رئیس جمهور تحت تأثیر دستور کار این انتخابات قرار نمی گیرد.

ماکرون که نمی تواند به دنبال یک دوره سوم باشد، قبلاً تکرار کرده بود که تا پایان دوره ریاست جمهوری خود در سال 2027 در سمت خود باقی خواهد ماند.


آیا این خبر مفید بود؟