بیوگرافی محمد شریعتمداری روز نو

بیوگرافی محمد شریعتمداری روز نو

همزمان با چهارمین روز ثبت نام چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، محمد شریعتمداری وزیر دولت حسن روحانی و از چهره های مهم دولت وی برای اعلام کاندیداتوری به ستاد انتخاباتی وزارت کشور رفت. وی با دریافت شناسنامه، نامزدی خود را در این انتخابات آغاز کرد.

محمد شریعتمداری یکی از چهره های نزدیک به حسن روحانی است که سابقه فعالیت در دولت های گذشته را نیز دارد. وی در سال های خدمت در دولت های یازدهم و دوازدهم، سمت های متعددی در وزارتخانه های مختلف از جمله صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ورزش و جوانان داشت. گفتنی است شریعتمداری از اعتماد بالایی به شورای اسلامی برخوردار بود به طوری که در دولت دوم روحانی بالاترین رای اعتماد را برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت کسب کرد.

بیوگرافی محمد شریعتمداری

محمد شریعتمداری در تیرماه 1339 متولد شد.پدرش حاج نورالدین شریعتمداری فرزند آیت الله حاج شیخ جلال الدین شریعتمداری مجتهد بود. شریعتمداری دو خواهر و برادر داشت که برادرشان در جنگ شهید شد.

نیلوفر لوایی همسر محمد شریعتمداری از مدیران آموزش و پرورش تهران است. از این ازدواج چهار فرزند، سه دختر و یک پسر به دنیا آمد.

شریعتمداری در سال 1356 وارد دانشگاه شد و رشته الکترونیک را انتخاب کرد. پس از انقلاب در سمت های مختلف مدیریتی و اقتصادی مشغول به کار شد.

مسئولیت های محمد شریعتمداری در اوایل انقلاب

محمد شریعتمداری در بیست سالگی و در اولین روزهای پس از انقلاب کار خود را آغاز کرد. از سال 1360 در دوران نخست وزیری شهید رجایی به عنوان معاون امور انقلاب در نخست وزیری مشغول به کار شد. وی در عین حال از نزدیکان آیت الله محمدی ری شهری است که در ایجاد وزارت اطلاعات نقش داشته است.

شریعتمداری در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی سمت سرپرست وزارت بازرگانی را برعهده داشت. از سال 1369 با حکم مدیریت، ایجاد و تشکیل معاونت نظارت و حسابرسی دفتر مدیریت را به عهده گرفت و تا سال 1376 در این سمت به فعالیت خود ادامه داد و همچنین از سال 1370 به عضویت هیئت مدیره منصوب شد. از مدیران املاک تحت کنترل خود و همچنین برای یک وکیل.

به موازات این فعالیت‌ها، شریعتمداری به همراه آیت‌الله ری شهری در ایجاد جمعیت پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی نیز مشارکت داشت.

محمد شریعتمداری در ستاد فرمان امام (ره).

محمد شریعتمداری از افراد کلیدی ستاد اجرایی فرمان امام بود. این ستاد نهادی تحت امر رهبری است که مدیریت اموال را زیر نظر ولی قانونی بر عهده دارد. شریعتمداری از سال ۱۳۷۳ به دستور رهبری که از اعضای هیئت امنای این ستاد و آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) نیز بود، این مسئولیت را بر عهده گرفت.

پس از شریعت مداری، محمدجواد ایروانی در سال 1376 به عنوان رئیس جدید ستاد اجرایی فرمان امام انتخاب شد که این ستاد در سال 68 به دستور بنیانگذار انقلاب تشکیل شد و در آن زمان مسئولیت تصرف اراضی مصادره شده دوران پهلوی را بر عهده داشت. .

محمد شریعتمداری کیست؟

سید محمد خاتمی در انتخابات سال 76 به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و در دولت وی محمد شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت بازرگانی معرفی شد و رای اعتماد گرفت. شریعتمداری با کسب حداکثر آرا و تنها 9 رای مخالف این مقام را کسب کرد.

در دولت دوم خاتمی، شریعتمداری دوباره به عنوان کاندیدای وزارت بازرگانی معرفی شد. وی در این سمت سیاست هایی از جمله کاهش اختیارات وزارت بازرگانی و هدایت آن به سمت ایفای نقش سیاسی و حضور فعال در نهادهای عالی تصمیم گیری از جمله هیات پول و اعتبار، کمیته تنظیم مقررات ارزی و … را آغاز کرد. سازمان ملی خصوصی سازی وی همچنین مسئول اصلاح تراز تجاری کشور است.

وی به مدت 8 سال ریاست کمیسیون مشترک روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی چون عربستان، عراق، عمان، قطر، کویت، پرتغال، اسپانیا، زیمبابوه، اوگاندا، کنیا، فیلیپین و تایلند را بر عهده داشت. وی همچنین با عضویت در سازمان تجارت جهانی به عنوان نماینده تام الاختیار دولت منصوب شد و در این مدت جمهوری اسلامی ایران توانست به عنوان عضو ناظر وارد این سازمان شود.

شریعتمداری در زمان دولت خاتمی در رفع برخی اختلافات مجلس، دولت و شورای نگهبان نقش داشت. وی به ویژه در جلسه مجلس ششم و تشکیل شورای سران سه قوه فعالیت هایی را برای مقابله با مفاسد اقتصادی انجام داد. همچنین در سال های 1376 تا 1384 به موجب حکم ریاست جمهوری عضو هیأت امنای دانشگاه مازندران و علامه طباطبایی و همچنین عضویت در هیأت امنای بنیاد شهید و امور ایثارگران به نمایندگی از خانواده ها بوده است. از شهدا

محمد شریعتمداری در سال 1392 و با روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهور انتخاب شد. اختیارات معاونت اجرایی از ابتدا با تفویض برخی اختیارات جدید به آن معاونت همراه بود. شریعتمداری 26 مهرماه برای اولین بار در جلسه شورای دولت شرکت کرد.

روحانی همچنین شریعتمداری را به عنوان قائم مقام رئیس جمهور در شورای عالی ایران، شورای عالی فضایی و شورای استاندارد و تحقیقات صنعتی منصوب کرد. به دلیل اهمیت این شوراها، ریاست آنها بر عهده رئیس جمهور بود. همچنین فعالیت ستاد سوخت و مرکز جهانی شدن نیز بر عهده معاونت اجرایی است و این معاونت مدیریت امور این دو نهاد را بر عهده دارد.

شریعتمداری سرپرست وزارت ورزش و جوانان

پس از استعفای صالحی امیری از وزارت ورزش و جوانان، این وزارتخانه به مدت 20 روز زیر نظر محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور در دولت یازدهم قرار گرفت. شریعتمداری در این مدت با حفظ سمت معاونت اجرایی وزارت ورزش و جوانان را برعهده داشت. این انتصاب موقت تا انتخاب و معرفی محمد گودرزی به عنوان وزیر جدید ورزش و جوانان ادامه داشت.

محمد شریعتمداری به عنوان سومین وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از محمدرضا نعمت زاده، با چالش های زیادی مواجه شد که تحریم ها نیز بر آن افزوده شد. پس از این دوره به سمت وزیر کار و رفاه اجتماعی منصوب شد.

یکی از مهم ترین اقدامات شریعتمداری در دوران تصدی وزارت کار و رفاه، صدور بخشنامه 25 ماده ای کاهش هزینه شرکت ها و هلدینگ های تابعه بود. این دستورالعمل به کاهش ضایعات، پاداش های غیر معمول و هزینه های غیر ضروری و سرسام آور برای این واحدها کمک کرده است. موارد مختلف از جمله ممنوعیت اجاره یا خرید خودروهای لوکس، ممنوعیت هزینه تغییر دکوراسیون اتاق مدیران، کنترل هزینه های ماموریت های داخلی و خارجی، حذف هزینه های مربوط به ایام نوروز، هدفمندی و شفاف سازی در پرداخت اضافه کار و هزینه ایاب و ذهاب. و محدودیت استفاده از کالاهای خارجی در این دستورالعمل گنجانده شد.

وی در دوران تصدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محمد شریعتمداری اقدامات مهمی انجام داد. وی در جریان سیل بهاری دستورات لازم را به سازمان ها، نهادها و بانک های زیرمجموعه وزارت رفاه برای بسیج اعتبارات و کمک رسانی به مناطق سیل زده صادر کرد.

وی همچنین اقداماتی همچون اعطای مقرری بیکاری به کارگران و کشاورزان سیل زده گلستان، اعطای وام 10 میلیونی بلاعوض برای تعمیر منازل مشتریان و افزایش 36.5 درصدی حداقل دستمزد مستمری بگیران را انجام داد.

شریعتمداری نیز در همین مدت استخدام روزنامه نگار، بسته شدن پرونده مدیران دو شغله وزارت تعاون، رسیدگی به مطالبات 13 هزار میلیاردی شستا و رسیدگی به بدهکاران را در دستور کار قرار داد.