امید بورس به ورود پزشکان افزایش یافت

روز جدید :

امید بورس به ورود پزشکان بیشتر شد

بازار سرمایه در اولین روز پس از انتخابات به رشدی که از هفته گذشته آغاز شده بود ادامه داد، رشدی که مشخصا مانند روزهای گذشته قوی نبود، اما نشان دهنده امید آن به انتخاب مسعود مزیکیان، نامزدی است که بارها در وی در سخنان خود به گرایش خود به اقتصاد آزاد و بازار اشاره کرد و کارشناسان معتقدند در این مسیر بورس به رونق خود باز خواهد گشت.

به گزارش اقتصاد 24، در مخالفت با این دیدگاه، برخورد سعید جلیلی کاندیدای جبهه پایداری وجود دارد که به گفته کارشناسان و فعالان بورس رابطه خوبی با این بازار ندارد. و از سوی دیگر بارها تاکید کرده است که ادامه دهنده سیاست رئیس جمهور فقید است.

همین روند برای فعالان بورس کافی است تا با بیم تکرار سیاست سرکوب ارزی، مداخله مکرر در بورس و تامین مالی از این بازار به بهانه ای از پیروزی پزشکان در دور دوم انتخابات استقبال کنند. کسری بودجه؛ به گفته «رحمان رحیمی» کارشناس بازار سرمایه، به خودی خود نمی تواند تاثیر مثبتی بر بورس داشته باشد و تداوم آن نیازمند شفاف سازی سیاست های اقتصادی آن است.

با بررسی عملکرد بازار در روزی که سرانجام پس از یک ماه دامنه نوسان به حالت عادی بازگشت، شاخص کل بورس 10892 واحد معادل 0.52 درصد آن شاخص رشد کرد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات روز شنبه در سطح 2 میلیون و 96 هزار واحد باقی ماند. شاخص هم وزن بازار در پایان بازار روز شنبه 5398 واحد معادل 0.8 درصد آن شاخص رشد کرد و به سطح 678000 واحد رسید.

بورس منتظر نتایج دور دوم انتخابات است
رحمان رحیمی کارشناس بازار سرمایه در تشریح وضعیت بازار روز شنبه گفت: بازار همچنان در سردرگمی به سر می برد که نتیجه انتخابات همچنان نامشخص است و مشخص نیست از چه رویکرد اقتصادی استفاده می شود. بازار منتظر است تا ببیند کدام یک از کاندیداها در هفته آینده پیروز می شود، زمانی که می توان انتظار داشت بازار واکنش اساسی خود را به انتخاب نامزدها نشان دهد.

به گفته وی، در صورت پیروزی پزشکان، بورس برای مدتی مثبت خواهد بود. البته این بدان معنا نیست که برنامه های او مشخص است، انتخاب او تنها یک شوک روانی مثبت ایجاد می کند و خوش بینی را به همراه خواهد داشت. شاید بعد از مدتی این خوش بینی ها کم شود و همه چیز به روال قبلی برگردد، شاید به همین منوال ادامه پیدا نکند و رشد خودش را داشته باشد. بازار روی زمین است و نیاز به انگیزه و انرژی دارد که انتخاب پزشکان می تواند به بازار بدهد. اما در صورت پیروزی جلیلی با وجود بدبینی عمومی و بازار حداقل می توان گفت که بازار سرمایه رشد نخواهد کرد. تا ببینند واکنش اقتصادی حاکمان آینده چه خواهد بود. بر این اساس در هفته آینده بازار در وضعیت سرگردانی قرار خواهد گرفت.

اعتماد؛ حلقه مفقوده بازار سهام
همانطور که رحیمی می گوید، مشکل اصلی و حلقه مفقوده ای که در حال حاضر بازار دارد، اعتمادی است که بعد از سال 99 برنگشته است. به گفته وی، اگر بخواهیم این رشد ادامه پیدا کند، دولت آینده آقای مزیکیان باید این را بدهد. اعتماد به مردم . البته ایجاد این اعتماد به نفس کار ساده ای نیست و حداقل یک سال زمان می برد. البته اگر برنامه دولت آینده مشکلات دولت های قبلی را نداشته باشد.

مثلا دستورالعمل خلق الساعه و عدم شفافیتی که در ماجرای 27 اردیبهشت 1402 در خصوص سرعت عرضه پتروشیمی ها رخ داد یا نگاه قلک به بازار سرمایه و تامین مالی آن. دولت آینده باید این دیدگاه ها را کنار بگذارد. گاهی برای بازار سرمایه بهتر است که دولت کاری انجام ندهد.
توصیه به سهامداران در این هفته

وی با توصیه به فعالان بورس ادامه می دهد: توصیه من در این هفته این است که مثبت نخرید. اگر سهامی را دیدند که ارزش دارد و مثبت شده است، فکر نکنید که شروع به بالا رفتن کرده و خرید کنید زیرا احتمالاً ضرر خواهند کرد. البته در پایان هفته گذشته بازار مثبت شد. از آنجایی که علم اقتصاد مشکلات را زودتر از سیاست درک می کند، این تعبیر وجود دارد که او احتمالاً از انتخاب پزشکان استقبال می کرد. با مشخص شدن تعداد آرا، این آمار چندان هم دور از ذهن نیست. روز شنبه جو کمی مثبت بود و شاید در همان پیش بینی باقی بماند. با این حال نظر من این است که حتی اگر خریدی هم دارند باید خرید خود را قرمز انجام دهند

پیش بینی شاخص عمومی برای این هفته
بر اساس پیش بینی این کارشناس بازار سرمایه، شاخص کل در این هفته بعید به نظر می رسد که به زیر 2 میلیون واحد برسد، اما در عین حال با توجه به اینکه بازار در وضعیت کسالتی به سر می برد، رشد بیش از حد پیش بینی شده تا کنون نخواهد داشت. بسیار تغییر کند.