جایگزین خدمت سربازی تعریف شده است

معاون علمی، پژوهشی و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح گفت: از مراکز رشد با نگاه تخصصی در حوزه دفاع ملی حمایت می شود و امیدواریم شاهد افزایش سطح و حجم همکاری های تخصصی باشیم. این مراکز با سایر شرکت های فناور در آینده نزدیک.

محمدمهدی نژاد نوری در جمع خبرنگاران افزود: یکی از اقداماتی که برای پیشرفت علم و دستیابی به فناوری های پیشرفته موثر است، وجود ساختار و تشکیل مراکز رشدی است که در برخی از دانشگاه ها و پارک های کشور ایجاد شده است. این امکان را برای موضوعاتی فراهم می کند که علایق دانشگاه ها یا مراکز دیگر از جمله حوزه دفاعی کشور به صورت تخصصی پیگیری شود.

وی ادامه داد: بسیاری از نیازهای دفاعی مشابه سایر نیازهای کشور است و به عبارتی نیازهایی که در صنعت نفت و نیرو مورد استفاده قرار می گیرد در حوزه دفاعی قابل استفاده است.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و دوران جنگ تحمیلی تاکنون همکاری‌های بسیار خوبی در حوزه دفاعی و دفاعی داشته‌ایم. در سطح ملی با مشارکت نخبگان علمی که همچنان رو به رشد است و رو به افزایش است و شاهد پیشرفت هستیم در این زمینه عجیب هستیم.

مهدی نژاد افزود: در بازدید امروز با برخی از دستاوردهای پارک علم و فناوری خراسان رضوی آشنا شدیم و همچنین در خصوص تامین بخشی از نیازهای دفاعی کشور برای ادامه برخی از قراردادهای گذشته در زمینه سایر فعالیت های مشترک در این پارک بحث و تبادل نظر شد. در آینده نزدیک نیز باید اقدام کرد.

وی افزود: ایجاد مرکز نوآوری مشترک برای همکاری های مشترک می تواند بخش مهمی از نیازهای کشور را در تامین نیازهای تولیدات داخلی افزایش و بهبود بخشد.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود سازوکارهای مختلف در خصوص تدارکات نظامی، گفت: راهکارهای متفاوتی برای گذراندن دوران خدمت مقدس سربازی دانشجویان در نظر گرفته شده است. تخصص این افراد می توانند مهارت های علمی خود را در شرکت های دانش بنیان مورد تایید توسعه دهند و بر اساس سهمیه های مورد نظر خدمت سربازی خود را انجام دهند.

مهدی زاده افزود: در صورتی که دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکتری پایان نامه و پایان نامه خود را در موضوعات مورد تایید این مجموعه تهیه کنند، از 9 ماه به کل دوره سربازی کسر می شود.

وی ادامه داد: در مورد جایگزین های سربازی نیز تحقیقات انجام می شود و این افراد به معنای سنتی سربازی خود را انجام نمی دهند، بلکه پروژه ای به آنها محول می شود و با انجام آن و دفاع از آن می توانند آن فعالیت را دوره ای حساب کنند. خدمت سربازی

معاون علمی، تحقیقاتی و فناوری ستاد کل نیروهای مسلح گفت: برخی از افرادی که در دوره های فوق دکتری فعالیت می کنند نیز می توانند موضوع و پروژه مورد تایید ستاد را با راهنمایی یکی از اساتید در یکی از دانشگاه ها انجام دهند. در کشور جایگزین مدت خدمتشان شود تا سربازشان شوند.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: مرکز رشد نصیر که امروز شاهد افتتاح آن بودیم از شورای گسترش وزارت علوم مجوز رشد گرفت و امیدواریم بتوانیم. در توسعه فناوری ها در حوزه صنایع دفاعی موثر باشد.

علی اسماعیلی با اشاره به اینکه پارک علم و فناوری خراسان رضوی همواره در بسیاری از اقدامات در کشور پیشرو بوده است، افزود: این اولین مرکز رشد مشترک با حوزه دفاعی کشور است که ظرفیت های زیادی دارد و با توجه به نیاز کشور ما باید روی این موضوعات کار شود.

وی ادامه داد: امروز فضایی به عنوان یک مرکز رشد افتتاح شد که هدف آن توسعه فناوری به ویژه در صنایع دفاعی کشور است و امیدواریم این مراکز در سال های آینده میزان اشتغال دانشجویان را افزایش داده و در نهایت علم باعث افزایش سطح اشتغال شود. ثروت اقتصادی یک کشور

15 شرکت نیز در حاشیه افتتاح این مرکز رشد به ارائه دستاوردهای خود در حوزه دفاعی کشور پرداختند.