افزایش قیمت ورق بر چه اساسی است؟ / قابلیت طرح شکایت برای خریداران

افزایش قیمت ورق بر چه اساسی است؟  / قابلیت طرح شکایت برای خریداران

قیمت لاماری در اولین لیست قیمت اعلام شده خودروهای مونتاژی که از سوی شورای رقابت منتشر شد لحاظ نشده بود و اخیراً به خریداران این خودرو اطلاع داده شده است که برای دریافت خودروی خود باید بهای غرامت پرداخت کنند. در این میان این سوال مطرح می شود که با توجه به اینکه خودروساز طبق دستورالعمل هیات رقابت قبل از انتشار قیمت ها مجاز به افزایش قیمت نبود، دلیل افزایش قیمت لاماری چیست؟

به گزارش ایسنا، دستورالعمل شورای رقابت برای تنظیم بازار خودرو در بهمن ماه سال گذشته منتشر شد. در بند 6 ماده 5 این بخشنامه تاکید شده بود که عرضه کنندگان مجاز به پیش فروش خودروهایی که قیمت آنها مشخص نشده است، نخواهند بود. بر این اساس و پس از حدود چهار ماه، در تاریخ 26 اردیبهشت ماه سال جاری، شورای رقابت لیست قیمت خودروهای مونتاژ شده را منتشر کرد. لیستی که در آن برخی خودروها از جمله لاماری خالی بود. دلیلش هم تکمیل نشدن محاسبات هزینه ها توسط سازمان حمایت بود. همانطور که سازمان حمایت باید محاسبات را طبق دستورالعمل شورا انجام دهد و قیمت ها را در اختیار شورای رقابت قرار دهد و این روند برای برخی خودروها تکمیل نشد.

در این میان برخی خودروسازان با بی توجهی به مصوبه شورای رقابت، اقدام به پیش فروش خودروهایی کردند که هنوز قیمت آنها در شورای رقابت تایید نشده بود. در همین راستا برخی از بینندگان در تماس با خبرگزاری ایسنا اعلام کردند که قبل از عید نوروز 1402 خودروی لاماری را با قیمت یک میلیارد تومان پیش خرید کرده اند اما اخیراً مطلع شده اند که برای تهیه خودروی خود باید 500 میلیون تومان دیگر بپردازند. ، انجام داد در حالی که در لیست قیمت های منتشر شده از سوی شورای رقابت در 26 تیرماه، قیمت لاماری یک میلیارد و 200 میلیون تومان تعیین شده است.

  عکس/ سد کرج از بین رفت!

البته لازم به ذکر است مصوبات شورا از بدو ابلاغ لازم الاجرا بوده و عطف به ماسبق نمی باشد. یعنی افرادی که 16 اردیبهشت خودرو خریده اند باید بر اساس قیمت های آن تاریخ سپرده گذاری کنند نه قیمت های اعلام شده در 17 تیر. اما مشکل اینجاست که قیمت لاماری در لیست قیمتی که در 26 اردیبهشت اعلام شد لحاظ نشده است.

ابهام زیاد و امکان ثبت شکایت برای خریداران

سوالی که مطرح می شود این است که آیا خودروسازان تخلفی کرده اند یا وزارت حراست آیین نامه شورای رقابت موتوری را در بهمن ماه سال گذشته به خودروسازان ابلاغ نکرده است؟

بر این اساس، پیگیری های ایسنا حاکی از آن است که شورای رقابت این موضوع را پیگیری کرده و مخاطبانی که برای طرح این موضوع با شورای رقابت تماس می گیرند، به ثبت شکایت خود هدایت می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید