احتمال رسیدن قیمت نفت به 100 دلار به دلیل کاهش تولید عربستان

احتمال رسیدن قیمت نفت به 100 دلار به دلیل کاهش تولید عربستان

تحلیلگران بر این باورند که کاهش تولید عربستان و تمدید توافق اوپک پلاس تا پایان سال 2024 قیمت نفت برنت را به 100 دلار در هر بشکه خواهد رساند.

به گزارش رویترز، تحلیلگران بر این باورند که تعهد جدید عربستان سعودی برای کاهش بیشتر تولید از ماه جولای، عرضه جهانی نفت را بیشتر محدود می کند و می تواند قیمت نفت را تا پایان سال جاری به 100 دلار در هر بشکه برساند.

پس از اینکه وزارت انرژی عربستان اعلام کرد این کشور از ماه جولای تولید خود را 9 میلیون بشکه در روز کاهش می دهد، قیمت نفت بیش از 1 درصد افزایش یافت. عربستان سعودی در ماه می 10 میلیون بشکه در روز تولید کرد که بزرگترین کاهش تولید این کشور در چند سال اخیر است.

علاوه بر این، ائتلاف اوپک پلاس تصمیم گرفت برای حمایت از قیمت نفت، کاهش تولید را تا پایان سال 2024 تمدید کند.

تحلیلگران انتظار دارند که تولید در ماه جولای یک میلیون بشکه کاهش یابد که می تواند کاهش واقعی تولید اوپک پلاس را که از اکتبر آغاز شد، دو برابر کند.

این اقدام عربستان عرضه نفت را محدود می کند و قیمت نفت را به 70 دلار در هر بشکه می رساند. اما مدتی طول می کشد تا ذخایر نفت تمام شود، بنابراین قیمت نفت بلافاصله افزایش نمی یابد.

تحلیلگران بانک مشترک المنافع استرالیا در یادداشتی اعلام کردند که به دلیل اقدام عربستان سعودی برای حمایت از قیمت نفت، بازارهای جهانی نفت در حال حاضر بیشتر در معرض کمبود برای بقیه سال جاری هستند.

این تحلیلگران انتظار دارند که قیمت نفت خام برنت در سه ماهه پایانی سال جاری میلادی به دنبال بهبود تقاضای چین به 85 دلار در هر بشکه برسد.

تحلیلگران بانک AZ می گویند عرضه نفت در نیمه دوم سال جاری کاهش خواهد یافت و اگر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا متوقف شود و مسائل کلان اقتصادی حل شود، قیمت نفت به شدت افزایش خواهد یافت.

اما همه این تحلیلگران اتفاق نظر دارند که این افزایش قیمت در کوتاه مدت اتفاق نخواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید