امام جواد (ع) الگوی بخشندگی ملت مسلمان

در گفت و گو با خبرگزاری موج خاطرنشان شد:

یک کارشناس مسائل دینی گفت: جواد به معنای گذشت است که به دلیل آشکار بودن این ویژگی ها به امام نهم «جواد» می گویند.حجت الاسلام دکتر محمد اسماعیلی در گفتگو با خبرنگار فرهنگی آژانس اطلاعات وزارت امور خارجه وی با تسلیت شهادت احمد بن علی بن موسی بن جعفر، امام نهم شیعیان قرن دوازدهم، گفت: این پیامبر به حکمت مشهور است. نسب او با شش واسطه به حضرت علی (ع)، امام اول شیعیان می رسد. پدرش امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان است.

وی افزود: کنیه او ابوجعفر و ابوعلی است. در منابع روایی از او به عنوان ابوجعفر دوم یاد شده است تا با ابوجعفر اول یعنی امام باقر (علیه السلام) اشتباه نشود.

این کارشناس مذهبی گفت: از القاب معروف امام نهم می توان به جواد و ابن الرضا اشاره کرد. تقی، زکی، قانع، رازی، مختار، متوکل، مرتضی و منتجب نیز از القاب او هستند.

اسماعیلی تصریح می کند: امام جواد(ع) در هشت سالگی به امامت رسیدند. سن کم او در دوران امامت، عده ای از یاران امام رضا (علیه السلام) را در امامت او شک کردند: فلان عبدالله بن موسی و فلان احمد بن موسی شاهچراغ را امام نامیدند و گروهی به واقفیه پیوستند. اما بیشتر آنان امامت محمد بن علی (ع) را پذیرفتند.

وی گفت: ارتباط امام جواد با شیعیان بیشتر از طریق وکلای خود و به صورت نامه نگاری بوده است. در دوران امامت ایشان فرقه های اهل حدیث، زیدیه، واقفیه و غلات فعالیت داشتند. امام جواد (علیه السلام) شیعیان را از عقایدشان آگاه کرد و آنها را از نماز خواندن در پشت سرشان نهی کرد و گلیان را لعن کرد.

این کارشناس مذهبی افزود: امام جواد به مدت هفده سال که مصادف با حکومت مأمون عباسی و معتصم عباسی بود، امامت کردند. بر اساس اکثر منابع، امام جواد (علیه السلام) در اواخر ذی القعده سال 220 هجری قمری در سن 25 سالگی به شهادت رسید. در میان شیعه امامیه، وی در زمان شهادت کوچکترین امام بود. او را در کنار جدش موسی بن جعفر (ع) در آرامگاه قریش کاظمین به خاک سپردند.

وی گفت: سید بن طاووس در کتاب محج الدعوات خود طلسمی نقل کرده که به طلسم امام جواد (علیه السلام) معروف است. همچنین طلسم «یا نور، نور، رب الشراء و بلاد العمر، و عسلوک النجات یوم النجاة» از جمله تعویذات و مناجات اهل بیت علیهم السلام به او نسبت داده شده است. حرز امام جواد (علیه السلام) برای مصون ماندن از بلاهای زمینی و آسمانی معروف ترین و معتبرترین حرز است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: در زمان سکونت جوادالائم(ع) در بغداد، بین فقهای اهل سنت اختلاف شد که دست دزد کجا قطع شود. امام جواد (ع) خواست نظر خود را بیان کند. جوادعلیمه معتصم را از پاسخ به درخواستش رها کرد. اما خلیفه اصرار کرد و امام فرمود که فقط انگشتان دزد قطع می شود و بقیه دست باقی می ماند. او استدلال خود را بر اساس آیه «وَ اللَّهُ الْمُسَاجِدِ فَا تَصْعُواُوا اللَّهِ». و مساجد مخصوص خداست، پس احدی را به سوی خدا نخوان.» معتصم از پاسخ امام خوشش آمد و دستور داد انگشتان دزد را قطع کنند.آیا این خبر مفید بود؟
خدمات سئو برای وب سایت ها