تولید غلات ایران از مرز ۲۱ میلیون تن گذشت

فائو اعلام کرد:

در جدیدترین گزارش فائو میزان تولید غله در ایران به بیش از ۲۱ میلیون تن، طی سال زراعی ۲۰۲۳ خبر داد و اعلام کرد ایران در رتبه چهارم آسیا از نظر حجم ذخیره غلات قرار گرفته است.


به گزارش خبرگزاری موج، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آخرین گزارش خود از سلسله گزارش‌های موسوم به «دورنمای محصولات و وضعیت غذایی» در سال ۲۰۲۳ کل تولید غلات ایران در این سال را ۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن برآورد کرد.تولید غلات ایران در این سال با افزایش بیش از ۲ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است.

ایران در سال زراعی ۲۰۲۲ بالغ بر ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن غله تولید کرده بود.بر اساس این گزارش تولید گندم ایران که در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱۳ میلیون تن اعلام شده بود در سال ۲۰۲۳ با افزایش ۵۰۰ هزار تنی مواجه شد و به ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن رسید.تولید شلتوک برنج در ایران نیز ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام شده که نسبت به سال قبل از آن تغییری نداشته است.تولید سایر غلات ایران نیز در سال ۲۰۲۳ بدون تغییر نسبت به سال قبل در سطح ۴.۱ میلیون تن باقی مانده است.

این گزارش همچنین از افزایش ۱۰۰ هزار تنی ذخیره غلات ایران خبر داده و اعلام کرده است ذخایر غلات ایران به ۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسیده است.ایران با این حجم ذخایر غلات در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. چین با ذخایر غلات ۳۹۹ میلیون تنی در رتبه اول قرار داشته است. هند با ۶۴ میلیون تن و ترکیه با ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.آیا این خبر مفید بود؟


دیدگاهتان را بنویسید