انتقام سیاسی با تایید صلاحیت

انتقام سیاسی با تایید صلاحیت

روز گذشته اخبار ضد و نقیضی درباره استعفای رئیس منتخب اتاق بازرگانی ایران منتشر شد.

حسین صلاح ورزی هفته گذشته به عنوان رئیس مجلس بخش خصوصی انتخاب شد. سوالی که اعتراضات بسیاری را برانگیخت و سرآغاز کشمکش بین دولت و بخش خصوصی شد.

ایرنا دیروز گزارش داد که وی پس از افزایش فشارها از سمت خود استعفا کرده است. خبرگزاری رسمی دولت نوشت: پس از انتخاب صلاح ورزی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران، اسنادی منتشر شد که نشان می داد مقامات امنیتی صلاحیت وی را تایید نکرده اند، اما اتاق بازرگانی به طور غیرقانونی صلاح ورزی را در فهرست نامزدهای ریاست جمهوری قرار داده است. به این ترتیب، با اقدام بعدی، صلاح ورزی از ریاست خانه ایران استعفا داد تا بخش خصوصی از حاشیه نشینی خودخواسته نجات یابد.

خبرگزاری ایسنا در این خصوص گزارش داد: حسین صلاح ورزی که هفته گذشته با اختلاف زیادی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران انتخاب شد، از سمت خود کنار رفت.

در ادامه این گزارش آمده است: «در پی انتشار اسنادی از سایت‌های مختلف که نشان می‌دهد مقامات امنیتی صلاحیت وی را تأیید نکرده‌اند. سرانجام اعلام شد صلاح ورزی از ریاست خانه ایران استعفا داده است.

صبح دیروز برخی شبکه های خبری نیز از استعفای وشال ورزی خبر دادند. صلاح ورزی اما پس از انتشار این خبر در گفت و گو با اقتصاد آنلاین استعفای خود از ریاست اتاق بازرگانی ایران را تکذیب کرد. وی گفت: از صبح سر کار بودیم و صددرصد استعفا را تکذیب می کنم.

البته رئیس اتاق بازرگانی ایران به همین بسنده نکرد و با انتشار توییتی ضمن تکذیب خبر منتشر شده مبنی بر استعفای خود نوشت: «بسیاری از دوستان می گویند ایرنا خبر برکناری یا استعفای سلاخورازی را منتشر کرده است. اگرچه او این موضوع را تکذیب می کند، اما به نظر می رسد که یا خبرگزاری رسمی دولت هک شده یا توسط انسان ها بازی شده است. شاید مثل دفعات قبل بالاخره خبر را از تولیدش حذف کند.»

  پلیس: 3 زن به دلیل رقصیدن در پل هوایی کرمانشاه دستگیر شدند

سایت اتاق بازرگانی ایران نیز با انتشار بیانیه ای ضمن تایید اظهارات رئیس جدید، نوشت: حسین صلاح ورزی، رئیس اتاق ایران به همراه شش تن دیگر از اعضای هیات مدیره با حمایت رای قاطع نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به فعالیت خود ادامه می دهد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: وی با وجود برخی اخبار و حواشی، رئیس اتاق ایران است و از بخش خصوصی به وظایف و وظایف معمول رئیس مجلس مشغول است.

دیروز در حساب توییتری این نهاد نیز آمده بود: «حسین صلاح ورزی، رئیس اتاق ایران به همراه شش تن دیگر از اعضای هیئت مدیره، با حمایت نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی، صنایع، به فعالیت خود ادامه خواهند داد. معادن و کشاورزی ایران.”

انتقاد شدید از عضو اتاق به دلیل ایجاد التهاب در مسیر بخش خصوصی

رئیس انجمن کشت فراسرزمینی ایران توجه به اصل شفاف سازی و به حداقل رساندن سود در خصوص خانه ایران را ضروری دانست و گفت: تحمیل بی اعتمادی دولت به بخش خصوصی به ضرر اقتصاد کشور است.

علی رضوانی زاده، عضو اتاق بازرگانی ایران: «بازنده اصلی فضای ملتهب، افرادی هستند که در ایجاد چنین فضایی نقش دارند و متأسفانه ضرر بزرگ و نهایی این اقدامات متوجه اقتصاد کشور خواهد بود. “

علی رضوانی زاده با تاکید بر پرهیز از رویکردهای سیاسی بین اعضای خانه نمایندگان ایران، افزود: بازنده اصلی فضای داغ، مردمی هستند که در ایجاد چنین فضایی مشارکت دارند و متأسفانه بازنده اصلی و آخر از این هاست. اقدامات در اقتصاد در طرف است.

وی تصریح کرد: حتی اگر انتخاباتی که به صورت قانونی و با مشارکت حداکثری انجام شده نقد شود، افرادی که برای نقدینگی این انتخابات تلاش کردند مانند گذشته رای نمی دهند. بنابراین نباید به بی اعتمادی دولت، نمایندگان دولت و مجلس نسبت به بخش خصوصی و اعضای خانه ایرانی کمک کرد.

به گفته وی، اکثریت آرا به نامزدهای پیروز نشان می‌دهد: مجلس ایران از هرگونه رویکرد پوپولیستی دوری می‌کند و تنها بر اساس مأموریتی که رهبری در سخنرانی‌های متعدد به بخش خصوصی دادند، می‌اندیشد. با توجه به توصیه های رهبری برای کاهش سطح بیکاری و افزایش سطح اشتغال باید سطح سرمایه گذاری افزایش یابد و این بر عهده فعالان اقتصادی و اعضای اتاق ایران است.

  دو چالش مهم پیش‌روی کشاورزان گندمکار در سال زراعی جدید + فیلم

این نماینده مجلس نمایندگان ایران تصریح کرد: امروز فرصت های بی شماری برای بهبود شرایط اقتصادی کشور و گسترش سطح روابط بین الملل وجود دارد که ما از آن اطلاعی نداریم و متاسفانه درگیر خواسته های عده ای خاص هستیم و پیامدهای ناشی از آن در صحنه اقتصادی

رضوانی زاده در ادامه اولویت های مهم در آغاز به کار اتاق دهم را برشمرد و افزود: اتاق ایران باید در دوره آینده با برنامه ریزی در مسیر توسعه اقتصادی گام بردارد و در این راستا باید به آنچه افزایش سطح سرمایه گذاری، کاهش بیکاری، محدود کردن تورم و تمرکز بر رشد تولید، بارها مورد تاکید مدیریت قرار گرفته است.

وی در ادامه یکی از ابعاد مهم در مسیر توسعه اقتصادی را توجه به تشکل ها عنوان کرد و در این زمینه اتاق ایران باید به دنبال حمایت های مالی همراه با تسهیل گری برای سازمان ها باشد تا امکان تعامل بیشتر با تصمیم گیران فراهم شود.

این فعال اقتصادی توجه خانه ایران به دیدگاه های انتقادی سازنده برای دستیابی به اهداف توسعه را مهم می داند و تاکید می کند: باید با دوری از نظرات انتقادی مغرضانه، برای پیشرفت و توسعه کشور تلاش کرد و مجلس شورای اسلامی ایران همیشه در یک مسیر و برای تقویت و حفظ جایگاه مجلس حرکت می کند.ایران تلاش کرد.

نماینده معاونت حقوقی اتاق ایران در انجمن نظارت بر انتخابات اتاق های سراسر کشور: «هیچ آیین نامه و روندی برای ابطال انتخابات هیئت رئیسه اتاق ایران وجود ندارد. اسناد صحت این انتخابات به وزارت امنیت ارسال شده و موضوع بسته شده است.»

ریشه اختلاف از کجا می آید؟

مجلس نمایندگان ایران هشتم خردادماه حسین صلاح ورزی را با 265 رای معادل 62.2 درصد آرا به مدت 4 سال به عنوان رئیس خانه ایران انتخاب کرد.

  پیشکسوت استقلال به فرهاد مجیدی برای دیدار با فراز هشدار داد

در 10 روز گذشته برخی رسانه ها نتایج انتخابات را نپذیرفتند و از اطاعت رای اکثریت نمایندگان بخش خصوصی ایران خودداری کردند و حاشیه هایی برای انتخابات ایجاد کردند. این در حالی است که طبق نظر انجمن نظارت بر انتخابات خانه ایران، این انتخابات در چارچوب قانون و آیین نامه انتخابات خانه ایران انجام و به نتیجه رسیده است. ضمناً مدارک تأیید این انتخابات بر اساس آیین نامه انتخابات خانه ایران به هیأت عالی نظارت اعلام شد.

چند روز پیش محمد سروش، نماینده معاونت حقوقی اتاق ایران در انجمن نظارت بر انتخابات اتاق ایران گفت: هیچ آیین نامه و روندی برای ابطال انتخابات هیئت رئیسه اتاق ایران وجود ندارد. اسناد این انتخابات به وزارت امنیت ارسال شده و موضوع بسته شده است.»

اتاق‌های بازرگانی مؤسسات غیرانتفاعی و غیردولتی هستند که در آن تجار و صاحبان صنایع بزرگ برای تأمین منافع خود از جمله تغییر در قوانین تجارت و تجارت با مؤسسات دولتی مذاکره می‌کنند.

خبرگزاری فارس در روزهای اخیر در سلسله گزارش هایی مبنی بر عدم تایید صلاحیت نیروهای مسلح توسط وزارت اطلاعات و حضور آن در انتخابات مجلس شورای اسلامی تهران را غیرقانونی خواند.

در انتخابات اتاق بازرگانی کاندیداها نیازی به تایید صلاحیت ندارند و این انتخابات در سال های گذشته در شرایط نسبتاً آزاد برگزار می شد اما در دوره فعلی موضوع رد صلاحیت به انتخابات اتاق بازرگانی نیز کشیده شده است.

برخی از خبرگزاری های ضد سلاح می گویند وی با انتشار مطالبی در اعتراضات آغاز شده از شهریور 1401 از معترضان حمایت کرده است، به عنوان مثال، تسنیم در گزارشی مبسوط در این باره می نویسد: «حسین صلاح ورزی که در حمایت از براندازان مواضع محکمی اتخاذ کرد. جمهوری اسلامی در فتنه از سال 1401 به ریاست اتاق بازرگانی و عضویت در مهمترین شوراهای عالی نظام رسید، اکنون این سوال مطرح می شود; آیا نهادهای امنیتی و نهادهای نظارتی کشور منافع ملی را به شوخی می گیرند؟»

دیدگاهتان را بنویسید