با اجرای کامل حدنگاری از تخلفات می‌توان پیشگیری کرد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: همانطور که رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد، تخریب ساخت و سازها در محدوده اراضی ملی و منابع طبیعی و رودخانه ها افتخاری ندارد و باید با اجرای دقیق و کامل انجام شود. مرزبندی و اقدامات مراجع دولتی در تکالیف قانونی خود، از بروز مشکلات و تخلفات در این زمینه جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری موج


حسن بابایی در سفر به استان گیلان پس از بازدید از برخی مناطق منابع طبیعی و بستر رودخانه های استان به ویژه شهرستان ماسال و شنیدن اعتراضات و مطالبات برخی از مردم در پیشخوان ثبت نام و دیدار با مردم در مساجد و همچنین گزارش های دریافتی از برخی از نمایندگان مردم استان در مجلس با حضور در شورای قضایی استان گیلان با اشاره به تاکید رئیس قوه قضائیه مبنی بر جلوگیری از تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی، لزوم اقدامات پیشگیرانه و توجه ویژه به استیفای حقوق عمومی و کشوری تصریح کرد: قوه قضائیه به عنوان رهبری متذکر شد که تخریب ساخت و سازها در حریم اراضی ملی و منابع طبیعی و رودخانه ها افتخاری ندارد و باید با جدیت از بروز مشکلات و تخلفات در این حوزه جلوگیری کرد. و رعایت کامل حدود و اجرای دستگاههای دولتی به تعهدات قانونی خود.

رئیس سازمان ثبت پس از استماع گزارش رئیس قاضی استان در خصوص مشکلات و مطالبات ایجاد شده در سالهای اخیر در زمینه تضییع حقوق مسلم مردم در سندسازی اراضی دولتی به ویژه در تالاب انزلی و در حاشیه رودخانه سفیدرود با تاکید بر لزوم بازنگری در قوانین و مقررات و بازنگری در تعاریف وزارت نیرو در این خصوص گفت: خوشبختانه تجربه خوبی با حمایت رئیس قوه قضاییه در این زمینه وجود دارد. استیفای حقوق عامه به جز منابع طبیعی و اراضی ملی در چند استان بویژه بوشهر و فارس و صدور سند برای مردم از طریق حل تعارض. لازم است در استان گیلان با ورود جدی شورای صیانت از حقوق وزارت دارایی این موارد را با کمک دستگاه قضایی و سازمان ثبت تا حصول نتیجه پیگیری کنند.

وی با اعلام اعزام تیم های تخصصی مجددا در استان حضور یافته و در تعامل با وزارت نیرو، سازمان منابع طبیعی و سایر نهادهای ذیربط موضوع را پیگیری می کند، افزود: در ماسال مردم اعتراض کردند که استثناهای ما در منابع طبیعی رعایت نمی شد، در حالی که در سایر شهرهای مشابه، البته اسناد و مدارک چندین دهه مردم و شغل آنها و زراعت آنها در این اراضی و بررسی اولیه عکس های هوایی، صحت بسیاری از ادعاهای آنها را نشان می دهد. استثنائات احاطه شده توسط منابع طبیعی در ماسال و سایر شهرستان های استان باید برای احقاق حقوق عمومی جدی گرفته شود. دستور کار را تعیین کردیم.

رئیس ثبت املاک وی با بیان اینکه نباید به هر قیمتی و با تضییع حقوق مردم به ویژه سهل انگاری در تهیه اسناد ارائه شده از سوی متولیان، مالکیت دولتی ایجاد شود، گفت: خلاصه آن اعلام ناگهانی زمین های مردمی است که سال ها برای آن زحمات زیادی کشیده اند. در اختیار آنها این امر مهمی است که نیاز به تفکر و تصمیم گیری جدی دارد.

بابایی با اشاره به خاستگاه حجت الاسلام والمسلمین صادقی نیارکی رئیس قاضی استان گیلان در سایر استان های کشور و تداوم اقدامات مهم دستگاه قضایی گیلان با حضور وی در این استان، خواستار توجه ویژه و تداوم آن شد. اقدامات بعدی ضابطان دادگستری، قضات و دادستان های استان نسبت به قانون اخیر وی به ثبت رسمی معاملات ملکی و حساسیت و ضرورت اجرای آن برای جامعه اشاره کرد و تصریح کرد: این قانون وظایف بسیاری را برای سازمان ثبت تعیین کرده است. و سایر نهادها

وی با بیان اینکه قانون اخیر، 15 ماده و 14 آیین نامه و 8 دستگاه و وزارتخانه و چندین دستگاه در مراحل تعیین شده قرار گرفته است، تصریح کرد: از 12 تیرماه و در گام اول، تبصره 4 ماده یک قانون مقرر شده است. اجرا شده است، بر اساس آن دیگر لازم نیست در اسناد عادی قرار گیرد زیرا در دادگاه قابل استماع نیست و ارگان های دولتی از پذیرش آن منع می شوند، اما اسنادی که قبلا صادر شده اند همچنان مجاز هستند، در حالی که در مراحل بعدی اجرای این قانون و ایجاد سامانه های لازم، آیین نامه ها و تهیه دفاتر اسناد رسمی و مشاوران املاک، کلیه اسناد عادی و مبایعه نامه ها تعیین و اطلاعات لازم در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان ثبت افزود: قانون الزام به ثبت رسمی معاملات ملکی شامل قراردادهای بیع و اجاره دو ساله و بیشتر و آمادگی لازم برای تسهیل در امور مردم از طریق بستر خدمات یکپارچه ثبتی یا «دفاتر اسناد رسمی» است ، مشاوران املاک و سایر بسترهای اینترنتی ایجاد شده توسط دستگاه های دولتی با دسترسی لازم به سامانه ارائه شده توسط سازمان ثبت انجام می شود.

رئیس سازمان ثبت افزود: قانون الزام به ثبت رسمی معاملات ملکی شامل قراردادهای بیع و اجاره دو ساله و بیشتر است و تمهیدات لازم برای تسهیل امور مردم از طریق بستر خدمات یکپارچه ثبتی یا «کاتب» انجام خواهد شد. دفاتر اسناد رسمی و مشاوران املاک. .

وی به بهبود عملکرد ثبتی استان گیلان طی یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: صدور سند 94 درصدی 60 متری مرز دریایی و تالاب های مهم به ویژه 43 هزار و 304 سند مالکیت اراضی کشاورزی از جمله این اقدامات است.آیا این خبر مفید بود؟