آیا به پایان روابط ایران و اروپا نزدیک می شویم؟

آیا به پایان روابط ایران و اروپا نزدیک می شویم؟

از آنجایی که ایران نگاهی به شرق و اتحاد با روسیه را به عنوان سیاست خارجی خود در پیش گرفت، روابط تهران با اروپا فروپاشید. همچنین تداوم همکاری نظامی تهران و مسکو امید به احیای برجام را به خطر انداخت.

– قدرت‌های اروپایی که به‌طور سنتی از تعامل با ایران دفاع می‌کردند، در زمان تشدید تنش‌ها در خارج از ایران و ناآرامی‌ها در داخل، در حال تغییر مواضع خود و بستن یکی از آخرین درهای باز تهران به روی غرب هستند. این تغییر موضع به دلیل عرضه پهپادهای ایرانی به روسیه و ناآرامی در ایران است. در همین حال، امید به احیای برجام از بین رفته است.

به گزارش فرارو به نقل از میدل ایست آی، یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود به میدل ایست آی گفت: در افکار عمومی و مطبوعات اروپا، تاکید بر نحوه برخورد با معترضان در ایران است، اما چه زمانی کارساز است. با مقامات دولتی.» اروپایی ها در محافل خصوصی دلیل اصلی تغییر موضع خود را عرضه پهپادهای ایرانی به روسیه عنوان می کنند.

این تغییر رویکرد در اجرای سریع تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران مشهود است و این اقدامی غافلگیرکننده و غیرمنتظره بود، به ویژه برای کسانی که با رویکرد اغلب سفت و سخت سیاست گذاری در اتحادیه اروپا آشنا هستند و تغییرات ناگهانی و شدید در آن تقریباً بی سابقه است. .

اتحادیه اروپا از 10 اکتبر سه بسته تحریمی علیه ایران را اعلام کرده است که بیش از مجموع تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران در 9 سال گذشته است. دو دور تحریم برای مرگ مهسا امینی که توسط پلیس گشت ارشاد دستگیر شد و سپس نحوه مدیریت اعتراضات در ایران اعمال شد. در 20 اکتبر، حدود یک ماه پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر متهم کردن مسکو به استقرار پهپادهای ایرانی در مناقشه اوکراین، اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه ایران به دلیل ارسال پهپاد به روسیه اعمال کرد.

  مدلینگ مریم معصومی با پالتو آبی + عکس

این دیپلمات به میدل ایست آی گفت: اگر با هر دیپلمات حرفه ای در بروکسل صحبت کنید، می گویند بازگشت تحریم ها علیه ایران در گذشته غیرقابل تصور بوده است.

الی گرندمایر، کارشناس مسائل ایران در شورای روابط خارجی اروپا، به میدل ایست آی گفت: «واضح است که ایران اساساً اشتباه محاسباتی کرده و میزان سکوتش از روسیه در جنگ را نادیده گرفته است. در قلب اروپا روابط خود را با دولت های اروپایی بهبود می بخشد. وی می افزاید: بحث درباره ایران امروز به اندازه بحث ایران در ایالات متحده آمریکا سمی شده است.

سرد شدن روابط ایران با اروپا در تضاد با روابط نوظهور تهران با روسیه است. این دو کشور در جنگ سوریه شریک بودند، جایی که نیروی هوایی روسیه با کمک زمینی ایران برای نجات دولت بشار اسد ترکیب شد. امروزه تحلیلگران و دیپلمات ها بر این باورند که روابط ایران و روسیه در برخی زمینه ها از ازدواج مصلحتی فراتر رفته و به سمت مشارکت ایدئولوژیک تری پیش می رود. اولین سفر ولادیمیر پوتین به خارج از روسیه پس از حمله به اوکراین به ایران بود. پوتین متعهد شده است که تلاش ایران برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای، یک بلوک امنیتی آسیای مرکزی که به عنوان وزنه تعادلی در برابر نفوذ غرب در اوراسیا طراحی شده است را تسریع کند.

مقامات روسی از جمله نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه که از سوی آمریکا تحریم شده است، در جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال قرار گرفته اند و سرمایه گذاران تجاری روسی برای فرار از تحریم های غرب به ایران سفر می کنند.

هنری روم، کارشناس ارشد موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک، می‌گوید: «اگر همه این عوامل را کنار هم بگذاریم، آنچه به دست می‌آید پایان ایده‌آل ایران نه شرق و نه غرب و اولویت آن کشور برای سیاست همجواری با ایران است. شرق در عرصه سیاست».

  با هدف ایجاد 20 هزار فرصت شغلی برای چهارمحال و بختیاری در سال جاری

ایران و آمریکا از زمان سرنگونی شاه مخلوع و استقرار جمهوری اسلامی در سال 1979 روابط رسمی خود را با یکدیگر حفظ نکرده اند، اما اروپا روابط خود را با ایران حفظ می کند. یکی از جنبه های آن، پیوند حمایت از گردشگری و تبادل دانشجو بین ایران و کشورهای اروپایی بود.

رویکرد سختگیرانه

از نظر تاریخی، قدرت های بزرگ اروپایی تمایلی به رویارویی مستقیم با تهران نداشته اند. با کمک آلمان، فرانسه و بریتانیا، مذاکراتی آغاز شد که منجر به توافق هسته‌ای در سال 2015 شد. کشورهای اروپایی نیز با تصمیم دولت ترامپ برای خروج یکجانبه از این معاهده مخالفت کردند و تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل را ناکام گذاشتند. با این حال گراندمایر خاطرنشان می کند که امروزه در ایران عناصر و جریان های رادیکال تمام اهرم های اصلی قدرت را در دست دارند، عناصری که ضعف سیاست خارجی اروپا را در دوره ترامپ مشاهده کرده اند. او می افزاید: «آنها معتقدند اروپا به تصمیمات ترامپ اعتراض کرده اما به منافع ملموسی برای ایران دست نیافته است. رهبران ایران معتقدند که شرکای طبیعی کشور در شرق هستند.

روز دوشنبه، آلمان، بزرگترین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا، تغییر نگرش اروپا به مذاکرات هسته ای را برجسته کرد. برلین اعلام کرده است که با واشنگتن بر روی تغییر تمرکز از احیای برجام به رسیدگی به اعتراضات در ایران موافق است. سخنگوی وزارت خارجه آلمان خاطرنشان کرد که برلین و واشنگتن “واقعا در یک جهت حرکت می کنند”. صنم وکیل، معاون مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در اندیشکده چتم هاوس در لندن، به میدل ایست آی گفت: «نگاه اروپایی ها به ایران سرسخت تر شده است. البته این رویکرد به نگرش آنها نسبت به برنامه هسته ای ایران نیز تسری پیدا می کند.

  افزایش حقوق بازنشستگان از امروز اجرایی می شود

وی افزود: سطح فشار اروپا افزایش می یابد و آلمان، انگلیس و فرانسه با هماهنگی دولت بایدن برای اجرای تحریم ها علیه ایران همکاری نزدیک تری خواهند داشت.

پل های در حال سوختن

حمایت اروپا از بازگشت به توافق هسته ای حتی پس از اینکه آمریکا اعلام کرد اطلاعاتی در اختیار دارد که ایران در حال آماده شدن برای ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه است، ادامه یافت. دو هفته پس از کنفرانس مطبوعاتی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت ایالات متحده در این زمینه، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایالات متحده و ایران خواست تا بر سر توافق به سازش برسند.

برخی معتقدند موضع اروپا در قبال ایران، از جمله تحریم های ارسال پهپادهای روسی، نتیجه مذاکرات هسته ای شکست خورده است.

رم می‌گوید: «فکر می‌کنم اگر پرونده هسته‌ای در جای بهتری بود، اروپا احتمالاً نگاه متفاوتی به عرضه هواپیماهای بدون سرنشین به ایران داشت.»

این دیپلمات اروپایی به میدل ایست آی گفت: از آنجایی که جنگ در اوکراین تلاش ها برای احیای مذاکرات را پیچیده می کند، هیچ کس در موقعیتی نیست که بتواند برای احیای این توافق نامه مطرح کند زیرا افکار عمومی مخالف آن خواهد بود و با جنگ در اوکراین، در مقابل

با سرد شدن روابط با اروپا، تهران و همسایگانش به دنبال نزدیکی محتاطانه هستند. امارات و کویت سفیران خود را در ایران منصوب کردند.

گرندمایر می گوید: «تهران می پرسد که آیا واقعاً به اروپا بیشتر نیاز داریم، زیرا امارات یا قطر ممکن است به عنوان میانجی در مذاکرات با آمریکایی ها مفیدتر باشند. من هنوز فکر می کنم ایران در ارزیابی و محاسبات خود اشتباه کرده است. آنها با آتش زدن پل روابط و فرصت ها با اروپا، پل احیای احتمالی برجام را می سوزانند.

دیدگاهتان را بنویسید