تاکید وزیر نیرو بر لزوم شفاف سازی در اجرای طرح جداسازی آب از سدها/ 16 هزار روستای کشور با کسری آب مواجه هستند.


ساعت: 08:44
تاریخ انتشار: 1301/06/24
کد خبر: 1897533

محرابیان وزیر نیرو در سفر به استان کردستان و در جلسه اداری شهرستان بیجار به تنش آب در 16 هزار روستای کشور اشاره کرد و گفت: برای رفع این مشکل اعتباری در این شهرستان پیش بینی شد. فرم طرح جهاد آبرسانی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به گزارش خبرنگار کُردتودی، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو عصر چهارشنبه در سفر به کردستان و در جلسه شورای اداری شهرستان بیجار، پروژه های انتقال آب بین حوضه ها را محدود و صرفاً برای تامین آب شرب دانست. آب، افزود: رعایت الگوی کشت و استفاده از روش‌ها آبیاری نوین یکی از سیاست‌های جدی دولت است.

محرابیان بر لزوم شفاف سازی در اجرای طرح رهاسازی آب از سدها و اطلاع رسانی حقوق مردم تاکید کرد.

وزیر نیرو در ادامه سخنان خود به حل مشکل توزیع آب در بخش کشاورزی شهرستان بیجار اشاره کرد و افزود: با حضور مسئولان استان، وزارت نیرو و نماینده بازرگانی کشاورزی، توزیع آب در این بخش مورد مطالعه قرار می گیرد و در صورت لزوم یا با حفر چاه و در غیر این صورت مشکل آب حل می شود.

وی از برنامه ریزی برای احداث سد شیخ بشارت بیجار خبر داد و افزود: امیدواریم با بررسی های انجام شده و با ساخت این سد بخشی از نیاز آبی شهرستان بیجار برطرف شود.

وی در ادامه به تنش آبی 16 هزار روستای کشور اشاره کرد و افزود: برای رفع این مشکل در قالب طرح جهاد آبرسانی اعتباری پیش بینی شد.

  اختصاص یک میلیارد میلیارد برای حمایت از شرکت های دانش بنیان / حل مشکلات جنوب استان کرمان با تشریح نام سال


78adbea0 f90e 47c7 b549 919065e4413e خبر خاکستری


با تاکید بر تسریع در اجرای پروژه های معین آب در شهرستان بیجار

استاندار کردستان همچنین یکی از اصلی ترین مولفه های پایداری جمعیت در روستاها و شهرهای بیجار را تامین آب شرب و کشاورزی عنوان کرد.

اسماعیل زارعی کوشا با تاکید بر تسریع در اجرای برخی پروژه های آبی در این شهرستان افزود: انتقال آب از سد سیازک به بیجار و حسن آباد یاسوکند از جمله مصوبات سفر قبلی وزیر نیرو به کردستان بود.

استاندار کردستان به سد تلوار و احداث تصفیه خانه فاضلاب در پایین دست اشاره کرد و افزود: امیدواریم با بازنگری در توزیع آب برای کشاورزان غیر یاری تلوار مشکل آب روستاهای بخش چنگ الماس حل شود. سد.”


dc559dc2 fa17 4d92 b7d2 56278bae3d0e خبر خاکستری


انتقاد از کاهش سهم آب شرب و کشاورزی بیجار

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کاهش سهم آب شرب و کشاورزی بیجار گفت: سهم این شهرستان از هفت هزار هکتار به هزار هکتار کاهش یافته است.

علیرضا زندیان افزود: در حال حاضر 67 روستای این شهرستان با تنش آبی مواجه هستند که امیدواریم با بازنگری در توزیع آب سد تلوار بخشی از این تنش برطرف شود.

نبود تصفیه خانه فاضلاب در شهرک های یاسوکند، پیرتاج، بابارشانی و توپ آغاج، نیاز به احداث تصفیه خانه در کنار سد تالوار و تامین اعتبار پرش برای احداث خط لوله آب از سد سیازک به بیجار و یاسوکند از جمله این موارد بود. مسائلی که زندیان به آن اشاره کرد.


23c1ccb8 d58a 4427 b93e 3dad222e39ce خبر خاکستری


کمبود آب و نبود رونق کشاورزی باعث مهاجرت بیش از 400 هزار نفر از ساکنان این شهرستان شد.

  وی در نامه ای از وزیر اقتصاد و رئیس جمهور خواست در پرداخت پرونده های بهداشتی و درمانی، مالیات بر ارزش افزوده تخلف نکنند + سند.

احمدرضا قاسمی فرماندار بیجار نیز از وزیر نیرودار خواست در مورد استفاده روستاییان از سد تلوار برای آبیاری زمین های کشاورزی و آب شرب تصمیم گیری کند.

رئیس اتحادیه کشاورزی شهرستان بیجار با انتقاد از عدم توجه به حقوق کشاورزان پشت سد تلوار افزود: کم آبی و رونق کشاورزی باعث مهاجرت بیش از 400 هزار نفر از این شهرستان شده است.

سیدحسین رحیمی با بیان اینکه از ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی بیجار تنها ۲ درصد آبی است، ادامه داد: ۱۰ هزار حلقه چاه در شهرستان های اطراف مجوز دارد اما حفر چاه در بیجار ممنوع است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید