اضافه بارها برای حجاج چقدر است؟

همزمان با خروج 60 درصد از زائران ایرانی از عربستان، سازمان حج و زیارت از زائران خواست از حمل برخی کالاها به ایران خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری موج


در دستورالعمل انتقال محموله زائران که توسط شرکت هواپیمایی ایران و سازمان حج و زیارت از زائران خواسته شد از حمل برخی کالاها از عربستان به ایران خودداری کنند.

خطوط هوایی ایرانیهمراه داشتن اسکوتر، اسباب بازی های شارژی، بلندگوهای موبایل، اقلام باتری دار و موارد مشابه در هواپیما (حتی در قسمت بار) ممنوع بوده و تاکید می شود: این اقلام در زمان تحویل بار و تلفات آن در فرودگاه باقی می مانند. کاملاً رو به مسافر خواهد بود.

همچنین توصیه می شود دور چمدان را طناب نکشید و آنها را جداگانه قفل کنید. بدیهی است در صورت انجام این کار طناب ها و قفل ها در هنگام تحویل بار توسط کارکنان محلی باز می شود و مسئولیت این امر بر عهده مسافر خواهد بود.

تعداد بار و وزن سنگین بار مشمول جریمه اضافه بار بوده و جریمه مشمول در هنگام تحویل بار به صورت نقدی از زائر اخذ می شود.

بارهای حجیم، سنگین و ناخوشایند و چمدان های پاره شده توسط کارکنان فرودگاه پذیرفته نمی شود.

چمدان های چک شده و اقلام پلاستیکی بزرگ به عنوان چمدان پذیرفته نمی شوند.

ویلچرها باید بسته بندی شده و به مکه تحویل داده شوند. این کار در فرودگاه حدود 35 ریال سعودی هزینه دارد و زائر باید هزینه آن را بپردازد.

به زائران یادآوری می شود که حمل آب زمزم به هر شکل در محفظه بار یا داخل چمدان و جلوگیری از حمل آن در هواپیما ممنوع است. یادآوری این است که هر زائری می تواند تنها دو تا سه بطری کوچک آب زمزم در کیف خود داشته باشد.

بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت، از حدود 87 هزار و 600 زائری که به حج مشرف شده اند، حدود 60 درصد آنها عربستان را ترک کرده اند و پیش بینی می شود بقیه زائران تا آغاز ماه محرم از کشور خارج شوند.آیا این خبر مفید بود؟