حساب عفاف و حجاب در فاز جدید

حساب عفاف و حجاب در فاز جدید

ستاره لطفی – علیرغم همه انتقاداتی که درباره لایحه عفاف و حجاب وجود دارد، این لایحه هفته آینده در مجلس به بحث علنی می رود. این خبر را وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد و گفت: قرار است هفته آینده لایحه عفاف و حجاب به مجلس ارائه شود.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته در حاشیه هشتمین همایش سراسری خیمه های آسمانی در جمع خبرنگاران گفت: لایحه عفاف و حجاب در مجلس شورای اسلامی از کمیسیون قضایی به کمیسیون فرهنگ ارسال شده است. جلسات این لایحه در حال انجام است و قرار است هفته آینده وارد مجلس شود.

وی افزود: اصلاحاتی در لایحه عفاف و حجاب در کمیسیون فرهنگی و قضایی مجلس انجام شد. همچنین جلسات متعددی با نمایندگان ما در کمیته بوده است و معتقدم این لایحه از نظر بازدارندگی و مسائل فرهنگی تقویت شده است.

اسماعیلی یک روز پس از سخنان ابراهیم رئیسی در خصوص اجرای تکالیف قانونی حجاب از صحن علنی شدن این لایحه در مجلس خبر داد. سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح دوشنبه در نشست تخصصی بررسی آخرین وضعیت اجرای تکالیف قانونی نهادها در حوزه حجاب و عفاف از نهادهای مختلف از جمله وزارت کشور، وزارت کشور خواستار شد. قوه قضائیه و نیروی انتظامی برای ایفای تعهدات قانونی خود به صورت مستقل عمل کرده و تاکید کردند: انجام تعهدات قانونی هیچ نهادی نباید به بهانه تاخیر در تصویب لایحه جدید حجاب و عفاف به تعویق بیفتد. اینجا ایران است. این لایحه پس از تعطیلی گشت هدف گذاری و در جریان اعتراضات موسوم به «زن، زندگی، آزادی» توسط قوه قضاییه تنظیم و به دولت سید ابراهیم رئیسی ارسال شد. شورای دولت نیز آن را تصویب و به شورای اسلامی ارسال کرد، مجلس نیز این لایحه را در کمیسیون های مربوطه بررسی کرد و اکنون راهی صحن علنی مجلس است.

  پیام باشگاه استقلال به سرمربی اروپایی

لایحه حجاب و عفاف که از سوی دولت به مجلس فرستاده شد، به وضوح حجاب را به جیب شهروندان گره زد و مفهوم «پول بده و بی حجاب باش» در آن نهفته بود. مبنای این لایحه حجاب جریمه سنگین بود.
انتشار متن لایحه عفاف و حجاب توسط دولت در ماه گذشته با انتقادات زیادی از سوی گروه های موافق و مخالف حجاب مواجه شد. مخالفان حجاب گفتند که دولت با این لایحه اجازه انتخاب پوشش اقشار ثروتمند و مرفه جامعه را می دهد و اقشار ضعیف و مستضعف جامعه بار سنگین این معضل را به دوش می کشند. حامیان حجاب نیز این لایحه را چندان محدودکننده و محدود کننده ندانستند و به همین دلیل این لایحه مورد انتقاد شدید آنها نیز قرار گرفت. حسن نوروزی نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس نیز از مخالفان این لایحه بود. به گفته وی، لایحه حجاب ایرادات زیادی دارد و جرایم پولی که به آن رسیدگی می شود، بازدارنده نیست.

احمد الهادی امام جمعه مشهد نیز در خطبه های نماز جمعه مشهد در خصوص لایحه جدید حجاب گفت: این لایحه حجاب است یا لایحه ای برای حفظ بی حجابی؟ تمام دین، جایگاه و ارزش اجتماعی با حجاب گره خورده است، از لایحه ای حمایت نکنید که افراد را به دلیل نقض شعائر مذهبی، مانند نبستن کمربند ایمنی جریمه می کند.»

مهدی سلاش شور مدا نیز خطاب به تدوین کنندگان لایحه عفاف و حجاب گفت: امیدوارم این حرف ها در مورد لایحه حیا و حجاب شایعه و دروغ باشد. از پلیس، که اگر کسی برهنه در خیابان رفت، شما حق دارید از او عکس بگیرید و برای او اس ام اس بفرستید تا ما را 1 میلیون روبل جریمه کند. نگهبانان باید بررسی کنند که آیا خانواده مردان در قانون دخالت دارند یا شاید ما در سیستم نفوذ داریم. با این قوانین فقط شرم برای انقلاب باقی می ماند».

  نشست مشترک مسئولان فدراسیون کشتی و IZSF برگزار شد

انتقادات زیادی به این لایحه و واکنش‌های این افراد و گروه‌ها به این لایحه به حدی منفی بود که دولت مجلس و قوه قضائیه به طرق مختلف سعی کردند از زیر بار مسئولیت خود فرار کنند. روز پنجشنبه چهارم خرداد، سخنگوی دولت گفت که این لایحه که توسط قوه قضائیه تدوین شده، در دولت «تغییراتی» داشته و متن منتشر شده در «فضای مجازی» «نادرست» است. انسیه هزالی، معاون رئیس جمهور در امور زنان، ۱۵ خرداد اعلام کرد که دولت در لایحه عفاف و حجاب دخالتی نکرده است. با واکنش‌ها در فضای مجازی، خبرگزاری «قضاییه» در همان روز اختلافات لایحه‌های دولت و قضایی در مورد عفاف و حجاب را منتشر کرد. و دو روز بعد محمدبکر کلیباف رئیس شورای اسلامی اعلام کرد که این لایحه در مجلس مطرح نشده و همچنان در دولت است.

هرچند لایحه ای که دولت به مجلس فرستاد، لایحه ای انتقادی بود اما اکنون خبرهایی مبنی بر تغییر این لایحه به گوش می رسد، دو روز پیش حجت الاسلام محمدحسین طاهری آکردی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: اصلاحات خوبی در لایحه عفاف و حجاب انجام شده است.

محمدتقی نقدعلی عضو کمیته قضایی شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرآنلاین گفت: در بازنگری در لایحه عفاف و حجاب تلاش شده تا همه انتقادات جامعه دینی و دغدغه های مردم مدنظر قرار گیرد. مردم و درج سبک زندگی اسلامی ایرانی در لایحه. وی در پاسخ به این سوال که اگر این لایحه تکمیل شود رضایت جامعه دینی را به همراه خواهد داشت؟ گفت امیدواریم این اتفاق بیفتد. فعالان زن بیم دارند با حمایت از این لایحه – که به احتمال زیاد در صحن علنی مجلس به تصویب می رسد – و از این لایحه امروز و قانون احتمالی دور جدیدی از محدودیت ها و خشونت علیه زنان آغاز شود. محل ارشاد گشت و دیگر امینی مهسا از او متولد خواهد شد.

  تجدید وفاداری کاروان «عشاق حسینی، خمین‌دوستان» با آرمان‌های شهدا در شاهین شهر

منبع: همدلی

دیدگاهتان را بنویسید