اعلام ضرورت تشکیل کارگروه حوزه آبخیز با مصوبات استانی/کشوری برای رفع فرونشست


ساعت: 10:56
تاریخ انتشار: 1301/06/24
کد خبر: 1897568

رسول حسام گفت: با توجه به اینکه اجرای طرح های آبخوان و آبخیزداری برای مقابله با سیل و فرونشست زمین بسیار حائز اهمیت است، باید کارگروه تخصصی آبخوان داری و آبخیزداری در سطح استان تشکیل شود تا به اجرای این برنامه نزدیک شود. در استان ها ادغام شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ رسول حسام معاون سازمان مدیریت بحران کشور در گفت و گو با عصرترک گفت: بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، طوفان، فرونشست زمین و خشکسالی حوادثی هستند که همیشه در کشور اتفاق افتاده و در حال وقوع هستند. .

حسام بیان کرد: اگر این واقعیت را مهم ندانیم و اقدامات پیشگیرانه را در حوزه کنترل و مدیریت بلایای طبیعی اعمال نکنیم، هر ساله باید بیشتر منابع مالی کشور را برای جبران خسارات ناشی از بلایای طبیعی هزینه کنیم. .

وی بیان کرد: در کشور باید نگاه از پاسخگویی و بازسازی به اقدامات پیشگیرانه برای کنترل و مدیریت پیامدهای بلایای طبیعی که مدیریت ریسک محسوب می شود تغییر کند.

نایب رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: برنامه ریزان و تصمیم گیران اجرایی در حوزه کنترل و مدیریت بلایای طبیعی اپلیکیشن های لازم برای اجرای پروژه ها را شناسایی و ابلاغ کرده اند که نیازمند توجه بیشتر است.

وی همچنین گفت: برای کنترل و مدیریت پیامدهای بلایای طبیعی در کشور ارائه آموزش های تخصصی و عمومی به نهادهای اجرایی و مردم بسیار حائز اهمیت است و این رویکرد به عنوان یک اولویت بسیار مهم در مدیریت ریسک باید در دستور کار قرار گیرد. مقامات اجرایی جاری باشید.

  واکسن رازی کو پارس ایمنی زایی 9 تا 12 ماهه دارد

حسام در ادامه اجرای طرح های آبخیزداری را یکی از مهم ترین برنامه ها برای مقابله با سیلاب و حتی فرونشست زمین دانست و گفت: برای اجرای این طرح ها که مورد تاکید دولت است باید کارگروه های تخصصی مدیریت حوزه های آبخیز وجود داشته باشد. و آبخیزداری در سطح استان باید شکل گیرد تا تمامی مطالعات انجام شده توسط دستگاه های اجرایی ذیربط تجمیع شود و رویکرد یکپارچه برای اجرای طرح های آبخوان و آبخیزداری در دستور کار قرار گیرد.

وی اعلام کرد: سازمان مدیریت بحران کشور از اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در سطح استان حمایت جدی خواهد کرد و در این راستا دستگاه های اجرایی مربوطه نیز باید آماده کار باشند.

معاون سازمان مدیریت بحران کشور گفت: توسعه اجرای طرح جدید آبیاری مزارع و باغات و اجرای طرح نمونه کشوری برای رفع مشکل فرونشست بسیار مهم است. کمک از این اتفاق جلوگیری نمی کند.

وی اعلام کرد: اخیرا اجلاس سراسری غرق در کشور برگزار شد و به زودی مصوبات این نشست برای اجرا به استان ابلاغ خواهد شد.

حسام در خاتمه به زلزله و اهمیت مقاوم سازی منازل فرسوده به ویژه در مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: تجربه نشان می دهد که نسخه تک ملی در مقاوم سازی منازل فرسوده روستاییان کشور موثر نیست و باید در این زمینه اقدام شود. نسخه مبتنی بر ویژگی برای هر منطقه باید همان مناطق آماده شود تا در اجرای بازسازی خانه های فرسوده روستایی تسریع شود.

انتهای پیام/شخصیت

دیدگاهتان را بنویسید