حجاب داران باید قانون را رعایت کنند

حجاب داران باید قانون را رعایت کنند

به نظر می‌رسد نگرانی برخی از کسانی که در ماه‌های اخیر تلاش کرده‌اند با مطالبه برخی دیگر از گروه‌ها برای آزادی حجاب به خوبی و بدی مبارزه کنند، منجر به ایجاد برخی حرکت‌های غیرقانونی تحت عنوان این مطالبه در جامعه. سوالی که در روزهای اخیر هم واکنش برخی نهادهای انتظامی و هم توجه و توصیه برخی مراجع قضایی را برانگیخته است.

در چند روز گذشته عده ای برای طرح بخشی از مطالبات خود مقابل قوه قضائیه تجمع کردند و آنطور که برخی از مقامات قضایی اعلام کردند این افراد به توصیه ها و محتوای مذاکرات با مقامات قضایی بی توجهی کردند و در برخی موارد باعث ایجاد اغتشاش شدند. نظم عمومی ورود نیروهای امنیتی و دستگیری تعدادی از این افراد ادامه یافت.

روز گذشته حجت الاسلام غلامحسین محسنی آژه ای رئیس قوه قضائیه بخشی از سخنان خود در جلسه شورای عالی قضایی را به این موضوع اختصاص داد.

مدعیان مراقب باشند

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: باید از همه کسانی که دغدغه تثبیت امنیت روانی مردم و مقابله با ناهنجاری های اجتماعی و مطالبه گری دارند قدردانی کرد. من این را برای خوشایند کسی نمی گویم، اما واقعاً معتقدم که درخواست های آنها مفید و ثمربخش است و مسئولیت ما را سنگین تر می کند. در این راستا باید قدردان افرادی بود که علاوه بر مطالبه، راه هم می دهند. البته امیدواریم این مردم مطالبه گر مراقب باشند که ناخواسته به خواسته دشمن عمل نکنند و حرفی نزنند.به گزارش مرکز رسانه های قضایی، حجت الاسلام والمسلمین محسنی ادجی روز دوشنبه (28 تیرماه) اعضای «کمیسیون تطبیق اوامر و سیاست‌های رئیس قوه قضائیه» دستور دادند تا اقدامات فوری‌تری برای اجرای دستورات و احکام در دستور کار قرار گیرد. دستورات رهبر انقلاب به ویژه تقویت امنیت روحی و جسمی مردم.

ما قوانینی برای مقابله با ناهنجاری ها داریم

رئیس کل دادگستری تصریح کرد: در دیدار روز سه شنبه هفته گذشته با رئیس جمهور تاکید کردم که در حوزه ناهنجاری های اجتماعی و مظاهر آن قانون داریم و نباید منتظر لایحه مجلس در این راستا باشیم چرا که این مقوله ممکن است زمان. با این قوانین موجود می توان اقداماتی را برای مقابله با ناهنجاری های اجتماعی انجام داد. رئیس جمهور نیز از این موضوع استقبال می کند و بنا داریم امروز جلسه ای در این خصوص برگزار کنیم تا بتوانیم تصمیمات و اقدامات مربوطه را با حضور مسئولان مربوطه ساماندهی کنیم. محسنی اجیعی گفت: دستگاه قضایی از سال گذشته تاکید کرده است که بسیاری از ناهنجاری ها جرایم مشهود است و با قوانین موجود می توان با متخلفان به ویژه افرادی که سازمان یافته عمل می کنند برخورد کرد اما متاسفانه به هر دلیلی به عنوان یک امر بدیهی برخورد نمی شود. جنایت .

کلکسیونرها نماینده ای ارائه نمی کنند

اما صحبت های علی اصغر رفاهی، مدیرکل روابط عمومی قوه قضائیه این وضعیت را بهتر نشان می دهد. این سخنان که دیروز با عنوان «انتقاد ضابط قضایی از «ناراحتی» تجمعات عفاف و حجاب برای مردم در رسانه ها منتشر شد، جزئیات مذاکرات وی با معترضان را تشریح می کند.
مدیرکل روابط عمومی قوه قضائیه در رابطه با تجمعات اخیر که در مقابل روابط عمومی قوه قضائیه برگزار می شود، اظهار داشت: معمولا تجمعات هر چند وقت یکبار مقابل ریاست و روابط عمومی قوه قضاییه برگزار می شود. در این موارد از مجموعه داران خواسته می شود تا چند نفر را به عنوان نماینده معرفی کنند تا صحبت های آنها در روابط عمومی شنیده شود و توسط مسئولان مربوطه پیگیری شود.

وی افزود: مدتی است که تعدادی از خانم ها و آقایان برای پیگیری موضوع عفاف و حجاب مقابل مرکز ارتباطات مردمی تجمع کرده اند. از روز اول تجمع این افراد از آن ها خواسته شد که چند نفر را به عنوان نماینده معرفی کنند تا حرف هایشان شنیده شود، اما تجمع به این درخواست توجهی نکرد.رفحی افزود: من شخصا چندین بار برای شنیدن آن رفتم. مردمی که تجمع را شروع کردند من در بین آنها حضور داشتم و با تعداد زیادی از مردم صحبت کردم و درخواست های آنها را برای پیگیری ثبت کردم. در جلساتی که در محل تجمع برگزار می‌شود، با مردم به آرامی صحبت می‌شود و گفته می‌شود که درب مرکز ارتباطات مردمی به روی همه مردم باز است و می‌توانند برای بیان مطالبات و شنیده شدن مطالبات خود به دفتر مراجعه کنند. امکان دیدار با قوه قضائیه مدیرکل روابط عمومی قوه قضائیه ادامه داد: تعدادی از افراد نیز شماره تماس گرفته شد و قرار ملاقات گذاشته شد اما متأسفانه تجمع کنندگان به درخواست ها توجهی نکردند و بعضاً خود را مطرح کردند. مطالبات با فریاد

اختلال در پیاده رو

رفاهی افزود: عصر روز شنبه هفته جاری به همراه تعدادی از مسئولین دادگاه معنوی ویژه در این تجمع حضور یافتیم و با آنان به گفتگو پرداختیم. قول داده بودیم که به خواسته هایشان رسیدگی شود، اما مردم تا عصر به تجمع خود ادامه دادند و در پیاده رو فرش پهن کردند. پس از این حادثه معبر مردم توسط تجمع کنندگان بسته شد و بر روی تمام دیوارهای اطراف مرکز ارتباطات مردمی پوسترها و بنرها نصب شد.رئیس دفتر ارتباطات مردمی قوه قضائیه ادامه داد: این افراد در شعارهایی که دادند مطالبی را مطرح کردند که اکثر آنها هیچ ربطی به وظایف قوه قضاییه ندارند.

وی تصریح کرد: در چندین نوبت افراد مختلف از قوه قضائیه با تجمع کنندگان صحبت کردند اما در همه موارد هیچ یک از تجمع کنندگان حاضر به ورود به دفتر روابط عمومی نشدند. . ، یک ساعت با آنها صحبت کردم. علاوه بر این، طی چند روز گذشته با چند نفر دیگر صحبت شده است.

حرف های دادستان را قبول نکردند

وی بیان کرد: روز سه شنبه هفته گذشته آقای صالحی دادستان تهران برای پاسخگویی به مطالبات معترضان در روابط عمومی حضور یافتند اما هیچ یک از آنها حاضر به حضور در روابط عمومی نشدند.
رفاهی تصریح کرد: دادستان تهران شخصاً در این تجمع حضور یافت و تا ساعت 23 یک به یک با آنها صحبت کرد و اقدامات دادستانی تهران را تشریح کرد اما تجمعات اعلام کردند تا اطلاع ثانوی به تجمع خود ادامه می دهند.

وی ادامه داد: همچنین روز پنجشنبه هفته گذشته بار دیگر با این تجمع صحبت شد و به آنها اعلام شد که در صورت داشتن درخواست ملاقات با هر یک از مسئولان قوه قضائیه، زمان ملاقات برای آنها تعیین و درخواست آنها پیگیری خواهد شد. بلند شد و جواب داد، اما آنها دوباره قبول نکردند

رفاهی ادامه داد: روز گذشته حجت الاسلام و المسلمین رحیمی معاون قضایی قوه قضائیه برای رسیدگی به مشکلات مردم از روابط عمومی بازدید کردند و از معترضان خواسته شد به دفتر مراجعه کنند تا معاون قضایی به این دفتر مراجعه کنند. به درخواست آنها رسیدگی کرد و این درخواست را پذیرفت. آنها هم قبول نکردند.

وی افزود: متأسفانه معترضان به سخنان مسئولانی که در جلسه آنها برای رسیدگی به مطالبات آنها شرکت می کنند توجهی نمی کنند و سوالاتی را مطرح می کنند که اغلب در حیطه وظایف دستگاه قضایی نیست.

رفاهی بیان کرد: این تجمع امروز نیز ادامه دارد و مردم با شعار دادن و بستن پیاده رو در بین مردم آشوب ایجاد می کنند.
هیچ کس در بازداشت نیست
این وضعیت باعث شد روز گذشته برخی رسانه ها از دستگیری تعدادی از این افراد خبر دهند، خبرگزاری میزان می نویسد: حضور تعدادی از تجمع کنندگان در پیاده رو و محل عبور شهروندان در خیابان ولیعصر (عج) تهران (روبروی مخابرات) دفتر ) مردم قوه قضائیه ) در چند روز اخیر ناآرامی در تردد شهروندان و برهم زدن نظم شهری باعث شد تا پلیس با تجمع کنندگان برخورد کند و به دلیل عدم رعایت قانون تعداد کمی از شهروندان را دستگیر کند. آنها در برابر دستور پلیس برای دستگیری او مقاومت کردند.

پیگیری های خبرگزاری میزان نشان می دهد هیچ یک از افراد تجمع کننده مقابل روابط عمومی قوه قضائیه در حال حاضر در بازداشت نیستند و روز گذشته آزاد شدند.

دیدگاهتان را بنویسید