تشکیل صندوق حمایت از گردشگری/ راه اندازی پرواز مستقیم اصفهان- مسقط


به گزارش خبرگزاری موج سیدرضا مرتضوی در پنجمین جلسه گروه کاری اقتصاد گردشگری و صنایع دستی استان ضمن قدردانی از حضور حماسی مردم اصفهان در آیین گرامیداشت ۱۳ آبان، گفت: در استان اصفهان براساس سند آمایشی که با در نظر گرفتن مجموعه بضاعت‌ها، چالش‌ها، مشکلات و شرایط استان تنظیم و تدوین شده؛ دو افق اقتصاد گردشگری و اقتصاد دانش‌بنیان برای توسعه استان اصفهان ترسیم شده است.

استاندار اصفهان بیان کرد: از این رو در جلسات شورای برنامه‌ریزی و سایر جلسات کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان مقرر شد گروه کاری اقتصاد گردشگری با در نظر گرفتن زیرساخت‌های گردشگری استان راه‌اندازی شود.

وی مرتضوی ادامه داد: متأسفانه حرکت‌های نرم در حوزه‌های گردشگری استان مغفول مانده است.

 

تأکید بر تدوین طرح جامع گردشگری استان اصفهان

وی ضمن تأکید بر تنظیم و تدوین سند جامع گردشگری استان، اظهار کرد: انتظار می‌رود گروه کاری اقتصاد گردشگری استان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با توجه به اعلام آمادگی اتاق بازرگانی و سایر نهادها برای پشتیبانی و حمایت از این طرح، سند گردشگری استان را تنظیم و تدوین کنند‌.

مرتضوی خاطرنشان کرد: در تنظیم و تدوین سند گردشگری چند اصل مد نظر قرار بگیرد، نخست اینکه موقعیت فعلی استان در حوزه گردشگری در سطح ملی و بین‌المللی تشریح و چالش‌های استان برای توسعه این صنعت استخراج شود.

وی ادامه داد: در مرحله بعد برای هر چالش راهکار مشخص و عملیاتی پیش بینی و در حوزه‌های مختلف نقشه راه استان مشخص شود.

استاندار اصفهان متذکر شد: تنها در این صورت است که می‌توانیم در استان جذب گردشگر فعال و پایدار داشته باشیم.

 

تنظیم تقویم گردشگری استان ضروری است

مقام عالی دولت در استان گفت: تنظیم تقویم گردشگری می‌تواند در این مسیر بسیار راهگشا باشد.

وی اظهار کرد: معتقد هستیم جامع ترین مکتبی که می تواند انسان را به سمت کمال و فلاح راهنمایی کند اسلام است.

استاندار اصفهان افزود: از این رو بایستی از ظرفیت هویت ناب ایرانی اسلامی برای گسترش حوزه تأثیر گردشگری استفاده کنیم.

مرتضوی عنوان کرد: در پذیرایی از گردشگران نباید فرهنگ مغلوب باشیم زیرا در این صورت توسعه گردشگری با دوام نخواهد بود و هنجارهای جامعه بر هم می‌ریزد.

وی تصریح کرد: از این رو وقتی فرد به ایران و اصفهان سفر می‌کند بایستی فرهنگ ایرانی اسلامی را درک کند‌، در برنامه ریزی جنبه نرم گردشگری بایستی این اصول مد نظر قرار بگیرد.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: پیامبر مکرم اسلام (ص) از گردشگران و تجاری که به مکه می آمدند برای تبلیغ استفاده می‌کردند، تبلیغ اسلام در شبه جزیره عربستان و سایر حوزه‌ها از طریق گردشگران بود.

 

پذیرش گردشگر با در نظر گرفتن فرهنگ ایرانی اسلامی

دکتر مرتضوی گفت: اگر در برنامه‌ریزی در حوزه گردشگری فرهنگ غالب باشیم به موفقیت می‌رسیم در غیر اینصورت هنجارهای جامعه بر هم می‌ریزد و بدون شک گروه‌های مردمی به مقابله می‌پردازند.

وی تصریح کرد: از این رو مشاوری که برای تنظیم و تدوین سند جامع گردشگری استان اصفهان تعیین می‌شود در حوزه زیرساخت و جنبه‌های نرم گردشگری با محوریت ارزش‌ها و هنجارهای ایرانی اسلامی طرح را تدوین کند.

دکتر مرتضوی افزود: استانداردسازی خدمات گردشگری نیز بایستی در این طرح دیده شود.

وی متذکر شد: به صورت خاص فرمانداران و شهرداران بالأخص شهرداری اصفهان پای کار بایستند و در این حوزه ورود و به بهترین نحو نقش آفرینی کنند.

 

صندوق حمایت از گردشگری استان راه‌اندازی شود

استاندار اصفهان در بخش دیگر سخنان خود، عنوان کرد: صندوق حمایت از گردشگری با ساختار مشخص در استان تعریف شود تا هزینه‌هایی که در حوزه گردشگری به دلیل نداشتن متولی زمین مانده است اجرایی شوند‌.

 

میزبانی اصفهان در رویدادهای ملی و بین‌المللی

وی بیان کرد: در تلاش هستیم تا مناسبت‌ها، رویدادها و مراسمات ملی را به سمت اصفهان هدایت کنیم در همین راستا اصفهان میزبان جایزه بین‌المللی مصطفی(ص) گردید.

استاندار اصفهان افزود: پس از این رویداد که با حضور ریاست جمهوری برگزار شد به پیشنهاد رئیس جمهور مقرر شد در سالن اجلاس سران اصفهان میزبان رویدادهای ملی و بین‌المللی باشیم و ظرفیت سالن اجلاس سران اصفهان در اختیار رویدادهای ملی قرار بگیرد.

 

در گردشگری سلامت، کیفیت خدمات ارائه شده در اولویت قرار بگیرد

مرتضوی درخصوص گردشگری سلامت در استان، گفت: در خصوص ارائه خدمات به گردشگران سلامت رعایت ارزیابی و کیفی عمل کردن بایستی مد نظر قرار بگیرد.

وی ادامه داد: گردشگران سلامت سفیران و مبلغان خدماتی هستند که در اصفهان آن را دریافت می‌کنند.

مرتضوی عنوان کرد: به جای ایجاد رقابت منفی در کشور می‌توانیم تلاش کنیم از تجربیات سایر استان ها بهره‌مند شویم تا استان از ظرفیت گردشگری سلامتی که در اختیار دارد استفاده کند.

استاندار اصفهان در پایان اشاره کرد: طبق گزارش ارائه شده در نشست، پرواز مسقط به اصفهان از دو هفته آینده فعال خواهد شد لذا این ظرفیت نیز بایستی مد توجه قرار بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید