توجه/ این کارمندان باید منتظر اخراج باشند!

وزارت اقتصاد در گزارشی اعلام کرد شرکت‌های دولتی دارای بیشترین نیروی انسانی عمدتاً بانک‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت راه و فواید عمومی هستند.

بررسی ها نشان می دهد که 10 شرکت اصلی و تخصصی دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی در سال 1400 حدود 70 درصد از نیروی کار شاغل در تمامی شرکت های اصلی و تخصصی دولتی (77 شرکت) را به خود اختصاص داده اند.

همانطور که در نمودار نشان داده شده است، شرکت های دولتی با بیشترین تعداد نیروی انسانی عمدتاً بانک ها و شرکت های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی هستند. شرکت هایی که در سراسر کشور خدمات ارائه می دهند.

در راس شرکت های دارای بیشترین نیروی انسانی، بانک سپه و بانک ملی قرار دارند که قدیمی ترین شرکت های دولتی کشور هستند و به ترتیب در سال های 1304 و 1307 تاسیس شده اند.

تعداد شعب این بانک ها در سراسر کشور نیز قابل توجه است، به عنوان مثال بانک سپه دارای 3800 شعبه و بانک ملی دارای 3328 شعبه است. بانک کشاورزی و بانک مسکن به دلایل مشابه از جمله شرکت های دولتی هستند که بیشترین نیروی انسانی را دارند.

علاوه بر دلایل ذکر شده، ادغام شرکت های «انصار»، «قوامین»، «حکمت ایرانیان»، «مهر اقتصاد» و «موسسه اعتباری کوتسار» در بانک سپه در سال 1398 نیز یکی از دلایل مهم تعداد زیاد انسان ها است. منابع این بانک پیش از این ادغام تعداد نیروی انسانی بانک سپه کمتر از 17 هزار نفر بود.

تعداد زیاد نیروی انسانی شرکت های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی از جمله شرکت راه آهن، شرکت هما، شرکت فرودگاه ها و هوانوردی ایران و سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای نیز ناشی از گستردگی خدمات ارائه شده توسط این شرکت ها در سراسر کشور.

شرکت ملی پست به همان دلیلی که شرکت های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی دارند جزو 10 شرکت برتر با نیروی انسانی زیاد است.

کانون زبان ایران که حدود سه هزار معلم دارد در اولین سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ادغام شد و نیروی انسانی آن 1400 نفر است.

توجه/ این کارمندان باید منتظر اخراج باشند!

دیدگاهتان را بنویسید