اردوغان در رکود تورم است


ساعت: 09:04
تاریخ انتشار: 1401/01/11
کد خبر: 1818590

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از آناژ-ترکیه و گروه قفقاز؛ بحران اقتصادی ترکیه با افزایش نرخ تورم با نرخ بی سابقه ای، شانس حزب حاکم را برای پیروزی مجدد و حفظ قدرت کاهش داده است. زیرا مهم ترین عامل پیروزی و محبوبیت حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان در سال 2002 برداشتن گام های بلند در جهت اقتصاد بود.

دولت برخاسته از این حزب مهم اسلامگرا در تاریخ ترکیه، در زمینه های مهمی مانند ارائه بسته های حمایتی، زمینه سازی برای تولیدات صنعتی و کشاورزی، گشودن دروازه های ترکیه به روی سرمایه گذاران خارجی، افزایش صادرات، نوسازی حمل و نقل، ایجاد اشتغال و … مبارزه با فساد یک موفقیت بی سابقه بود. اما این روند در سال های اخیر متوقف شده است و بسیاری از تحلیلگران اکنون معتقدند موضوعات مهمی مانند تورم، بیکاری، فساد، بدهی های خارجی و شکاف طبقاتی رقبا را به زیر فرش اردوغان و شریکش باغچی سوق می دهد.


بار مالی تصمیم اشتباه اردوغان

مروری کوتاه بر توسعه اقتصادی ترکیه در سه دهه گذشته نشان می‌دهد که سیاست‌های مالی و پولی نادرست اردوغان او و حزبش را به بن بست رسانده است.


ترکیه، رجب طیب اردوغان،

وی در مورد تصمیم اشتباه و خطرناک اردوغان در مورد نحوه تنظیم نرخ ارز نوشت: «سیستم سپرده های ارزی حفاظت شده یک برنامه جعلی و غیرعلمی است که برای جلوگیری از افزایش قیمت دلار معرفی و اجرا شد.

در این سیستم، مردم سود سپرده های بانکی خود را به پوند دریافت می کنند، اما نرخ سود دوم معادل میزان سود ارزی به آنها تعلق می گیرد! یعنی دولت برای اینکه مردم را از بانک خارج نکند و دلار نخرند، ترتیبی داده است که سپرده به پوند باشد و سود دلاری داشته باشد!

سود دوم از کجا می آید؟ از بیت المال و به عبارتی از جیب مردم! این اقدام عجیب و بیهوده در سه ماه اول 17 میلیارد پوند اضافی به خزانه داری وارد کرد.

به گفته پروفسور شنول بابوشچو، اگر دلار تا پایان خرداد ماهانه 50 سنت افزایش یابد، وزن خزانه به 63.1 میلیارد پوند افزایش می یابد و اگر ماهانه یک پوند افزایش یابد، 74 میلیارد پوند ضرر خواهد کرد! به این ترتیب می‌بینید که چگونه منابع مالی در مکان‌های اشتباه در جریان است و به همین دلیل تورم در راه است.

  سجاد غریبی دستگیر می شود؟ | روز جدید


مشکلات اقتصادی دائمی ترکیه در سیصد سال گذشته

مشکل سه قرن اقتصاد ترکیه در این دو نکته نهفته است:

1. پس انداز ناکافی، عدم انباشت سرمایه و ناتوانی دولت در تامین مالی.

2. کسری دائمی تجارت خارجی.

به همین دلیل ترکیه همیشه کسری بودجه دارد، ما در هر دوره به سرمایه خارجی، وام و اعتبار خارجی نیاز داریم. برای غلبه بر این بحران جاری، طرح تورگوت الزال در 24 ژانویه 1980 و طرح 14 آوریل 2001 نتیجه اصلاحات ساختاری جدی در راه حل است.

البته دولت حزب عدالت و توسعه نیز 10 سال است که با نظم و انضباط اصلاحات کمال درویش و روند اتحادیه اروپا اقتصاد را با موفقیت اداره کرده است. اقتصاد رشد کرد و نرخ بهره به 7 درصد کاهش یافت. در برنامه سال 2001 حزب عدالت و توسعه بیان شده بود که “روابط با صندوق بین المللی پول و بانک جهانی ادامه خواهد یافت.”

اما اظهارات نخست وزیر اردوغان در سال 2011 آغاز تغییر سیاست در قبال «اقتصاد هترودکس» بود. از آن زمان، سیاست مصرف (قرض گرفتن) و اولویت ساخت و ساز باعث تحریک بازار شده است.


از وزیران خسیس گرفته تا وزیران

طاها آکیول در ادامه به اهمیت هشدارهای اقتصاددانان که نقش اساسی در پیروزی های اردوغان داشتند، توجه کرد. او مهمت شیمشک، یکی از مشاوران برجسته موسسات مالی در وال استریت ژورنال آمریکا است.

مهمت سیمشک یک اقتصاددان باهوش است که مسیر پیشرفت را در جایی دنبال کرده است که هیچکس نمی توانست حدس بزند.

در جریان حمله آمریکا به عراق، نیروهای آمریکایی سعی کردند گروهی از نیروهای پیشمرگه کرد عراق را آموزش دهند. آنها به دنبال مترجم انگلیسی به کردی بودند و مهمت شایمشک جوان خود را به سفارت آمریکا در آنکارا معرفی کرد تا در این زمینه فعالیت کند.

  رویترز از بازگشت سرمربی پرتغالی به تیم ملی ایران خبر داد/ کی روش با بازیکنان مطمئن بازگشته است!

خیلی زود همراه آمریکایی ها عازم عراق شد و چند ماهی مترجم آنها بود. او سپس برای تحصیل در رشته اقتصاد به ایالات متحده سفر کرد و استعداد فراوانش در برنامه ریزی مالی و سیاست فروش و مالیات باعث شد تا مشاور ثروتمندی در وال استریت ژورنال شود.

پس از مدتی دوستان عبدالله گل و علی بابکان او را متقاعد کردند که به ترکیه برگردد. او این درخواست را پذیرفت و وزیر اقتصاد کابینه اردوغان بود.

مهمت شیمشک نیز مانند علی باباجان به نظم مالی اعتقاد زیادی داشت و او را خسیسی می نامیدند که نه تنها به وزرا و مقامات دیگر، بلکه به شخص اردوغان نیز باج نمی داد و مهمترین مانع اسراف بود. پراکنده بود

طاها آکیول در تحلیل خود به اهمیت هشدارها و پیش بینی های شیمشک اشاره کرد و نوشت: «مهمت شیمشک وزیر دارایی در سال 2015 هشدار داد. اما هیچکس به سخنان او علاقه ای نداشت. او گفت که در حال حاضر از اصلاحات اجتناب شده است. زیرا برنامه ریزی برای اصلاحات اقتصادی در دراز مدت نتیجه می دهد و نمی تواند یک نمایش سریع سیاسی باشد. اما اگر اصلاحات صورت نگیرد، اقتصاد ترکیه به زودی به خواب می رود. این باعث می شود نتوانیم به اهدافمان برسیم. دهه 1990 مملو از نمونه های تکراری از این دست است. ما در این دهه اشتباهات جدی مرتکب شدیم و نباید دوباره در همان شرایط قرار بگیریم.


ترکیه، رجب طیب اردوغان،

مهمت شیمشک در آن زمان چنین باورهایی داشت. اما تیم اردوغان هشدارهای او به علی باباجان را نادیده گرفت و سکان اقتصاد را به دست کسانی سپرد که به تدریج ترکیه را به باتلاق انداختند.

یعنی وزرایی که در مقابل دستورات اردوغان مقاومت نکردند و کار به جایی رسید که اقتصاد ترکیه به دلیل زیاده خواهی ها و اقدامات جنجالی و نمایشی و پروژه هایی که اقتصاد به ارمغان نیاورد و فقط برای احزاب حاکم رای جمع آوری کرد، تورم کرد. دلیل تورمی که امروز به هیولایی در اقتصاد ترکیه تبدیل شده همین سیاست های غلط است و برخلاف ادعای اردوغان ربطی به نرخ سود سپرده های بانکی ندارد.

  علیرضا منصوریان از شاگردانش تمجید می کند


تاریخچه تصمیم اشتباه در ترکیه

اکنون که ترکیه زیر بار 128 میلیارد دلار وام خارجی و تورم بالا است، استراتژی اردوغان برای کنترل نرخ ارز به طور موقت واکنش نشان می دهد. اما هزینه این راه حل روز به روز در حال افزایش است. بررسی تاریخ نیز نشان می دهد که ترکیه بار دیگر چنین تصمیمی گرفته و میلیاردها دلار ضرر کرده است.


ترکیه، رجب طیب اردوغان،

در 8 ژوئن 1967، دولت سلیمان دمیرل بیانیه ای در مورد “سپرده های قابل تبدیل” صادر کرد. بر اساس این حکم، اگر کارگران ترک در اروپا، ارز خود را در یکی از بانک های ترکیه واریز کنند، در زمان برداشت پول خود را به صورت ارزی پس می گیرند.

در سال 1973، او 463 میلیون دلار درآمد داشت که در آن زمان پول خوبی بود. دولت آن موقع هم مثل امروز خوشحال بود و می گفت ما نرخ ارز را تثبیت کردیم.

اما در طول سال ها این صورت حساب و پیامدهای مالی آن افزایش یافته و پرداخت نشده است. نخست وزیر تورگوت اوزال که در سال 1989 به توافق پایان داد، گفت: “امیدوارم جوانان ما از این موضوع درس بگیرند.” ما نباید نسل های آینده را زیر باری بگذاریم که آنها هیچ نقشی در آن ندارند. تحمل چنین اشتباهات غیرقابل توضیحی دشوار است. اگر بین سال های 84 تا 89 این پرداخت ها را انجام نمی دادیم، می توانستیم به ازای هر خانواده یک میلیون پرداخت کنیم. ما 9000 مدرسه اضافی، 900 کارخانه متوسطه، 500 بیمارستان و 4000 کیلومتر بزرگراه ساختیم. صد هزار نفر می توانند شغل داشته باشند. یک تعادل ساده در اینجا وجود دارد که نشان می دهد اشتباهات گذشته چقدر برای جامعه هزینه داشته است.» (17 سپتامبر 1989)

متأسفانه در افق و برنامه سیاسی اردوغان سیاست اصلاح طلبی منطقی مانند اوزال، درویش یا دهه اول او وجود ندارد. او بر سیاست های اشتباهی که ترکیه را تا کنون هدایت کرده است، پافشاری می کند. وظیفه اپوزیسیون پیشنهاد یک سیاست اصلاح طلبانه منطقی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید