افزایش بارندگی در 10 استان

افزایش بارندگی در 10 استان

سازمان هواشناسی نسبت به افزایش بارندگی در 10 استان، افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در جنوب کشور و وزش باد شدید و گرد و خاک در 22 استان هشدار داد.

سازمان هواشناسی نسبت به افزایش فعالیت سامانه بارشی به ویژه در بعدازظهر، رگبار باران و رعد و برق، رعد و برق، وزش باد شدید و در مناطق مستعد تگرگ در روز چهارشنبه (10 خرداد) در اردبیل، آذربایجان شرقی، شمال غرب آذربایجان هشدار نارنجی صادر کرد. غرب زنجان، شمال شرق لرستان، غرب و جنوب غرب مرکز و ارتفاعات و یال‌های استان‌های قزوین، البرز، تهران و مازندران.

در نتیجه این خطر جوی لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن آب، طغیان جاده ها، طغیان رودخانه ها، صاعقه، آسیب به سازه های موقت مانند بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در پرواز و احتمال ریزش سنگ در کوه ها از مناطق پیش بینی شده است. .

توصیه سازمان هواشناسی برای کاهش خسارات و خطرات ناشی از این شرایط جوی، عدم چادر زدن در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در تردد بین شهرها، پرهیز از فعالیت های کوه نوردی، پرهیز از چرای دام و عشایر. تردد در سواحل رودخانه ها و مکان های مرتفع، اطمینان از استحکام سازه های موقت، لایروبی کانال ها و گودال ها، با در نظر گرفتن احتمال بارش تگرگ، توصیه می کند که اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب به بخش کشاورزی انجام شود.

افزایش ارتفاع موج تا 2.5 متر در جنوب کشور

این سازمان همچنین هشدار نارنجی دیگری نسبت به وزش باد شدید شمال غربی (30 نات) و افزایش ارتفاع امواج خشکی و دریایی بین 1.5 تا 2.5 متر از بعدازظهر سه شنبه تا صبح شنبه (9 تا 13 خرداد) صادر کرده است.

این شرایط جوی روز سه شنبه در نواحی ساحلی و دورافتاده استان های خوزستان و بوشهر، چهارشنبه در خلیج فارس، مناطق ساحلی و دورافتاده استان های خوزستان و بوشهر و نواحی غربی استان هرمزگان و پنجشنبه در شرق خلیج فارس، مناطق ساحلی و دورافتاده در سواحل جنوبی استان بوشهر و تنگه هرمز و دریای عمان، جمعه در خلیج فارس، مناطق مرکزی و شرقی و تنگه هرمز و دریای عمان و شنبه در مناطق شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز.

  وضعیت آب و هوای امروز 24 اردیبهشت 1402 / هشدار نارنجی برای بارش شدید باران و طغیان رودخانه ها در برخی استان ها

در نتیجه این خطر جوی غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در تردد دریایی توسط شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد کشتی های مسافربری، آسیب دیدن تورهای ماهیگیری و قفس های پرورش ماهی و اختلال در فعالیت های دریایی در طول سواحل ایجاد نمی شود. دور از انتظار

سازمان هواشناسی برای کاهش خسارات و خطرات ناشی از این شرایط جوی، از انجام فعالیت های شنا و غواصی خودداری و از تردد شناورهای سبک و صیادی و فعالیت های تفریحی به ویژه در جزایر جلوگیری کرده و اقدامات لازم را برای عبور ایمن کشتی های مسافربری و تجاری به عمل آورد. کشتی ها و فعالیت های دریایی فراساحلی توصیه می شود.

در بیشتر مناطق باران و رعد و برق

اداره هواشناسی همچنین نسبت به فعالیت سامانه بارشی و افزایش ابر همرفتی به ویژه در بعدازظهر، رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، مناطق گرد و خاک و گرد و غبار و احتمال بارش تگرگ از سه شنبه تا شنبه (خرداد) هشدار زرد داده است. 9 تا 13).

این شرایط جوی روز سه شنبه در شمال هرمزگان، دامنه ها و ارتفاعات جنوب غربی و مرکزی استان کرمان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام شمالی، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم و شمال غرب اصفهان، چهارشنبه در آذربایجان غربی، زنجان، گیلان، مازندران، غرب گلستان، نیمه غربی اصفهان، شمال سمنان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران و مرکز کرمان، پنجشنبه در اردبیل، شمال انتظار، استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، مازندران، گیلان، شمال سمنان، شرق تهران و مرکز کرمان قرار دارند.

  4 پیش بینی قیمت طلا و سکه/ طلای جهانی بازار ایران را به حرکت در می آورد؟

جمعه در اردبیل، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، یزد، نیمه غربی کرمان، نواحی مرکزی سیستان و بلوچستان و شمال استان های فارس، سمنان و خراسان رضوی و شنبه در اردبیل، گیلان. استان های مازندران، گلستان، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال و شرق فارس و شمال سمنان، آذربایجان شرقی و غربی.

در نتیجه این خطر آب و هوایی، احتمال آبگرفتگی جاده ها، لغزش جاده ها، رواناب، طغیان رودخانه ها، رعد و برق، وزش گرد و غبار در برخی مناطق، کاهش دید و محدودیت در فعالیت های کشاورزی وجود دارد.

برای جلوگیری از آسیب و خطر از استقرار در بستر رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها، احتیاط در سفرهای خارج از شهر، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و نظافت دهانه پل ها، لایروبی کانال ها. و آبراه ها توصیه می کند
وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در 22 استان

در ادامه این هشدار، سازمان هواشناسی از افزایش گرادیان فشار همراه با وزش باد، وزش باد شدید در مناطق مستعد گرد و غبار و نفوذ گرد و غبار از روز سه شنبه تا شنبه (9 تا 13 خرداد) خبر داده است.

این شرایط جوی روز سه شنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و شرق و جنوب کرمان، چهارشنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، مرکزی، همدان، البرز، قم است. ، تهران، قزوین، بوشهر، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد و کرمان، پنجشنبه در ایلام، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کرمان، همدان، مرکزی، قم، تهران، البرز ، قزوین، زنجان و جمعه در خوزستان، ایلام، بوشهر، هرمزگان، سمنان، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی.

  استقلالی اسیر در آستانه پرسپولیس شدن!

در نتیجه این خطر جوی در مناطق مستعد گرد و غبار، دید و کیفیت هوا کاهش می یابد، احتمال آسیب به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها، بیلبوردها، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اجسام از ارتفاعات و … امکان شکستن نهال ها و درختان کهنسال دور از دسترس نیست.

برای کاهش آسیب ها و خطرات ناشی از این شرایط آب و هوایی، هنگام رانندگی در جاده ها احتیاط کنید، از استحکام سازه های موقت اطمینان حاصل کنید، هنگام بالا رفتن احتیاط کنید، هنگام ساخت و ساز احتیاط کنید، هنگام عبور احتیاط کنید و خودروها را در مجاورت ساختمان های ناتمام پارک نکنید. درختان کهنسال و عدم سموم یا محلول پاشی باغات و مزارع به ویژه در بعدازظهر و استفاده از حفاظ نهال را توصیه می کند.

در هشدار نارنجی سازمان هواشناسی، یک پدیده جوی پیامدهای منفی و خسارات احتمالی پیش بینی شده است. هشدار نارنجی برای آماده سازی دستگاه های مسئول برای مقابله با یک رویداد مضر صادر می شود. هشدار زرد به این معنی است که یک پدیده جوی رخ خواهد داد که ممکن است باعث اختلال در سفر و فعالیت های روزانه شود. این هشدار برای اطلاع رسانی به مردم صادر می شود تا بتوانند برای مواجهه با پدیده جوی کمی شدیدتر از حد معمول آماده شوند. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید