افزوده شدن ۳ دستگاه فوق پیشرفته درمان سرطان به چرخه تجهیزات پزشکی شیراز

معاون پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد؛

معاون علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه شیراز با اشاره به اضافه شدن سه دستگاه فوق مدرن در حوزه درمان سرطان به خدمات درمانی شیراز به ارزش پانصد میلیارد تومان، این دستاورد را افق جدیدی در حوزه سرطان خواند. درمان در شیراز

به گزارش خبرگزاری موج فارس

مهرداد شریفی معاون پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام این خبر گفت: اولین دستگاه «سایبرنایف» در جنوب کشور و همچنین شتاب دهنده خطی و اولین دستگاه «پت اسکن» در دانشگاه شیراز. مجتمع علوم پزشکی برای درمان سرطان با هزینه 500 میلیارد تومان خریداری و آماده نصب در بیمارستان نمازی است.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان نمازی شیراز قطب پزشکی و انکولوژی کشور است، گفت: با تلاش اساتید و کارکنان این مرکز درمانی در سال گذشته بیش از دو هزار بیمار سرطانی در بخش رادیوآنکولوژی درمان شدند. بیمارستان نمازی با خدمات تخصصی تعرفه دولتی دریافت کرده است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: با پیشرفت تکنولوژی، تلاش های زیادی برای دستیابی به روش های جدید درمان سرطان صورت گرفته تا در کنار روش های مرسوم مانند شیمی درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

شریفی دستگاه های شتاب دهنده خطی را از جمله فناوری های مورد استفاده در این زمینه برشمرد که با تولید تشعشعات به بهبود بیماران سرطانی کمک می کند و افزود: دستگاه شتاب دهنده با قابلیت های پیشرفته درمان سه بعدی بیشترین اثر درمانی را بر روی بافت های سرطانی داشته و کمترین آسیب را به بافت سالم بیماران وارد می کند.

این مسئول دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره دستگاه پت اسکن به عنوان ابزاری قدرتمند و غیر تهاجمی در حوزه پزشکی گفت: این دستگاه قادر است تغییرات متابولیکی و عملکردی ضایعه را نشان دهد و اطلاعاتی را برای تشخیص و تشخیص آن ارائه دهد. پزشک باید آن را قرار دهد، که ممکن است با روش های تصویربرداری دیگر مانند CT و MRI به دست نیاید.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی شیراز مهمترین کاربردهای «پت اسکن» را در بیماری های ایسکمیک قلبی و مغزی برشمرد و افزود: دستگاه «پت اسکن» در بیماری های بدخیم و سرطان نیز امکان تصویربرداری همزمان از ویژگی های متابولیک و آناتومیکال ضایعات را فراهم می کند. به خصوص در سلول های بدخیم با رشد سریع

به گفته شریفی، «پت اسکن» بیشتر برای تومورهای ریه، لنفوم، پستان، ملانوم، مری، سر و گردن، تیروئید، تخمدان و گردن رحم استفاده می شود.

وی همچنین دستگاه «سایبر نایف» را یک دستگاه فوق پیشرفته درمان سرطان که به عنوان دومین دستگاه وارد شده به کشور به بیمارستان نمازی تحویل داده شد، معرفی کرد و افزود: «چاقوی سایبری» یک فناوری پیشرفته برای رادیوسرجری غیرتهاجمی و بدون درد است و برای درمان سرطان در هر قسمت از بدن ارائه می شود.

شریفی از اضافه شدن 812 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی به مجتمع پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال گذشته خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا پایان امسال نصب این دستگاه ها برای ارائه خدمات درمانی به بیماران سرطانی درمان اضافه شود. .آیا این خبر مفید بود؟