اصفهان زمینه دستیابی به بازارهای جهانی تولید گل و صیفی‌جات را دارد / ظرفیت بالای گلپایگان و خوانسار در تولید و پرورش گل‌های تزیینی

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان

سید وحید دزفولی در سومین جلسه کمیته کشاورزی و صنایع وابسته با اشاره به اقدامات انجام شده قبل از سفر به هلند گفت: هدف از بازدید از نمایشگاه گرین تک هلند آشنایی با فناوری باغبانی در کشور است. هلند و نوآوران پیشرو جهانی در زمینه گلخانه ها و به اشتراک گذاری دانش و تجربه. بازدیدهای تخصصی هم انجام شد.

وی افزود: در این راستا نشستی با هادی فرجند سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه هلند و مشاوران وی برگزار و گزارشی از پتانسیل های استان اصفهان در حوزه گلخانه ارائه شد.

رئیس کمیته کشاورزی و صنایع وابسته اتاق اصفهان تصریح کرد: این نمایشگاه متشکل از شرکت‌های شبکه سازمان‌دهی شده تولیدکنندگان و همچنین فروشندگان و شرکت‌های صادراتی است که جامعه هدف آن‌ها تولیدکنندگان، حراج‌دهندگان، تجار، عرضه‌کنندگان خدمات سازمانی و مراکز فروش سایر کشورها بودند. کشورها.

وی در ادامه به بازدید از شرکت راکوان اشاره کرد و گفت: این شرکت تولید میوه و تره بار با بیش از 100 کشور دنیا در ارتباط است که به صورت یک شرکت مستقل خانوادگی اداره می شود و بیش از 4 هزار نیروی متخصص دارد.

دزفولی بازدید از مجتمع دسته بندی و بسته بندی فلفل دلمه ای را از دیگر دستاوردهای این سفر عنوان کرد و گفت: این واحد مجهز به سیستم اتوماتیک بود و علیرغم وسعت مجموعه، عملیات اجرایی و بسته بندی با اندکی انجام شد. مردم.

اتاق در اصفهان

وی افزود: هدف از برگزاری این رویداد، ارائه دیدی اجمالی به بازدیدکنندگان از محصولات و خدمات شرکت ها و مبتکران مطرح دنیا بود و خدمات و محصولات مختلفی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد.

رئیس کمیته کشاورزی و صنایع وابسته اتاق اصفهان با اشاره به اینکه ایران هنوز در حوزه کشاورزی و تولید محصولات مکانیزه به جایگاه مناسبی نرسیده است، افزود: اگر سیاست های کشور درست باشد، ایران نیز می تواند تولید کند. و صادرات محصولات کشاورزی و صیفی جات خوب است

وی افزود: در زمینه تولید گل، شهرهای گلپایگان و خوانسار اصفهان پتانسیل تولید بسیار خوبی دارند و می توانند همسو با بازارهای جهانی باشند. صادرات من دارم

دزفولی گفت: کشور ایران و استان اصفهان از نظر تولید محصولات کشاورزی و نیروی انسانی جایگاه نسبتا خوبی دارند. اما در زمینه استفاده از فناوری و فناوری های دانش بنیان، هلند پیشرو است.

امید شریفی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه احصای نیازهای بخش کشاورزی باعث خرسندی است، گفت: خوشبختانه با همکاری کشاورزی و کمیته صنایع مرتبط. اتاق بازرگانی اصفهان سفری برای کسب تجربه انجام شد و تجربیات به یکدیگر منتقل شد. انجام سفرهای بین المللی یکی از وظایف استان است و باید سطح کیفی سفر را بالا ببریم.

وی با اشاره به سفرهای هیئت های خارجی به استان اصفهان، افزود: سال گذشته 64 هیئت خارجی به طور رسمی به استان آمدند که همه آنها یک نقطه مشترک داشتند که هدفمندی آنها بود. همچنین ماه گذشته یک هیئت چینی به استان اصفهان آمدند و ما را به خوبی می شناختند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: قبل از این تعداد هیئتی که آمدند، سال گذشته سفرهای متعددی داشتیم که باید افزایش دهیم. انجام این سفرها از وظایف استان است و باید سطح کیفی سفرها بالا رود».

وی افزود: در حال حاضر ساختاری در کشاورزی داریم که بیشتر از مرحله پس از تولید به فکر تولید هستیم، باید شاهد تحول در حوزه کشاورزی باشیم. بخش کشاورزی ما کوچک شده است و فقط به حوزه های تولید تجاری فکر می کنیم، باید در این زمینه ساختاری فکر کنیم.

شریفی تصریح کرد: اکنون فرصت گسترش در حوزه صنعت و کشاورزی استان را نداریم، باید آنچه را که داریم تغییر دهیم تا از آن نهایت استفاده را ببریم. اما مقرون به صرفه نبود، آب و منابع محدودی داریم و در این راستا لازم است فناوری در صنعت کشاورزی گسترش یابد.

وی ادامه داد: متأسفانه بین شرایط فعلی و مطالبات ما ناهماهنگی وجود دارد، با توجه به اینکه سند اقتصاد کشاورزی ما در حال کوچک شدن است، تلاش می کنیم صنعت کشاورزی را ارتقا دهیم، اکنون 12 درصد تولید ناخالص داخلی را کشاورزی تشکیل می دهد.

لازم به ذکر است بهترین مقدمه حضور فعالان اقتصادی در انتخابات است که باید به صحنه بیایند تا اتفاقات خوبی در استان بیفتد، همچنین تلاش می کنیم نارضایتی ها را برطرف کنیم و به حد مطلوب برسیم.

احمدرضا همتی مشاور کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته نیز گفت: خوشحالیم که هیئتی که به هلند رفته بود با نوع فعالیت در این کشور آشنا شد. تولید شاخص های زیادی دارد و این شاخص در صادرات نشان داده می شود.

وی افزود: باید در تولید و صادرات در بازار پیشرو باشیم، اتاق بازرگانی منبع حیاتی تولید است; اما باید صادرات داشته باشیم. خوشبختانه در این زمینه کارگروهی برای رفع موانع تشکیل شده است که به تولیدکنندگان کمک می کند تا روند بهتری را طی کنند.

حمیدرضا مومنی، مشاور کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته نیز اظهار کرد: تاکنون حمایت هایی صورت گرفته است، اما بیشتر آن همیشه در حد حرف بوده و کاری برای رشد کشاورزی انجام نشده است.

وی تصریح کرد: باید فکر و اندیشه رهبری برای حمایت از فعالان اقتصادی باشد، فعالان اقتصادی باید با حضور در انتخابات کاری انجام دهند تا فعالیت های اقتصادی رشد کند.