اولین چراغ سبز دولت برای رجیستری آیفون/بهانه گرانی به دست بازار موبایل افتاد/آیا آیفون گران می شود؟

روز جدید :

اولین چراغ سبز دولت برای رجیستری آیفون/بهانه گرانی به دست بازار موبایل افتاد/آیا آیفون گران می شود؟

شایعات و شایعات مربوط به ثبت نام آیفون 14 به بالا این روزها از شایعات فراتر رفته و به نظر می رسد دولت سیزدهم قصد دارد در روزهای پایانی خود به این موضوع چراغ سبز نشان دهد. این امر باعث شده است که بازار موبایل در چند هفته گذشته درگیر نوسانات عمده قیمتی باشد.

ثبت نام آیفون

دنیای اقتصاد 24 – شایعات مربوط به ثبت نام آیفون 14 به بعد این روزها فراتر از شایعات بوده و به نظر می رسد دولت سیزدهم قصد دارد در روزهای پایانی به این موضوع چراغ سبز نشان دهد. این امر باعث شده است که بازار موبایل در چند هفته گذشته درگیر نوسانات عمده قیمتی باشد.

ابتدای خردادماه سال جاری مصوبه جدید هیات وزیران درباره سود تجاری گوشی تلفن همراه توسط محمد محبر رئیس قوه مجریه ابلاغ شد.

بر اساس این مصوبه، سود تجارت حاصل از واردات آیفون 96 درصد تعیین شده است. در عین حال، این قطعنامه سود تجاری گوشی های هوشمند با ارزش کمتر از 150 دلار را 6 درصد و آنهایی که ارزش آنها بیش از 600 دلار است را 28 درصد تعیین می کند.

در بخش مربوط به آیفون آمده است: با توجه به ممنوعیت واردات گوشی های هوشمند با برند اپل، در صورت رفع ممنوعیت در آینده توسط مراجع ذیصلاح، سود تجاری آن به این اکسپرس پیش بینی می شود جمله در قطعنامه مذکور ممکن است به معنای لغو ممنوعیت واردات گوشی های اپل و شروع رجیستری آنها باشد. اما سود ۹۶ درصدی تجارت باعث افزایش سرسام آور قیمت آنها خواهد شد.
انتظارات بازار برای آیفون

سود تجارت 96 درصدی به این معناست که قیمت بین المللی آیفون هر چه باشد حداقل دو برابر قیمت در ایران فروخته می شود و اگر کسی بخواهد آن را وارد کند باید حق رجیستری را پرداخت کند که رقم بسیار بالایی است. . قابل توجه خواهد بود. اگرچه این مصوبه علنی نشده است، اما اثرات آن در بازار به ویژه از هفته دوم خرداد به بعد به وضوح قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید: معمای ارزان بودن آیفون 15 از آیفون 13 در بازار موبایل ایران / ماجرای عجیب قیمت آیفون در کشور

این افزایش قیمت به ویژه برای محصولات آیفون قابل توجه بود. به عنوان مثال، قیمت آیفون 13 با رم 128 گیگابایتی که تا هفته آخر اردیبهشت حدود 40 میلیون تومان بود، در حال حاضر نزدیک به 49 میلیون تومان به فروش می رسد، چرا که بازار می داند به زودی رجیستری مدل های جدید آیفون آغاز می شود. و با قیمت بسیار بالا این مشکل قیمت مدل های پایین تری را نیز تحت تاثیر قرار داده و در نهایت شاهد تغییر قیمت عمده در بازار هستیم.

آیفون
همه برندهای موبایل گران شده اند

اما سوار شدن بر موج اخبار موبایل فقط مربوط به آیفون نیست. برندهای دیگری که چندان درگیر چالش واردات و ثبت نام نیستند نیز این روزها در مدار گرانی قرار گرفته اند. برخی از برندها در هفته گذشته کمتر و برخی بیشتر افزایش یافته اند. به عنوان مثال، گوشی موبایل شیائومی ردمی نوت 13 پرو که به عنوان یک گوشی میان رده با ارزش متوسط ​​در بازار شناخته می شود، تا اواسط خرداد بین 17 تا 18 میلیون تومان فروخته می شد و اکنون حدود 21 میلیون تومان قیمت دارد. . لازم به ذکر است که لوازم جانبی تلفن همراه نیز با توجه به این تغییرات قیمت، افزایش قیمت داشته است.

ایرپاد مدل جدید، هندزفری بلوتوث رده بالا از برندهای دیگر، قاب گوشی موبایل و مواردی از این دست تنها در عرض یک هفته حدود 10 درصد افزایش قیمت داشته است و این اتفاق مهمی در بازار موبایل است.

به گزارش اقتصاد 24، در شرایطی که ارز تا این حد نوسان را تجربه نکرده است، اما با انتشار اخباری با «اما» و «اگر»های فراوان، توسعه بازار موبایل چشمگیر است. در صورت انتشار خبر رسمی ثبت نام آیفون رده بالا با قیمت های نجومی، به نظر می رسد این افزایش قیمت بسیار بیشتر باشد.

سوال اصلی اینجاست که سود این گرانی و تورم تحمیل شده به مردم به عنوان استفاده کنندگان اولیه تلفن همراه است، در شرایطی که به گفته فعالان بازار کمبود عرضه داریم، به جیب چه کسانی سرازیر می شود؟ چه کسی از فشار بازار و رشد نامعقول قیمت سود خواهد برد؟ دولت برای جلوگیری از ارز بالای واردات گوشی های پرچمدار آنقدر سود تجاری خود را افزایش داده است که خرید آن برای مردم مقرون به صرفه نیست.

اما آیا به این نکته توجه کرده اید که این تصمیم در نهایت تاثیر زیادی بر بازار موبایل خواهد داشت؟ آیا این حرکت به آسیاب دلالان نیست؟