ابهام عجیب در سیاست دولت در قبال کالاهای استراتژیک چه شد کوپن و نان و بنزین؟

ابهام عجیب در سیاست دولت در قبال کالاهای استراتژیک چه شد کوپن و نان و بنزین؟

روز جدید یک سالگی دولت فرا رسید و هنوز بخش مهمی از سیاست های دولت مبهم است و در مورد مهم ترین مسائل مربوط به سبد خانوار از جمله توزیع کالا و نان و … پاسخ مناسبی اعلام نشده است.

در حالی که یک سال از دولت سیزدهم می گذرد و اکنون لغو ارز 4200 تومانی وارد سومین ماه خود می شود، هنوز مشخص نیست سیاست دولت در قبال جایگزینی یارانه ارزی چیست؟

در اولین روزهای اعلام تصمیم دولت مبنی بر لغو ارز ۴۲۰۰ تومانی، خبرها از پرداخت یارانه نقدی سه ماهه و سپس توزیع کالا برای چهار تا شش جایگاه در ماه های بعد خبر می داد. اما اکنون با وجود گذشت سه ماه از پرداخت یارانه نقدی، هنوز تکلیف توزیع کالا مشخص نیست.

وزیر اقتصاد و دارایی در آخرین اظهار نظر در این زمینه با این سوال مواجه شد که تکلیف توزیع کالابرگ به کجا رسید؟ وی گفت: هنوز بحث تامین کالابرگ در ستاد اقتصادی دولت مطرح نشده است.

احسان خاندوزی به سوالاتی درباره نتیجه جایزه کالابرگ و چرایی تاخیر در این جایزه پاسخی نداد.

همزمان برخی نمایندگان مجلس از توزیع آتی اعلامیه برای شش کالا خبر می دهند. برخی دیگر از نمایندگان اعلام کردند که تعداد کالاهای مشمول توزیع کالا به چهار کالا کاهش یافته است. با این حال، مشخص نیست که آیا سیاست دولت بر رد موضوع توزیع کالا است یا تصمیم بر این است که کالاها در شهریورماه تحویل سرپرستان خانوار شود.

گفته می شود کسانی که در حال حاضر در لیست یارانه نقدی 340 هزار تومانی هستند، می توانند کوپن دریافت کنند.
صدور کارت نان در دستور کار دولت نیست

  2 یک خانم کارآفرین اهل میاندوآبی که مکمل غذای کودک تولید می کرد

از سوی دیگر، ابهامات عجیبی در خصوص تغییر ساختار پرداخت یارانه نان وجود دارد. در حالی که طرح آزمایشی فروش نان با کارت بانکی از زنجان آغاز و سپس به استان های دیگر سرایت کرد، هنوز سازوکار دقیق صدور کارت نان برای خرید مشخص نیست.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالات متعدد خبرنگاران درباره جزییات معضل نان، گفت: نان گران نمی شود، هدف دولت و البته خط قرمز رئیس جمهور افزایش قیمت نان در سال جاری است.

به گفته وی صدور کارت نان در دستور کار دولت نیست. مردم با این کارت های بانکی نان می خرند و ما با بانک مرکزی صحبت می کنیم تا فقط برای سرپرستان خانوار نباشد. بلکه با تمام کارت اعضای خانواده امکان خرید نان وجود دارد.

بر اساس آخرین اطلاعیه، بیش از دو ماه از اجرای طرح نان جدید می گذرد و در این مدت بیش از 63 درصد کشور به دستگاه کارتخوان مجهز شده اند و از نظر تعداد تراکنش های فروش نان، بیشتر است. بیش از 89 درصد نانوایی های کشور تحت پوشش هستند بسیاری از کارشناسان معتقدند این طرح می تواند مقدمه ای برای افزایش قیمت نان در آینده باشد.
بنزین امسال گران نمی شود

وزیر اقتصاد همانطور که افزایش قیمت نان در سال جاری را خط قرمز رئیس جمهور اعلام کرد، وعده داد امسال تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین وجود نخواهد داشت.

در کیش و قشم، طرح آزمایشی تغییر مکانیسم توزیع بنزین ارائه شده است. اما بر اساس اعلام وزیر اقتصاد تصمیم جدیدی در این راستا گرفته نشد و گزارش تخصصی بنزین رئیس جمهور ارائه شد. بر این اساس مشخص نیست تکلیف آینده بنزین چه خواهد بود.

  گرمای تابستان و فاجعه مرگبار شنا/ مردم خطر شنا در رودخانه ها، سدها و آبراه ها را جدی بگیرند.

به هر حال، عدم قطعیت کشش در این حوزه ایجاد شده است و برخی معتقدند این گونه اظهارنظرها در خصوص به تعویق انداختن زمان افزایش، نه تنها انتظارات تورمی را زنده نگه می دارد، بلکه زمینه را برای افزایش بیشتر تورم در سال آینده فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید