اضافه شدن یک «امام صادقی» دیگر به دولت

اضافه شدن یک «امام صادقی» دیگر به دولت

به امید کاهش بخشنامه های خلق الساعه

نمایندگان مجلس روز یکشنبه با یک لایحه کلی برای ایجاد وزارت بازرگانی و جداسازی آن از صنایع و معادن موافقت کردند. نظر موافقان و مخالفان این لایحه چیست؟

بسیم لاله: به گزارش تجارت نیوز، در سال 1387 برخی از نمایندگان شورای اسلامی طرح انتزاع را با شعار مدیریت کوچکتر و انعطاف پذیرتر مطرح کردند و دو سال بعد این طرح تصویب و چهار وزارتخانه با یکدیگر ادغام شدند. در ابتدا افراد معدودی با این طرح مخالف بودند، اما با گذشت زمان شایعاتی مبنی بر جدایی و به ویژه جدایی وزارت بازرگانی از صنعت و معدن به گوش رسید.

اظهارات موافقان و مخالفان این طرح تا اجرای بسیاری از قوانین مصوب است. به عنوان مثال دولت حق ممنوعیت واردات هر کالایی را ندارد و می تواند از طریق عوارض گمرکی آن را مدیریت کند.

اگرچه چندین سال از قانون ممنوعیت واردات خودرو و لوازم خانگی می گذرد و کالاهای بخش کشاورزی هر ماه یا از سال 1384 ممنوع می شود، اما دولت حق دخالت در قیمت گذاری کالاها را ندارد. اما امروزه از کالاهای اساسی گرفته تا ماشین لباسشویی و ماسک، این دولت است که قیمت را تعیین می کند.
وزارت بازرگانی برای کشور چه آورد؟

حال این سوال مطرح می شود که وزارت بازرگانی به جز تحمیل حقوق یک وزیر و حداقل پنج معاون وزیر و 15 مدیر کل چه چیزی برای اقتصاد کشور خواهد آورد؟

علی شریعتی، یکی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، تصویب کلیات لایحه تشکیل وزارت بازرگانی در مجلس را زیر سوال برد و به تجارت نیوز گفت: اول اینکه هدف از تاسیس این وزارتخانه چیست؟ آیا صرفاً قدرت را تقسیم می کنند و سهم بیشتری به دوستان و گروه های سیاسی می دهند یا به دنبال ارزش افزوده هستند.

  تحریک مردم با تحریف و به تصویر کشیدن اکاذیب/ وقتی رسانه های مخالف کشته می شوند!

وی ادامه داد: 10 سال پیش با تصویب قانون انتزاع اقتصاد ایران به فاجعه افتاده بود. معلوم نیست مبادلات تجارت خارجی و واردات کالاهای اساسی بر چه اساسی به وزارت کشاورزی واگذار شد که در نتیجه آن حجم واردات گندم و برنج که زمانی به آن راضی بودیم اکنون به 15 میلیارد رسیده است. دلار

وی افزود: زمان تفکیک کار به قدری پیچیده شده که شرکت بازرگانی خارجی وزارت حریم خصوصی و کشاورزی را در هیئت مدیره خود قرار داده است و حالا بعد از 10 سال که تازه این ادغام ها ساماندهی شده است، آقایان به دنبال جدایی هستند.

شریعتی افزود: علاوه بر هزینه تعویض تابلو، سربرگ، ساختمان و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری که 5 هزار میلیارد تومان برآورد می شود، تکلیف تعدادی از نهادها و سازمان ها مشخص نشده است. مثلاً ستاد تنظیم بازار که نهادی غیرقضایی است چه می شود یا شرکت سهامی نمایشگاه ها که مدیریت آن باید با اتاق بازرگانی هماهنگ می شد چه می شود؟

شریعتی افزود: اقتصاد ایران مانند بدن بیمار ضعیفی است که چندین بار دچار سکته های شدید شده و اکنون به جای اینکه تمام توان خود را برای درمان بگذاریم، به سراغ جراحی زیبایی رفته ایم.

وی در خصوص استدلال برخی موافقان مبنی بر تفکیک مسئولیت ها و تخصصی شدن مدیریت بازرگانی با تشکیل وزارت بازرگانی، گفت: این استدلال در مورد کشورهای ایالتی و فدرال مانند آمریکا که هر ایالت دارای قوه مقننه خاص خود است، صدق می کند. حالا برای اتحاد یک وزارت درست می کنند. اما در کشور ما قوانین و سیاست ها در شوراها و نهادهای عالی تعریف می شود و وزیر مقام اجرایی است.

  مقتدی صدر از صحنه سیاسی عراق کنار رفت

وی یادآور شد: در نهایت به نظر می رسد فقط می خواهند فردی مانند عبدالمالکی یا فارغ التحصیل دانشگاه امام صادق(ع) را بیاورند و همان سیاست ها و تصمیماتی که تا به امروز گرفته شده را دوباره اجرا کنند. فقط در این وسط چند پست و مشاغل دولتی و حقوق بیت المال اضافه کنید و در طرح کلان هیچ تفاوتی وجود ندارد.

بر خلاف علی شریعتی، محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، از ایجاد وزارت بازرگانی حمایت می کند.

وی در گفتگو با تجارت نیوز با بیان اینکه عملکرد این وزارتخانه در 10 سال گذشته مسکوت بوده و تغییرات پی در پی وزرا و مدیران نشان دهنده سردرگمی در نحوه اداره این وزارتخانه است، گفت: صادرات 50 میلیارد دلاری بوده است. اما پس از ادغام، حجم صادرات به 40-42 میلیارد کاهش یافت. در نهایت در سال 1401 صادرات ایران 40 میلیارد دلار بود. این ارقام نشان می دهد که در بخش تجارت خارجی برنامه و استراتژی خاصی برای توسعه نداشتیم و یا اگر وجود داشت به آن توجهی نمی شد.

لاهوتی اضافه کرد: طی سالیان گذشته دولت ها در شرایط مختلف به هر شکلی که دوست داشته باشند چه در زمینه صادرات و چه در واردات تصمیم گیری کرده اند. به گونه ای که بازار داخلی را با محدودیت و ممنوعیت صادرات مدیریت می کنند و در دسترس نبودن منابع ارزی واردات را با محدودیت واردات مدیریت می کنند که در نهایت منجر به کمبود مواد اولیه در واحدهای تولیدی می شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: تاثیرات این مدل سیاست بر مصرف کنندگان نیز کاملا مشهود است که بارزترین آن در حوزه خودرو و لوازم خانگی است که مردم باید در صف بایستند تا کالای بی کیفیت و گران به دست آورند. تولید – محصول. این وضعیت باعث شد رقابت تجاری کنار گذاشته شود و انحصار با محوریت کالاهای داخلی با جیب مشتری انجام شود.

  ماجرای مهدی رحمتی که با فرهاد مجیدی روبرو نمی شود

این فعال تجاری در خصوص مشکلات حوزه صادرات گفت: بررسی بخشنامه های دو ماهه وزارت جهاد کشاورزی نشان می دهد که هر ماه کالاهایی مانند گوجه فرنگی، تخم مرغ و یا دام به طور مداوم ممنوع و معاف می شوند. این نشان می دهد که تجارت خارجی ما یک آشفتگی پیچیده است که بر تصمیمات شبانه روزی متکی است.

رئیس کنفدراسیون صادرات نیز تصریح کرد: بالاخره تشکیل این وزارتخانه برای حمایت از مصرف کننده و تولید و افزایش صادرات و جلوگیری از تصمیمات مردم ضروری است.

در نهایت در حالی که از زمان انتزاع تا امروز همه دولت ها طرح ایجاد وزارت بازرگانی را به مجلس ارجاع داده اند. درست زمانی که تمام قدرت کشور در دست یک گروه سیاسی است، کلیات این طرح با قاطعیت تصویب شد.

دیدگاهتان را بنویسید