بازنشستگان: دستمزد قانونی باید پرداخت شود، ما به رحمت نیاز نداریم

بازنشستگان: دستمزد قانونی باید پرداخت شود، ما به رحمت نیاز نداریم

کوچی نژاد: عده ای در سازمان استخدامی و سازمان برنامه مانع همسان سازی حقوق بازنشستگان می شدند. صندوق ها تنها 5 درصد در پرداخت حقوق بازنشستگان نقش دارند و تنها برای پرداخت حقوق های کلان به مدیران به کار خود ادامه می دهند.

به گزارش خبرآنلاین و به گفته محمدرضا میرتاج الدین، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، مستمری بگیران باید 90 درصد حقوق کارگران را دریافت و از آن بهره مند شوند. وی تصریح می‌کند: بازنشستگان همواره پیگیر درخواست‌های نمایندگان مردم برای یکسان‌سازی حقوق خود هستند و باید در برنامه هفتم ساختاری در زمینه یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان تصمیمی شفاف و روشن بیندیشیم. به گونه ای باشد که مستمری بگیران بتوانند 90 درصد دستمزد کارگران را دریافت کنند. از آن بهره ببرند.

موانع برابری حقوق بازنشستگان چیست؟

در این میان معاون کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از مقاومت در برابر یکسان سازی حقوق بازنشستگان خبر می دهد. وی می گوید: عده ای در سازمان اداری-مشغله و سازمان برنامه-بودجه از همسان سازی حقوق بازنشستگان جلوگیری کردند. جبار کهسی نژاد با اشاره به لزوم یکسان سازی حقوق بازنشستگان و رسیدگی به معیشت آنها تصریح کرد: با وجود اینکه یکسان سازی حقوق بازنشستگان یکی از قوانین همیشگی کشور است، اما دولت ها به دلیل نداشتن منابع کافی برای اجرا از این امر خودداری می کنند. این قانون، پس باید در برنامه هفتم راهی وجود داشته باشد، مثلاً برای یافتن این مهم باید صندوق‌های بازنشستگی را به یک منبع تأمین مالی یا سرمایه‌گذاری مانند درآمدهای نفتی یا صندوق توسعه ملی مرتبط کنیم. البته تلاش ها برای یافتن روش مالی ادامه دارد.

  اعلام موضع قاطع انجمن حقوق اداری ایران در مورد ماهیت حقوقی اساسنامه فدراسیون فوتبال

وی با بیان اینکه عده ای در سازمان اداری و سازمان استخدامی و سازمان برنامه مانع همسان سازی حقوق بازنشستگان شده اند، تصریح کرد: از آنجایی که صندوق ها توانایی یکسان سازی حقوق بازنشستگان را ندارند و با کمک نهادهای دولتی سرپا هستند. دولت باید هر چه زودتر منصوب شوند و از آنجایی که صندوق ها تنها 5 درصد در پرداخت حقوق بازنشستگان نقش دارند، باید پرسید دلیل ادامه فعالیت صندوق های مذکور چیست و آیا فقط به فعالیت خود ادامه می دهند. پرداخت حقوق کلان به مدیران و هیئت مدیره؟

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و برآورد مجلس خاطرنشان کرد: علاوه بر پیشنهاد تامین مالی صندوق ها، پیشنهاد فروش این صندوق ها از سوی دولت نیز باید جدی گرفته شود زیرا اگر دولت بتواند صندوق های بازنشستگی را بفروشد بخشی از از هزینه های آن از درآمدها کسر می شود لذا از نمایندگان مردم تقاضا دارم در برنامه هفتم بر این موضوع نظارت داشته باشند زیرا نیازی به ادامه فعالیت صندوق های ورشکسته نیست.

عیوضی: قانون افزایش دستمزد باید اجرا شود، نیازی به اجرای یکسان سازی نیست. در صورت افزایش حقوق مستمری بگیر طبق قانون نیازی به یکسان سازی و تعدیل متناسب نیست

در آستانه انتخابات و بالا بردن صدای همسان سازی

در این فضا اما بازنشستگان از تناسب نبودن حقوق بازنشستگان گلایه زیادی داشته اند، مشکلی که علی اکبر عیوضی، یکی از اعضای هیات مدیره کانون بازنشستگان استان تهران را بر آن داشت تا در هنگام طرح موضوع با تردید صحبت کند. مسئله تساوی . به گفته وی، نمایندگان مردم در روزهای پایانی کار مجلس از تصویب تساوی در کمیسیون ها (و نه در سالن) خبر دادند، علیرغم اینکه در چهار سال گذشته هیچ اقدامی انجام نداده اند. پرداخت بدهی سازمان تامین اجتماعی و بهبود معیشت کارگران بازنشسته. لایحه همسان سازی دائمی سال هاست در مجلس است. چرا در این سال ها تصویب نشد و چرا در روزهای آخر به فکر افتادند که یک همسان سازی جدید را مطرح کنند؟

  آیا «شیخ مدرن» در فکر بازگشت است؟

آیوژی با بیان اینکه به نظر می رسد معرفی همسان سازی بیشتر یک شعار انتخاباتی است، به ایلانا می گوید: پس از 15 سال انتظار، در سال 2009 نیمه همسان سازی اجرا شد. باید پرسید نسبت کارگران بازنشسته چقدر است؟ وقتی بعد از 15 سال نظارت اعتبار مربوطه را برای همسان سازی به سازمان بیمه ندادند، حالا در آستانه انتخابات از کدام همسان سازی صحبت می کنند؟ وی تاکید می کند: دولت بیش از 400 هزار میلیارد تومان به سازمان بدهکار است. پرداخت این بدهی کافی است و ما خواهان همسان سازی بیشتر نیستیم. بعد از همه اینها اگر قانون افزایش دستمزد اجرا شود نیازی به همسان سازی نیست. هیچ یک از مواد قانون مزد از ماده 41 قانون کار تا ماده 96 و 111 قانون تامین اجتماعی محقق نشده است. چرا وزیر کار را استیضاح نکردند و به دنبال جذب هستند؟ در صورت افزایش حقوق مستمری بگیر طبق قانون نیازی به یکسان سازی و تعدیل متناسب نیست.

یک برابری کوچکتر شامل بازنشستگان شاغل می شود

مروتی، کارگر بازنشسته، در ادامه این گلایه می گوید: در دور قبلی همسان سازی در سال 1398، دولت اعتبار جداگانه ای به کشور و صندوق های نظامی اختصاص داد و با این اعتبار، حقوق بازنشستگان از این صندوق ها افزایش چشمگیری پیدا کرد. اما برای کارگران بازنشسته خزانه دولت بودجه و آنچه با بیمه انجام شد تخصیص نداد نه همسان سازی که توزیع متناسب بدون یال و دم و اشک بود که بازنشستگان انتقاد زیادی از آن داشتند.

وی تصریح می کند: نمایندگان مردم باید این همسان سازی و داده های دقیق آن را به جامعه هدف اطلاع دهند و بگویند سهم 65 درصدی مستمری بگیران کشور که مستمری بگیران صندوق اجتماعی هستند چقدر است. به گفته مروتی، اگر بازنشستگان همچنان از این طرح حذف شوند، بی عدالتی گسترده تر خواهد شد.

  دولت و مجلس باید تورم را به طور جدی کنترل کنند/ انقلاب اسلامی به ما عزت، استقلال و اعتماد به نفس داد

اما «نعمت اله ترکی» مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با تاکید بر یکسان سازی حقوق مستمری بگیران کشوری، لشکری ​​و تامین اجتماعی در لایحه برنامه هفتم توسعه می گوید: کمیسیون اجتماعی مجلس این موضوع را در لایحه برنامه هفتم توسعه پیگیری کرد. قانون برنامه هفتم و در کمیته نیز مطرح و تصویب شد و اکنون منتظر کارشناسی کمیته تلفیق هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر یکسان سازی دستمزد مستمری بگیران در قانون برنامه هفتم اجرا شود، دستمزد سالانه چند درصد افزایش می یابد؟ نکته: سازمان استخدامی تا قبل از سال 1395 جدولی در خصوص رتبه، رده شغلی و گروه طبقاتی دارد و در صورت همسان سازی باید ابتدا این جداول تغییر داده شود، بنابراین رقم متفاوت است و میزان افزایش ها برای همه گروه ها یکسان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید