بورل: اگر ایران یک موشک بالستیک به روسیه بدهد، انگیزه اروپا و آمریکا برای احیای برجام بسیار کمتر خواهد شد.

بورل: اگر ایران یک موشک بالستیک به روسیه بدهد، انگیزه اروپا و آمریکا برای احیای برجام بسیار کمتر خواهد شد.

در ادامه این مقاله آمده است: تا جایی که من می دانم هیچ جایگزینی برای این توافق برای جلوگیری از خلع سلاح هسته ای ایران وجود ندارد.

بورل که در برخی مواقع به دلیل صریح بودن خود دچار مشکل شده است، اصرار دارد که نقش او به عنوان یک مذاکره کننده مانع از آن نمی شود که تهران را در مورد اقداماتش در داخل یا خارج تحت فشار قرار دهد. او مرتب با حسین امیرعبدالخیان وزیر امور خارجه ایران گفت و گو می کند.

او می‌گوید: «ببین، می‌توانم آخرین صحبت‌ام با امیر عبدالخیان را بگویم: اعدام را متوقف کنید. سرکوب را متوقف کنید… اگر به همین منوال ادامه دهید، هر نوع حل و فصل سیاسی را غیرممکن خواهید کرد.

مقامات آمریکایی پاییز گذشته هشدار دادند که ایران در حال برنامه ریزی برای ارسال موشک های بالستیک به روسیه است. در اواسط ژانویه، لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت که ایران «اکنون در حال بررسی» فروش صدها موشک به روسیه است.

بورل هشدار داد که این “یک ریسک بزرگ” است، اما او معتقد است که تهران اکنون از این موضوع آگاه است. برخی از دیپلمات های غربی می گویند که به نظر می رسد در ایران بحث هایی در مورد اینکه چه باید کرد وجود دارد.

بورل درباره فروش موشک‌های ایران به روسیه گفت: «باید بگویم، هر بار که با ایرانی‌ها صحبت می‌کنم، آنها اصرار دارند که این کار را انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به برجام گفت: اما باید به آنها توصیه کنم که اگر این کار را انجام دهید همه چیز از جمله برجام بسیار دشوارتر می شود.

  پاداش مرخصی معلمان، مطالبات معلمان برای اعزام به خارج، مطالبات بازنشستگان هنوز تسویه نشده است

بورل، یکی از سیاستمداران ارشد حزب سوسیالیست اسپانیا، صریحاً می‌گوید که با توجه به نحوه برخورد دولت ایران با اعتراضات و حمایت تهران از روسیه، او نمی‌داند که آیا واشنگتن با احیای توافق هسته‌ای موافقت خواهد کرد، حتی اگر ایران از خواسته‌های خود عقب نشینی کند یا خیر. انجام بده یا نکن

بورل گفت که اگر ایران گام دیگری در کمک نظامی خود به روسیه بردارد، انگیزه اروپا و ایالات متحده برای احیای توافق “بسیار کمتر خواهد بود.”

دیدگاهتان را بنویسید