تجاوز جنسی یک دختر 7 ساله ترکیه را شوکه کرد

تجاوز جنسی دختر 7 ساله ترکیه را نگران کرده است/ حمله شهروندان ترکیه به پناهجویان سوری

در پی گزارش هایی مبنی بر تجاوز جنسی یک مهاجر سوری به دختر 7 ساله یکی از اقوام خود در قیصریه ترکیه، هزاران مرد جوان ترک متاثر از این حادثه به مهاجران سوری در شهرهای ترکیه حمله کردند.

تاکنون در جریان خشونت این شهروندان ترکیه حداقل 470 نفر از آنها توسط پلیس ترکیه دستگیر شده و ده ها خودرو، خانه و مغازه متعلق به مهاجران سوری در شهرهای مختلف ترکیه آسیب جدی دیده و سوخته است.

در سراسر مرز در بخش‌هایی از شمال سوریه که ترکیه وارد آن شده است، سوری‌ها با سربازان ترکیه درگیر شده‌اند، خودروهای آنها را با سنگ پرتاب کرده، پرچم ترکیه را پاره کرده و تظاهرات خیابانی برپا کرده‌اند.

نیویورک تایمز به نقل از یک ناظر میدانی در منطقه می‌گوید: خشونت‌های پراکنده که منجر به کشته شدن دست‌کم هفت سوری در منطقه شده است، شکاف‌های فزاینده در همزیستی بین سوری‌ها و ترک‌ها در دو سوی مرز مشترکشان را آشکار کرده است. پس از سال‌ها روابط عموماً مسالمت آمیز، تغییرات سیاسی اخیر و نارضایتی اقتصادی فزاینده در میان شهروندان ترکیه به دلیل حضور میلیون‌ها مهاجر سوری در کشورشان، تنش‌ها را تشدید کرده است.

بسیاری از شهروندان ترکیه از حضور 3.1 میلیون آواره سوری در کشور خود ناراضی هستند و آنها را عامل مشکلات اقتصادی کشور خود از جمله بیکاری می دانند.

مهاجران سوری با دستمزدهای کمتر توسط کارفرمایان استخدام می شوند و این مشکل باعث نارضایتی عمومی در بازار کار این کشور شده است که با تورم بالای 75 درصد دست و پنجه نرم می کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که در سال 2011 روابط خود را با سوریه قطع کرد و از شورشیان داخلی سوریه برای سرنگونی بشار اسد حمایت کرد، هفته گذشته گفت که دیدار با دشمن سابق خود را برای تلاش برای بازگرداندن روابط رد نمی کند.

ابوسامر الحلبی، یک فعال سوری در استان ناآرام ادلب سوریه، در یک مصاحبه تلفنی با نیویورک تایمز گفت که این منطقه “مانند حباب در شرف ترکیدن است.”

وی گفت: این تنش دلایل عمیقی دارد، بالای میز ترک ها با ما هستند اما زیر میز کار دیگری می کنند.

پس از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011، ترکیه مرزهای خود را به روی پناهجویان سوری باز کرد. ترکیه برای اسکان آنها اردوگاه هایی ساخت، به مخالفان سیاسی بشار اسد پناه داد و از شورشیان شمال سوریه در نبرد با نیروهای دولتی حمایت کرد و اکنون به گفته منتقدان داخلی اردوغان، بهای این سیاست های نادرست باعث تعمیق اختلافات و تنش های داخلی شده است. پرداخت .

در سال‌های اخیر، در حالی که جنگ داخلی سوریه متوقف شده است، ترکیه نیروهای خود را به مناطق تحت کنترل شورشیان در امتداد مرز منتقل کرده است، نیروها را در عمق خاک سوریه در امتداد مرز مستقر کرده و روابط نزدیک با گروه‌های شورشی مستقر حفظ کرده است. امیدوار به بازگشت

اما تعداد نسبتا کمی از پناهندگان سوری با بازگشت به منطقه موافقت کرده اند و میلیون ها سوری هنوز در سراسر ترکیه پراکنده هستند. در طول دهه گذشته، بسیاری از این پناهجویان سوری عموماً در صلح با میزبانان ترک خود زندگی کرده اند و بسیاری نیز زبان ترکی را آموخته، در جامعه ترکیه ادغام شده و فرزندان خود را به مدارس این کشور فرستاده اند. برخی نیز کسب و کار راه اندازی کرده اند و بسیاری دستمزدهای کمی در تولید و کشاورزی دریافت می کنند.

بسیاری از شهروندان ترکیه با ورود تعداد زیادی از مهاجران سوری به این کشور مخالف بودند و از سال 2018 که بحران اقتصادی ترکیه را فرا گرفت و بسیاری از ترک‌ها احساس فقیرتر کردند، دیدگاه‌های آنها نسبت به مهاجران نیز سخت‌تر شد و این خشم را برانگیخت.

ناآرامی های این هفته با ادعای تجاوز جنسی یک مرد سوری به یک بستگان 7 ساله در حمام عمومی در شهر قیصری در مرکز ترکیه آغاز شد. مقامات ترکیه گفتند که این مرد دستگیر شد و دختر، مادر و خواهران و برادرانش در حین تحقیقات پلیس تحت حمایت دولت قرار گرفتند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی و پخش شبکه های تلویزیونی ترکیه، مردان خشمگین در قیصریه یک شبه به خودروها، مغازه ها و خانه های مهاجران سوری حمله کردند و برخی را به آتش کشیدند.

روز دوشنبه، حملات مشابهی در ده‌ها شهر دیگر از جمله هاتای، قونیه و استانبول انجام شد و مردان باتوم‌دار در محله‌هایی که سوری‌ها در آن زندگی می‌کنند راهپیمایی کردند و به ساختمان‌های آنها سنگ پرتاب کردند. بر اساس تصاویری که رسانه های خبری ترکیه منتشر کرده اند، گروهی از مردان در شهر قاضی آنتپ مرد سوری را محاصره کرده و با ضربات چاقو از ناحیه پا او را مجروح کرده اند.

اردوغان روز دوشنبه خشونت ها را محکوم کرد و مخالفان سیاسی خود را به تحریک شهروندان ترکیه علیه مهاجران سوری در نشست شهرداران حزب حاکم عدالت و توسعه متهم کرد.

اردوغان گفت: «ما با دامن زدن به بیگانه‌هراسی و نفرت علیه پناهندگان در جامعه به جایی نخواهیم رسید» و افزود که این حملات توسط «گروه کوچکی» با الهام از «این گفتمان مسموم مخالفان» انجام شده است.

روز سه شنبه، علی یرلیکایا، وزیر کشور ترکیه در شبکه های اجتماعی نوشت که نیروهای امنیتی 474 نفر را در ارتباط با خشونت ها دستگیر کرده اند.

با انتشار اخباری مبنی بر حمله شهروندان ترکیه به مهاجران سوری، تظاهراتی علیه نیروهای ترکیه در برخی از شهرهای هم مرز با سوریه و ترکیه که نیروهای ارتش ترکیه در آن مستقر هستند برگزار شد و معترضان سوری به خودروها و نیروهای ارتش ترکیه حمله کردند و آنها را متهم به نژادپرستی کردند که مردم سوریه را متهم کردند.

به گفته فعالان منطقه، نگرانی ها از اینکه دولت ترکیه در حال بررسی راه هایی برای ترمیم روابط با اسد است، خشم عمومی را در میان برخی از گروه های مسلح مخالف دولت سوریه در منطقه افزایش داده است، سناریویی که به گفته آنها می تواند منجر به زندگی سوری ها در مناطق خارج از دولت شود. کنترل.

ناآرامی ها در شهرهای شمالی سوریه علیه ترکیه ادامه دارد و شورشیان و معترضان با نیروهای ترکیه روبرو می شوند. به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، تظاهرکنندگان روز دوشنبه تلاش کردند به مقر اداره تحت حمایت ترکیه در شهر عفرین حمله کنند که منجر به درگیری هایی شد که هفت کشته بر جای گذاشت.

ارتش ترکیه روز سه شنبه با عقب نشینی موقت از برخی مواضع خود، تقویت برخی دیگر و بستن گذرگاه های مرزی بین ترکیه و سوریه به این حملات پاسخ داد.