تولید 8 محصول کشاورزی از سال آینده شامل 6 میلیون تن کمک بلاعوض خواهد بود


ساعت: 11:43
تاریخ انتشار: 1301/03/24
کد خبر: 1855920

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تغییری در سیاست حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی ایجاد شده است، گفت: از برداشت سال آینده تولید 8 محصول اساسی مشمول کمک بلاعوض 6 میلیون تنی می شود. در هر هکتار

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ محمد گربانی معاون برنامه ریزی و اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص اعطای کمک بلاعوض به محصولات کشاورزی اظهار داشت: کشاورزانی که گندم، دانه های روغنی می کارند برای حمایت از تولید کالاهای اساسی در کشور حمایت می کنند. و سرمایه گذاری های دامی پرداخت مستقیم؛ در مرحله اول به ازای هر هکتار 3 میلیون تن به کشاورزان سویا و 3 میلیون تن افزایش بهره وری در این بخش پرداخت می شود.

وی افزود: 200 میلیارد تن یارانه کشت سویا در کشور یارانه بلاعوض در نظر گرفته شده و برای اجرا ابلاغ شده است.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: برای سال آینده علاوه بر سویا، گندم، جو، برنج، کلزا، ذرت خوراکی و عدس به گونه ای حمایت می شود که شاهد جهش در تولید این محصولات.

وی با بیان اینکه برای تولید 8 محصول یارانه پرداخت می شود، گفت: در هر استان می توان 4 محصول را بر اساس نیاز خود انتخاب کرد. بر اساس این اقدامات الگوی کشت در کشور نیز اعمال می شود.

قربانی گفت: تغییر سیاستی برای حمایت از تولید محصولات اساسی کشاورزی انجام شده است. بر این اساس، تمرکز زیادی روی خرید تضمینی کالاهای اساسی نخواهیم داشت.

  پایگاه نظامی آمریکا در عراق گلوله باران شد

قربانی گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی باعث افزایش قیمت مصرف کننده و ایجاد تورم نیز می شود اما با این یارانه پرداختی به کشاورزان علاوه بر افزایش تولید و تولید، از تورم نیز جلوگیری می شود.

وی گفت: به این ترتیب زمین های کشاورزی که بخشی از آن غیرقابل کشت است کشت می شود و برای دریافت یارانه فعالیت های کشاورزی انجام می شود.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به جنگ و خشکسالی اروپا، ادامه داد: این یارانه ها برای تولید محصولات بافندگی پرداخت نمی شود و امیدواریم با پرداخت این یارانه برای تولید کالاهای اساسی، یارانه ها به تولید محصولات بافندگی پرداخت شود. تولید محصولات بافندگی کاهش می یابد.» جایگزین کالاهای اساسی شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید