جنتی: روحانی به دلیل تضاد دیدگاه سیاسی با اعضای شورای نگهبان رد صلاحیت شد/ پدرم رای دیگری در شورای نگهبان ندارد

جنتی: روحانی به دلیل تضاد دیدگاه سیاسی با اعضای شورای نگهبان رد صلاحیت شد/ پدرم رای دیگری در شورای نگهبان ندارد

علی جنتی یکی از اعضای کابینه دولت یازدهم درباره رد صلاحیت حسن روحانی به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: دلیل رد صلاحیت روحانی این است که اعضای شورای نگهبان معمولا دیدگاه های سیاسی خاصی دارند که با نظرات دکتر روحانی در تضاد است از جمله. در مورد برجام و FATF که آنها را می دانند، سیستمی را پیشنهاد می کنند و با اهرم نظارت بر انتخابات هر کس که نظر مخالف داشته باشد رد صلاحیت می کنند.

فرشته صائمی: اخیرا نماینده دولت رئیس جمهور به طور غیرمستقیم از این مصوبه شورای نگهبان در واکنش به رد صلاحیت حسن روحانی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری حمایت کرده و عنوان کرده است؛ روحانی از زمان ریاست جمهوری تاکنون در موارد متعددی در خصوص سیاست کلی نظام اقدامات قابل تاملی انجام داده است.

علی جنتی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد دولت روحانی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین در پاسخ به این ادعا به تحلیل دلایل رد صلاحیت روحانی با وجود سابقه چندین دوره حضور در مجلس خبرگان رهبری پرداخته است. ریاست جمهوری و غیره n. و گفت: وی شهادت داد که روحانی همواره بر اساس سیاست های کلی نظام و نظرات ولی فقیه حرکت می کرد و احتمالا منظور حسینی از همسو نبودن روحانی با سیاست های رئیس جمهور بوده است.

البته این عضو کابینه دولت یازدهم گرایش روحانی به برجام و FATF را بی‌تأثیر رد صلاحیت وی نمی‌داند و می‌گوید: «اعضای محترم شورای نگهبان معمولاً دیدگاه‌های سیاسی خاصی دارند که با آقای دکتر در تضاد است. نظرات روحانی از جمله در مورد برجام و FATF که ایشان آنها را دیدگاه نظام معرفی می کنند و با اهرم نظارت بر انتخابات هرکسی که نظر مخالف داشته باشد رد صلاحیت می کنند.

جنتی البته انتقاد پدرش را صحیح نمی داند و اصرار دارد که پدرش حتی یک رای در شورای نگهبان نداشته باشد.

در ادامه گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با علی جنتی، عضو کابینه دولت یازدهم می خوانید؛

******

* آقای جنتی! چندی پیش معاون رئیس جمهور در واکنش به رد صلاحیت روحانی گفته بود که وی پیش از ریاست جمهوری همسو با سیاست های نظام بوده و پس از آن نیز نسبت به سیاست های کلی نظام اقدام عمدی انجام داده است.

منظور ایشان از همسویی با سیاست های نظام احتمالاً همسویی با سیاست ها و رویکردهای دولت سیزدهم است وگرنه بر اساس آشنایی چند دهه اخیر بنده با دکتر روحانی، ایشان همواره مجری نظرات و دیدگاه های مدیریت بوده اند. نظرات.
شورای نگهبان بر اساس دیدگاه سیاسی خاص خود عمل می کند

من قویاً معتقدم شورای نگهبان و سایر گروه‌هایی که به آن وابسته هستند و به این شورا اطلاعات می‌دهند، اساساً بر اساس دیدگاه‌های سیاسی خاص خود عمل می‌کنند. البته تنها 6 نفر از حقوقدانان شورای نگهبان در مورد صلاحیت کاندیداها به عنوان خبره اظهار نظر می کنند.
من شهادت می دهم که روحانی در مسائل سیاسی، اقتصادی و هسته ای بر اساس نظر رهبری عمل می کند

در مورد اجتهاد دکتر روحانی در شورای نگهبان اختلافی وجود ندارد و ایشان پیش از این سه بار آن را تایید کرده اند و از نظر علمی بدون شک از رهبران و نمایندگان ممتاز مجلس خبرگان رهبری هستند. در راستای هماهنگی با سیاست‌های نظام، همه کسانی که عملکرد روحانی به‌ویژه در دوران ریاست‌جمهوری وی را تماشا کرده‌اند و از آن مطلع بوده‌اند، می‌دانند که روحانی در دوران هشت ساله ریاست‌جمهوری، با وجود اینکه دیدگاه‌های خاص خود را نسبت به حکومت‌داری داشت. کشور، در مواردی که مقام معظم رهبری نظراتی داشتند، خود را متعهد به اجرای آن می دانستند.

با توجه به همکاری نزدیک با ایشان در دولت یازدهم و سابقه 50 ساله دوستی با ایشان، شهادت می‌دهم که روحانی دقیقاً بر اساس دیدگاه رهبری در مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هسته‌ای و همچنین برجام عمل کرد. توافق. طبیعی است که رئیس جمهور که با رای 24 میلیونی مردم کشور انتخاب شده، نظر داشته باشد، اما هرگز با رهبری رابطه نداشته است.
روحانی به دلیل اختلاف نظر سیاسی با اعضای شورای نگهبان رد صلاحیت شد

* با توصیفاتی که بر اساس شناختی که از آقای روحانی داشتید، چه چیزی را باید برای رد صلاحیت دانست؟

دلیل رد صلاحیت روحانی این است که اعضای محترم شورای نگهبان عموماً دارای دیدگاه‌های سیاسی هستند که با دکتر روحانی در تضاد است، از جمله در مورد برجام و FATF که به عنوان دیدگاه‌های رژیم مطرح می‌کنند و هرکس نظر مخالفی داشته باشد اهرم فشار است. برای نظارت بر انتخابات رد صلاحیت شده اند.

در دوره های مختلفی که شاهد انتخابات مجلس خبرگان بوده ام، متأسفانه وکلای شورای نگهبان نیز همین گونه عمل کرده اند و اساساً بر اساس طراحی و مهندسی انتخابات عمل می کنند و می دانند چه کسانی می توانند وارد مجلس خبرگان شوند. و چه کسانی نباید وارد شوند.
به برخی از متقاضیان گفته می شود که در فلان استان تایید صلاحیت می شوید و در استان خاصی رد می شوید

من تعدادی متقاضی را می شناسم که به آنها گفته شده است که اگر به استان خاصی بروند تایید می شوند اما در استان دیگری تایید نمی شوند. دلیلش این است که خود شورای نگهبان در آن استان کاندیدایی را می پذیرد و می خواهد به نامزد خودش رای بدهد.

یکی از مصادیق آن در انتخابات قبلی مجلس خبرگان رهبری در استان کرمان بود که یک روحانی فاضل و وارسته که از نظر اجتهادی نیز مورد تایید شورا قرار گرفته بود به وی اعلام شد که در صورت کاندیداتوری در کرمان. ، رد صلاحیت می شود اما اگر به استان دیگری برود صلاحیتش تایید می شود. شاید هم گفته باشد که مردم استان کرمان مرا می شناسند و در استان رای نخواهم داشت. نمونه های دیگری از این قبیل موارد وجود دارد.

جنتی: روحانی به دلیل تضاد دیدگاه سیاسی با اعضای شورای نگهبان رد صلاحیت شد/ پدرم رای دیگری در شورای نگهبان ندارد
وزیر احمدی نژاد به آزادی هاشمی رفسنجانی افتخار می کند

* بنابراین صلاحیت روحانیت به دلیل سلیقه سیاسی رد شد؟

در بررسی صلاحیت معنوی باید رنگ و بوی سیاسی به کار رفته باشد. شورای نگهبان فردی مثل آقای سید محمود علوی را که 8 سال وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی بود و در حال حاضر در مجلس خبرگان رهبری است رد صلاحیت کرد.

آیا در انتخابات ریاست جمهوری 1391 صلاحیت آیت الله هاشمی رفسنجانی را رد نکردند؟ وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد از آنجایی که فیلمش موجود است رسما اعلام کرد: ما ته خیابان هستیم و می دانیم که اگر هاشمی رفسنجانی بیاید رای می دهد و صلاح نمی دانیم، به همین دلیل بود. بتواند بر دیدگاه شورای محترم نگهبان در رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی تأثیر بگذارد. کند و به آن افتخار کند.

هاشمی رفسنجانی از انقلابیون بود، از سال 42 و در دوران نهضت در کنار امام بود و پس از انقلاب به عضویت شورای انقلاب و معتمد امام منصوب شد. ایشان سال ها به عنوان رئیس شورای اسلامی، رئیس جمهور و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فعالیت داشتند، چرا باید رد صلاحیت شود؟ چگونه مصلحت نظام را بهتر از آیت الله هاشمی درک کردند؟
پدرم دیگر حتی یک رای در شورای نگهبان ندارد

* وقتی خبر رد صلاحیت برخی چهره ها به گوش می رسد، بسیاری از آیت الله جنتی انتقاد می کنند، اگر فقهای دیگری هم در شورای نگهبان حضور دارند، چرا فقط ایشان مورد انتقاد قرار می گیرند؟

از آنجایی که آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان است، برخی تصور می‌کنند که او تصمیم‌گیری می‌کند، در حالی که اگر کسی با سازوکار شورای نگهبان در انتخابات شورای اسلامی آشنا باشد، می‌داند که ۱۲ نفر از اعضای شورای نگهبان باید حضور داشته باشند. نظر بدهند و در صورت تمایل رد صلاحیت کنند یا برای تایید صلاحیت باید حداقل 7 رای در انتخاب خبرگان وجود داشته باشد و هر تصمیمی برای تایید صلاحیت باید با اکثریت آرای فقها باشد.آیا امکان دارد. فقط یک نفر برای رای دادن به شرایط؟

کسانی که این سؤالات را می پرسند یا از سازوکار شورای نگهبان بی اطلاع هستند یا عمداً آن را تحت تأثیر قرار می دهند. روشن است که آیت الله جنتی در مجلس رای دیگری ندارد و شورا بر اساس رای اکثریت اعضا عمل می کند.
در صورتی که عناصر مرتبط با شورای نگهبان با نامزد مورد نظر موافق نباشند، برای وی پرونده تشکیل می دهند

* اشاره کردید که حتی با رد صلاحیت افرادی مانند روحانی، ترجیحات سیاسی بر نظرات حقوقدانان شورای نگهبان و…

در روند انتخاب مجلس خبرگان رهبری فقط فقهای شورای نگهبان نظر می دهند و هیچ نهاد دیگری، اما در انتخاب شورای اسلامی، شوراهای اجرایی و نظارت استان و مرکز به نگهبان نظر می دهند. شورا نیز به عنوان یک نهاد جدید اضافه می شود، علاوه بر این که شوراهای نظارت شورای نگهبان در استان ها نیز به عنوان یکی از دستگاه ها نظر می دهند.

البته در بسیاری از موارد افراد به دلیل مشکلات اقتصادی یا اخلاقی رد صلاحیت شدند، اما تعداد زیادی از افراد صرفاً به دلایل سیاسی نتوانستند وارد مجلس شوند و با شورای نگهبان همخوانی نداشتند. امروز بحمدالله همگی متحد و یک جریان سیاسی هستند، دیدگاه های سیاسی خود را با صداقت بیشتری اعمال می کنند و بر این اساس برای رقبای خود پرونده سازی می کنند.

وقتی داور مسابقه طرفدار یکی از دو تیم باشد، نتیجه مسابقه مشخص است. البته در میزان تقوا و تقوای اعضای شورای نگهبان تردیدی وجود ندارد، اما سایر عناصری که در این جریان اظهار نظر می کنند، در صورت داشتن نظر مساعد نسبت به کاندیدا، اتهامات وی را در این زمینه رفع می کنند. پرونده خود را و در صورت مخالفت، آن را شارژ می کنند. وقتی پرونده به شورای نگهبان می‌رود، اعضای شورا سر میز درباره پرونده اظهارنظر می‌کنند در حالی که پخت آن در جای دیگری انجام می‌شود.