تب دنگی خاطرات تلخ کرونا را تکرار می کند؟

روز جدید :

بهترین: تب دنگی یک بیماری ویروسی است که از طریق نیش پشه های آلوده به ویروس دنگی به انسان منتقل می شود. علائم این بیماری معمولا تا هفت روز طول می کشد. نکته بد این است که در حال حاضر هیچ درمانی برای تب دنگی وجود ندارد و احتمال شباهت آن به بیماری کرونا نگران کننده است.

تب دنگی خاطرات تلخ کرونا را تکرار می کند؟

بخشی از گزارش روزنامه شرق از شیوع بیماری دنگی در ایران را بخوانید:

* متخصصان درمان این بیماری را حمایتی می دانند; داروها، مراقبت های پزشکی، کنترل فشار و روش های مراقبت در منزل فقط برای تسکین درد تجویز می شوند. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دیده می شود. البته امروزه به لطف سفرهای زیاد و البته گردش پشه ها در نقاط مختلف، شیوع آن در کشورهای دیگر نیز قابل مشاهده است. شکل خفیف آن با تب و علائم شبیه سرماخوردگی همراه است، اما در موارد نادر این ویروس شکل کشنده ای به خود می گیرد. ممکن است بیمار دچار فشار خون و خونریزی شدید شود و در نهایت بر اثر این ویروس فوت کند.

* تب دنگی یک بیماری ویروسی است که از طریق نیش پشه های آلوده به ویروس دنگی به انسان منتقل می شود. به این بیماری تب استخوان‌ساز نیز می‌گویند. علائم آن تب، درد شدید عضلات و مفاصل، سردرد، بثورات پوستی و در برخی موارد حالت تهوع و استفراغ است. البته بسته به شدت بیماری، این علائم قوی و ضعیف هستند. ایران یکی از کشورهایی است که این بیماری به آن رسیده و این روزها بیش از هر زمان دیگری در گردش است.

*وزارت بهداشت اعلام کرد که تاکنون 138 نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده اند. به گفته حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، از ۶ اردیبهشت تا ۲۱ تیرماه ۱۳۸ نفر به تب دنگی مبتلا شده اند که از این تعداد تنها ۷ نفر بومی و بقیه وارداتی بوده اند. چهار مورد از پاکستان، یک مورد از بنین و عمان و 125 مورد از امارات گزارش شده است. تا اوایل خرداد هیچ موردی از انتقال داخلی نداشتیم. در این مدت یک نفر بر اثر تب دنگی جان باخت.

* وی همچنین گفت: هفت مورد آلودگی خانگی نشان می دهد که این بیماری در ایران تحت کنترل است. پشه آئدس در بندر خمر و شهرستان سیریک استان بوشهر شناسایی شد اما در حال حاضر هیچ پشه ای در این شهرستان ها وجود ندارد. وضعیت دنگی در امارات مساعد نیست و به همین دلیل بیمارستان ایرانیان در آن کشور تخت خالی ندارد.

خبرگزاری ایلنا به نقل از مدیر برنامه مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت:

* پشه آئدس در مناطق گرمسیری بیشتر دیده می شود، اما در ایران برخی نقاط به گردش این پشه تبدیل شده است. استان گیلان در شمال کشور تقریباً در همه مناطق آلوده به پشه آئدس است. همچنین استان سیستان و بلوچستان بیشتر در قسمت جنوبی استان قرار دارد. مناطقی مانند چابهار و کنارک، استان هرمزگان تقریباً در تمامی بخش‌ها و شهرستان‌های کنگان و عسلویه در استان بوشهر آلوده به پشه آئدس هستند.

* مناطق شمالی کشور آلوده به پشه Aedes albopictus است که از گونه های مهاجم آئدس است. مناطق جنوبی کشور آلوده به Aedes aegypti است، این گونه از Aedes نیز یک Aedes مهاجم است. ما در واقع دو گونه از آئدهای مهاجم داریم. یعنی پشه Aedes که بومی ما نیست و از جای دیگری می آید و Aedes که در اکثر مناطق کشور ما وجود دارد، مهاجم نیست. آئدس آن است که بیماری را منتقل نمی کند و نمی تواند حامل ویروس باشد و فقط گزشی دارد که برای انسان مشکلی ایجاد نمی کند.

تب دنگی خاطرات تلخ کرونا را تکرار می کند؟

مینو مارز، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری به خبرگزاری آنا می گوید:

* سال هاست که این بیماری در کشورهای جنوب شرق آسیا وجود دارد. ما بیمارانی داشته ایم که به مالزی یا دبی سفر کرده اند و در آنجا آلوده شده اند. زمانی که پشه وارد کشور می شود و در صورت وجود ویروس، به طور طبیعی منتقل می شود.

* بسیاری از افراد به طور خفیف تحت تأثیر قرار می گیرند. آنها علائمی مانند تب، درد کره چشم و غیره دارند. مثل سرماخوردگی اما برخی از آنها در همه جا با خونریزی شدید و بیماری های خونی روبرو هستند که می تواند برای آنها با مرگ مرتبط باشد. بنابراین اکثر موارد عفونت خفیف است اما در برخی موارد منجر به مرگ می شود، متاسفانه این ویروس وارد ایران شده و افراد نمی توانند کار خاصی انجام دهند. برای محافظت در برابر پشه ها در خانه ها به توری نیاز است، اما کسانی که بیرون هستند نمی توانند کار زیادی انجام دهند. در هر صورت جدی گرفتن توصیه های وزارت بهداشت و اجرای آنها را فراموش نکنید.

* هنوز هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد. یک شرکت آمریکایی اخیراً دارویی تولید کرده است، اما آزمایش آن هنوز کامل نشده است و درمان کلی وجود ندارد. واکسن این بیماری برای کسانی که یک بار به صورت خفیف به این بیماری مبتلا شده اند نیز مفید است. شیوع این بیماری در بزرگسالان بیشتر از کودکان است: «سالمندان بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند. زیرا بیشتر در معرض محیط باز هستند و بیرون می روند و در معرض نیش پشه قرار دارند. اما احتمال ابتلای کودکان نیز وجود دارد.

* (با توجه به وضعیت شیوع کرونا در ایران و چالش‌هایی که در دوران همه‌گیری کرونا در کشور با آن مواجه هستیم، در مورد وضعیت کنونی نظام پزشکی کشور): کادر درمانی کاهش یافته و بسیاری مهاجرت کرده‌اند. آنهایی که هنوز مشغول هستند هم خسته هستند. با این حال می دانیم که این بیماری مانند کرونا به یک بیماری همه گیر تبدیل نمی شود و طبیعتاً کادر پزشکی مانند دوران کرونا درگیر نخواهند شد.

حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز در این خصوص گفت:

*کرونا یک بیماری ناشناخته بود که بشریت برای اولین بار با آن مواجه شد. این در حالی است که تب دنگی یک بیماری شناخته شده در جهان است.

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری نیز یکی از کسانی است که سفر به کشورهای اطراف را عامل ابتلا به این بیماری می داند. وی در توضیحات می گوید:

* در ایران این ویروس در کسانی که به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده اند دیده شده است. در واقع پس از سیل دبی، فعالیت پشه ها افزایش یافت و شیوع این بیماری بیشتر شد. البته نقل و انتقالات داخلی در کشور صورت گرفت. به عنوان مثال مواردی در استان های جنوبی به ویژه در استان های خلیج فارس و در استان های شمالی به ویژه گیلان گزارش شده است و در 95 درصد موارد مانند سایر بیماری های ویروسی علائمی مانند تب، لرز و… سردرد و بدن درد در حال بهبود است. اما در پنج درصد موارد، علائم می تواند شدید شود. ما به آن نشت عروقی می گوییم. در این افراد بیماری می تواند با کاهش گلبول های سفید و پلاکت ها به بیماری های هموراژیک تبدیل شود و منجر به مرگ افراد شود.

* این ویروس شبیه ویروس کرونا نیست و توسط پشه ها منتقل می شود. اگر با این پشه مبارزه شود، بیماری کنترل می شود. مثل ویروس کرونا نیست که از فردی به فرد دیگر منتقل شود و همه از یکدیگر این ویروس را بگیرند. به هر حال بیماری هایی وجود دارد که بین انسان و حیوان منتقل می شود.

دکتر فرشید رضایی، مدیر خدمات آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت درباره علائم و درمان تب دنگی به ایسنا می گوید:

* بیماران باید بدانند که در صورت ابتلا به تب دنگی از مصرف قرص هایی مانند پروفن و ژلوفن خودداری کنند. زیرا شدت بیماری را افزایش می دهد. اکثر بیماران علائم خفیف یا بدون علائم دارند. به عبارت دیگر، حدود 40 تا 80 درصد هیچ علامتی ندارند. علائم این بیماری درد شدید استخوان و تب بالا است. میزان مرگ و میر این بیماری حدود یک درصد است.

* (با بیان اینکه افراد اگر خودشان تب دارند به پزشک مراجعه نکنند): بلکه این افراد می توانند به مراکز جامع سلامت مراجعه کنند یا با پزشک خانواده خود تماس بگیرند. کاهش دما پس از یک هفته قابل مشاهده است. مردم می توانند با مراجعه به مراکز بهداشتی و انجام یک آزمایش خون ساده از تب دنگی مطلع شوند. درمان بیماری نیز بر اساس علائم انجام می شود.

* مصرف مایعات و سوپ بسیار مهم است. اما باید از نوشیدن نوشیدنی های گازدار، چای و قهوه خودداری کنید. همچنین مصرف سبزیجات در تب دنگی مهم است.

* (در خصوص اخباری مبنی بر وجود معجون جادویی برای تب دنگی در فضای مجازی): این گونه موارد کذب است و چنین معجونی وجود ندارد.