بازار ارز بمباران شد/ کف قیمت دلار چقدر است؟

بازار ارز بمباران شد/ کف قیمت دلار چقدر است؟

اخبار سیاسی در دو روز گذشته بازار ارز را بمباران کرده است. از سفر پرماجرا سلطان عمان به تهران تا چراغ سبز واشنگتن تا مذاکرات هسته ای و سفر آتی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی. اما تاثیر این خبر بر قیمت دلار زیاد نبود.

، قیمت دلار امروز 19 خردادماه با 50 هزار و 900 تومان آغاز شد. به عبارتی بمباران خبری بازار تنها یک کانال قیمت دلار را کاهش داد.

در این ماه قیمت دلار چندین بار به 50 هزار تومان رسید و حتی تا 50 هزار و 400 تومان نیز کاهش یافت. اما انتظار می رفت مجموعه اخبار منتشر شده منجر به کاهش بیشتر قیمت دلار شود اما این اتفاق نیفتاد.

قیمت دلار امروز 19 خرداد 1402

برخی معتقدند فشار ناشی از افزایش ها همچنان در بازار زیاد است و از کاهش بیشتر قیمت جلوگیری کرده اند. برخی دیگر می گویند عرضه دلار در بازار محدود است و بازار ارز در برابر اخبار برجام واکسینه شده است و هرگونه خبری منجر به افت شدید آن بازار نمی شود. یعنی بازار همراه با اخبار مساعد و مثبت پله پله نزولی می شود و احتمال افت ناگهانی قیمت دلار بسیار اندک است.

دلیل این مشکل این است که ایران بارها به نقاط عطف حساسی در زمینه مسائل هسته ای رسیده است و حتی مقامات رسمی نیز طی دو سه روز آینده توافق نهایی را اعلام کردند اما در نهایت وعده ها محقق نشد و تنها خریداران و فروشندگان متضرر شدند. بنابراین به نظر می رسد بازار در حال حاضر در فاز محتاطانه قرار دارد. نه قیمت ها افزایش زیادی داشته و نه کاهش قابل توجهی در بازار مشاهده شده است. به نظر می رسد که دلالان حرفه ای دلار در گوشه حلقه روابط سیاسی نشسته اند و منتظر نتیجه نهایی هستند.

کارشناسان اقتصادی می گویند اگر ایران و آمریکا در چند روز آینده به توافق برسند، احتمال سقوط دلار تا 40 هزار تومان قطعی است. البته برخی رسانه ها می گویند بعید است دلار به زیر 47 هزار تومان برسد.

اما برخی دیگر از کارشناسان نیز دلار 30 هزار تومانی را نوید می دهند و می گویند بازار حداقل پنج سال است که منتظر خبر نهایی برجام است و اگر این اتفاق بیفتد فشار فروش افزایش می یابد و قیمت دلار کاهش می یابد. یک شبه

اما هنوز نمی توان با قطعیت در مورد آینده دلار اظهار نظر کرد. زیرا چشم انداز توافق هسته ای مثل همیشه نامشخص است و اخبار ضد و نقیضی به گوش می رسد. اگرچه وزن اخبار مثبت بیشتر از منفی است.

رسانه های داخلی و خارجی از آمادگی طرفین برای مذاکره خبر داده اند و رایزن اقتصادی اتحادیه اروپا نیز می گوید این بار بحث بازگشت به میز مذاکره مطرح نیست. ایران یا موافق است یا نه. طرفین روند مذاکرات سال های اخیر را از سر نخواهند گرفت. بازار در حال حاضر مملو از اخبار است. معامله گران کوچک قدرت تصمیم گیری در مورد عرضه دلارهای محلی خود را به بازار ندارند و معامله گران بزرگ اکنون کمی محتاط تر از همیشه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید