توریست: نفرین زندگی فرهنگ/ مسئولان فریدونکنار به فکر وحدت خانواده باشند


ساعت: 11:09
تاریخ انتشار: 06/01/1401
کد خبر: 1891946

محمد کنبرنیا با اشاره به اینکه فریدونکنار امروز درگیر مشکلات فرهنگی زیادی است و گردشگران عامل اصلی این مشکلات هستند، گفت: طبق بررسی های انجام شده اختلافات خانوادگی اولین عامل خودکشی و فقر آخرین عامل خودکشی در فریدونکنار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ محمد کنبرنیا در گفت و گو با خبرنگار بلاغ اظهار داشت: در بسیاری از مسائلی که در جامعه ما رواج یافته است از جمله ازدواج، طلاق، بیکاری، اشتغال و خودکشی ریشه های اجتماعی عمیقی دارند و یا بسیاری از آنها مربوط به جامعه است.

وی با اشاره به اینکه خودکشی در حوزه علوم اجتماعی به سه دسته تقسیم می شود، خاطرنشان کرد: نوع اول خودکشی، خودکشی خودخواهانه است، فرد نسبت به جامعه به دلیل مشکلاتی مانند طلاق والدین احساس شرم و افسردگی می کند. همبستگی اجتماعی این جامعه خیلی پایین است، خودش را می کشد.

این کارشناس جامعه شناسی نوع دوم خودکشی را خودکشی نوع دوستانه می داند و می گوید: در این نوع به دلیل اینکه انسجام اجتماعی یک گروه یا جامعه بسیار بالاست، اگر فردی نتواند با آن گروه برابری کند، دست به خودکشی می زند، مثلاً خودکشی فردی در فریدونکنار وی خاطرنشان کرد که به دلیل ناتوانی در تطبیق ظاهر خودروی خود با افرادی که به مهمانی دعوت شده بودند، خودکشی کرده است.

کانبرنیا سومین نوع خودکشی را خودکشی غیرمعمول عنوان کرد و یادآور شد: به دلیل تغییرات ناگهانی و آنی که در حوزه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در یک جامعه یا حتی یک منطقه رخ می دهد، برخی افراد نمی توانند این نوع تغییرات را تحمل کنند که به نمونه ای از عوارض می تواند خودکشی باشد.

  توزیع ناعادلانه تسهیلات مانع توسعه چهارمحال و بختیاری است

وی یکی از دلایل افزایش آمار خودکشی در فریدونکنار را نتیجه هجوم خرده فرهنگ ها توسط گردشگران می داند و می گوید: با توجه به اینکه بافت فرهنگی و اجتماعی فریدونکنار روستا و شهر است و جمعیت کمی دارد، مردم که به عنوان گردشگر از نقاط مختلف کشور یا خارج از کشور به این شهرها سفر می کنند و جلوه های فرهنگی و اجتماعی زیادی را برای فریدونکنار به ارمغان می آورند.

این جامعه شناس به شرایط اجتماعی به عنوان یکی از عوامل اصلی خودکشی اشاره کرد و تاکید کرد: زوجین به دلیل طلاق از هم جدا می شوند.

کانبرنیا با اشاره به اینکه موضوع خودکشی به شرایط مختلف سن، جنسیت، شرایط جغرافیایی و مذهب بستگی دارد، تصریح کرد: بیشترین میزان خودکشی در بین ادیان متعلق به پروتستان ها و پس از آن کاتولیک ها، یهودیان و مسلمانان است.

وی در تشریح آمار خودکشی ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه آمار اقدام به خودکشی در کشور ما 117 مورد در هر 100 هزار نفر و تعداد خودکشی های منجر به فوت 6 مورد در هر 100 هزار نفر است.

این کارشناس جامعه‌شناسی نرخ خودکشی در جهان را 16 مرگ به ازای هر 100 هزار نفر اعلام کرد و اظهار داشت: متاسفانه در استان‌های غربی کشورمان مانند ایلام، کرمانشاه و همدان این آمار دو برابر نرخ جهانی است.

کنبرنیا از رتبه دوم فریدونکنار در مازندران از نظر آمار خودکشی خبر داد و یادآور شد: با توجه به اینکه در چهار سال گذشته آمار طلاق در این شهرستان افزایش یافته است، باید پیش بینی های لازم در خصوص افزایش آمار خودکشی انجام می شد، اما به دلیل نبود راه حل های مناسب، مشکلات مضاعفی به وجود آمده که ناشی از عوارض اجتماعی است.

  اسناد امضا شده در سفر آیت الله رئیسی به دوحه وارد فاز اجرایی شد

وی بر پیگیری و اقدام دستگاه ها و نهادهای مسئول فرهنگی، آموزشی و آموزشی اعم از اجتماعی و بهداشتی برای پیشگیری از معضل خودکشی تاکید کرد و گفت: زمانی که آمار طلاق در یک حوزه افزایش یابد، نهادهای مسئول مانند آموزش، مراقبت های اجتماعی و بهداشت، به وضوح می تواند اولویت های شما را در اولویت قرار دهد تا از آسیب های بیشتر جلوگیری کند که یکی از آنها خودکشی است.

این کارشناس جامعه شناسی ادامه داد: مسئولان شهرستان فریدکنار باید توجه داشته باشند که خودکشی در این شهرستان به معضلی تبدیل شده است و برای رفع این معضل سریعا اقدام کنند زیرا جان انسان ها در خطر است.

قنبرنیا افزود: با توجه به اینکه مسئولان شهرستان فریدوکنان هیچ اقدامی در خصوص موضوع خودکشی انجام نداده اند، نیاز به ورود گروه های اجتماعی و عزم همگان برای حل این معضل است.

وی با اشاره به اینکه فریدونکنار امروز با مشکلات فرهنگی زیادی مواجه است و گردشگران عامل اصلی این مشکلات هستند، خاطرنشان کرد: این شهرستان ظرفیت فرهنگی ندارد که گردشگر با سبک خاصی به اینجا سفر کند زیرا تاثیر آن برای مردم غیرقابل تحمل است. این امر در نهایت منجر به فروپاشی نظام اجتماعی نشده و خواهد بود.

این کارشناس جامعه شناسی نقش آموزش و پرورش را در پیشگیری از آسیب های اجتماعی نوجوانان بسیار مهم می داند و بیان می کند: این نهاد باید نحوه اجتماعی شدن را به دانش آموزان بیاموزد زیرا فردگرایی می تواند آسیب های زیادی را به همراه داشته باشد.

کنبرنیا با بیان اینکه طبق بررسی های انجام شده اختلافات خانوادگی اولین عامل خودکشی و فقر آخرین عامل خودکشی در فریدونکنار است، تصریح کرد: باز هم این مورد نشان دهنده نابسامانی های فرهنگی در شهرستان است که دامنگیر خانواده ها می شود.

  ویژه برنامه های فرهنگی به مناسبت هفته وحدت در ایستگاه های مترو

وی تاکید کرد: وقتی مسئولان فریدونکنار می بینند که اختلافات خانوادگی خانواده ها را در این شهرستان آزار می دهد باید به فکر ذهنیت سازی، ارزیابی، ادغام و عادی سازی خانواده ها باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید