تناقض اسناد ترامپ درباره حمله آمریکا به ایران / می دانست

تناقض اسناد ترامپ درباره حمله آمریکا به ایران / می دانست

ترامپ در این فایل صوتی درباره اسناد حمله ایران می گوید: ببینید من به عنوان رئیس جمهور می توانستم این اسناد را از حالت طبقه بندی خارج کنم اما حالا نمی توانم… جالب نیست؟

به گزارش عصر ایران، ترامپ در این پرونده از نگهداری اسناد محرمانه مربوط به حمله نظامی به ایران می گوید. این پرونده نشان می دهد که ترامپ از نگهداری اسناد طبقه بندی شده و محرمانه بودن آنها اطلاع داشته است. این با ادعاهای فعلی او در تضاد است.

این فایل صوتی در برنامه «اندرسون کوبر 360» از شبکه آمریکایی CNN پخش شد. این پرونده بخش مهمی از لایحه استیضاح ترامپ در مورد سوء استفاده از اطلاعات طبقه بندی شده است.

این فایل صوتی حاوی سخنان ترامپ درباره برنامه های پنتاگون برای حمله نظامی به ایران است.

ترامپ در این فایل صوتی هنگام بررسی طرح های حمله نظامی آمریکا به ایران گفت: اینها همان اسناد هستند. آن بخش از سخنرانی ترامپ در لایحه استیضاح وی لحاظ نشده بود.

رئیس جمهور سابق آمریکا ادامه می دهد: ببینید من به عنوان رئیس جمهور می توانستم این اسناد را از حالت طبقه بندی خارج کنم اما اکنون نمی توانم… جالب نیست؟

این فایل صوتی بخشی از گفتگوی ترامپ در سال 2021 در استراحتگاه وی در نیوجرسی با مارک میدوز (رئیس کارکنان کاخ سفید ترامپ) است.

استفان چنگ، سخنگوی ستاد انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای گفت که این نوار یک بار دیگر نشان می‌دهد که رئیس جمهور ترامپ هیچ اشتباهی انجام نداده است.
به نوشته روزنامه واشنگتن پست، این پرونده می تواند ادعای ترامپ مبنی بر اینکه او اسناد طبقه بندی شده را قبل از خروج از کاخ سفید از حالت طبقه بندی خارج کرده یا پس از ریاست جمهوری اش اسناد طبقه بندی شده داشته است، رد کند.او نمی دانست، از او بازجویی شده بود.

ترامپ پیشتر در مصاحبه با فاکس نیوز از خود دفاع کرد و گفت که «برنامه کاری بسیار شلوغ» او را از جدا کردن اسناد طبقه بندی شده از وسایل شخصی خود باز می دارد. او گفت: «در شرایط من، ما به سرعت و با عجله کاخ سفید را ترک کردیم… لباس، شورت، کفش و وسایل شخصی داشتم… چیزهای زیادی داشتم. من حق داشتم آن جعبه ها را نگه دارم. “. ترامپ پیش از این در پاسخ به این سوال که آیا می‌داند سند مربوط به ایران در جعبه‌های ذخیره‌سازی اسناد وجود دارد، گفت: «نمی‌دانستم. اما همه چیز غیر منتظره بود.”

وزارت دادگستری آمریکا ترامپ را متهم به نقض چندین قانون به دلیل حمل اسناد طبقه بندی شده پس از خروج از کاخ سفید و امتناع از تحویل آنها به آرشیو ملی کرده است.

چند هفته قبل، ترامپ در برابر قاضی دادگاه شهر میامی حاضر شد و در آنجا 37 اتهام جنایی علیه او خوانده شد. این به دنبال کشف جعبه هایی از اسناد طبقه بندی شده در اقامتگاه ترامپ در فلوریدا در آگوست گذشته صورت گرفت. این اسناد زمانی به دست آمد که ماموران دولتی به اقامتگاه ترامپ یورش بردند و آنجا را جستجو کردند. ترامپ در آن زمان گفته بود که مقصر نیست.

این میلیاردر 76 ساله اولین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا است که توسط قضات فدرال (ایالت ملی) تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد زیرا پس از ترک خدمت دولتی اسناد محرمانه را حفظ کرده و از تحویل آنها خودداری کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید