خریداران معترض خودرو به کجا می توانند شکایت کنند؟

خریداران معترض خودرو به کجا می توانند شکایت کنند؟

سازمان حمایت آیین نامه جدیدی را با بازنگری دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایات کاربران خودرو ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مصرف کنندگان و تولیدکنندگان؛ با توجه به ابلاغیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر اصلاح نحوه رسیدگی به شکایات مصرف کنندگان خودرو به مدیران کل صنعت، معدن و تجارت استان های سراسر کشور؛ از این پس کلیه مشتریان خودروهای داخلی و خارجی می توانند بر اساس این دستورالعمل ابلاغی به ادارات ایمنی استان مراجعه و شکایات خود را ثبت کنند.

معاون ایمنی وزیر و رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان طی نامه ای از تغییر دستورالعمل نحوه رسیدگی به شکایات مصرف کنندگان خودرو به مدیران کل صنعت، معدن و تجارت استان های سراسر کشور خبر داد.

در نامه مورخ 26/4/1402 حسین فرهیدزاده به مدیران کل صنعت، معدن و تجارت استان های سراسر کشور با موضوع «دستورالعمل تکمیلی نحوه رسیدگی به شکایات کاربران خودرو» آمده است:

فروش فوری تیبا 2 مدل 95 با قیمت مصوب 160.000.000 تومان (رسمی و دولتی)

با توجه به ابلاغیه شماره 65036/98/370 مورخ 1397/08/10 در خصوص نحوه رسیدگی به شکایات کاربران خودرو، هنگام ارسال اصلاحیه به دستور مذکور، به شرح زیر است: قیمت مصوب کارخانه درب انواع درب. خودروهای مونتاژ شده در سامانه شورای رقابت به نشانی nicc.gov .ir بارگذاری شده و طبق تاکید این مرجع برای کلیه علاقمندان معتبر است لذا جهت تسریع در رسیدگی به شکایات واصله در خصوص غیر رعایت قیمت های مصوب ابلاغی شورا و همچنین عدم صدور دعوتنامه برای پرداخت و امتناع از تحویل موارد زیر جهت رسیدگی در عمل اعلام می گردد.

الف – قیمت:

1- ملاک قیمت در قراردادهای منعقده از تاریخ 1402/02/16 لغایت 1402/04/17 قیمتهای مصوب پانصد و شصت و ششمین جلسه شورای رقابت می باشد.

  لغو ممنوعیت واردات تلفن همراه از اول مهر

2- ملاک قیمت در قراردادهای منعقده از تاریخ 1402/04/17 به بعد قیمتهای مصوب جلسه 584 شورای رقابت می باشد.

3- قیمت های اعلامی و تایید شده توسط هیات مسابقه در کلیه مصوبات فوق قیمت کارخانه درب ها بوده و هزینه ها و هزینه های قانونی نیز به قیمت های ذکر شده اضافه می گردد.

4- در خصوص اعلام قیمت محصولات شرکت های مونتاژ خودرو توسط شورای رقابت در تاریخ 1402/02/16 در رابطه با قراردادهای منعقده قبل از تاریخ ابلاغ در تاریخ 1402/02/16 استعلام لازم از سوی شورا در خصوص رقابت صورت گرفت. که معیارهای عمل در آن. نظر هیأت مذکور می باشد که پس از دریافت پاسخ، جزئیات اعلام می گردد.

5- در خصوص خودروهایی که در مصوبه 16/2/1402 قیمتی ندارند و در مصوبه 17/4/1402 برای آنها قیمت تعیین شده است استعلام لازم از شورای رقابت صورت گرفته که ملاک تصمیم گیری شورا باشد که متعاقبا اعلام خواهد شد.

ب- عدم صدور دعوتنامه:

ب-1: اولویت های فصل بهار: طبق اعلام متقاضیان، بر اساس سامانه یکپارچه فروش خودرو، اولویت تحویل آنها در فصل بهار است و تاکنون از شرکت های خودروسازی دعوتنامه ای دریافت نکرده اند و این امر محسوب می شود. شرکت مبنی بر ارسال دعوتنامه و عدم تحقق شرکت در این راستا، به موجب آراء دیوان عدالت اداری در اسناد شماره 1420 الی 1423 مورخ 1398/11/11، رسیدگی به موضوع غیر – ایفای تعهدات قراردادی در صلاحیت محاکم کیفری نیست و باید در محاکم عمومی رسیدگی شود، لذا شاکیان محترم باید جهت تشکیل پرونده در محاکم عمومی راهنمایی شوند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: بدیهی است صدور دعوتنامه های مربوط به موعد تحویل بهاره پس از تاریخ ابلاغ قیمت 16/02/1302 (برای خودروهای دارای قیمت مصوب) طبق ابلاغ صریح نظر شورا در خصوص رقابت در این خصوص باید بر اساس قیمت های ذکر شده اعمال شده باشد و صدور دعوتنامه با اعمال قیمت های جدید (17/4/1402) تخلف بوده و فاقد وجاهت قانونی است و باید اقدام قانونی لازم انجام شود. گرفته شود.

  اولین شکست اسکوچیچ در مقدماتی جام جهانی با انتقام ضعیف و اشتباه/ به سبک اژدها; رویه و صفحه را با هم مونتاژ کردیم

ب-2: اولویت های فصل تابستان: بر اساس اعلام مصوبه جدید تعرفه های مونتاژ خودرو با تصویب شورای رقابت مورخ 17/4/1402، شرکت های خودروسازی موظفند نسبت به کلیه متقاضیانی که اولویت آنها در نظر گرفته می شود. در فصل تابستان در ارتباط با صدور دعوتنامه باید بر اساس قیمت های تعیین شده جدید انجام شود بدیهی است صدور دعوتنامه قبل از تاریخ تعیین شده و با قیمت های قبلی به قوت خود باقی است. اعمال هرگونه افزایش قیمت بالاتر از قیمت های تعیین شده گرانفروشی تلقی می شود و پس از طرح شکایت از سوی متقاضی و ارائه مدارک لازم با توجه به اطلاعیه صادره اقدامات لازم انجام می شود.قبل و اولویت های فصل بهار باید برآورده شود.

ج- سایر موضوعات:

– نگهداری و دپوی خودرو به صورت عمده و بدون تحویل غیر موجه در صورتی که مربوط به تعهدات قبلی شرکت ها، خودروهای واگذار شده فعلی و یا مشکلات مربوطه از قبیل شماره ثبت و غیره نباشد طبق اطلاعیه شماره 11419061 مورخ 20/12/1401. وزارت صنعت، معدن و تجارت مشمول احتکار است و در صورت مشاهده باید برخورد قانونی لازم انجام شود.

– در رابطه با مسائل و شکایات مربوط به عدم تحویل، عدم پرداخت سود مشارکت و عدم پرداخت خسارت تاخیر، حسب درخواست های فوق الذکر شورای عمومی دیوان عدالت اداری، دادگاه های عمومی صالح به رسیدگی می باشند. و در همین راستا شورای حل اختلاف در جلسه مورخ 11/7/1401 دستگاه های اجرایی این موضوع را مورد تاکید قرار دادند لذا باید طبق روند مذکور در این خصوص اقدام شود. به کلیه ادارات کل 31 استان کشور جهت رعایت این اقدام ابلاغ شده است.

  استیضاح وزیر صمت تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد

به بخش دیگر این اطلاعیه موارد زیر اضافه شده است: – صدور پیش از موعد مقرر در اولویت های اعلام شده با هدف تحویل سریعتر خودرو (مشروط به مدت تحویل حداکثر سه ماهه از تاریخ پرداخت بر اساس اجراییه). مفاد قانون حمایت از حقوق کاربران خودرو) با رضایت کاربران بلامانع است و در صورت عدم تمایل متقاضی به واریز وجه و تکمیل مراحل، شرکت حق حذف اولویت ها را نخواهد داشت. .

– با توجه به شفاف بودن دستورالعمل رسیدگی به شکایات، به منظور تسریع در رسیدگی و سردرگمی متقاضیان، شکایات فقط باید در ضوابط تعیین شده ارائه شود. بدیهی است در صورت نیاز به اطلاع رسانی موارد خاص، سوالات به صورت مکاتبه ای به ادارات اصلی صنعت معدن و تجارت ابلاغ خواهد شد.

– ادارات کل استقرار واحدهای تولیدی خودرو با رعایت مفاد بخشنامه اصلاحی پیوست و موارد مطروحه در این مکاتبات موظفند جهت تسریع در رسیدگی به شکایات واصله و در صورت وجود هرگونه ابهام هماهنگی کامل به عمل آورند. با توجه به پوشش ماهیت کلی مشکل باید به این سازمان تعیین تکلیف مراجعه کنند.

سازمان حمایت در پایان پیام خود تاکید می کند: به منظور تسریع در روند رسیدگی به شکایات واصله و پاسخگویی فوری به متقاضیان و امکان اخذ گزارش های لازم به صورت آنلاین، تاکید شده است که تشکیل پرونده با مستندات کامل و قانع کننده فقط از طریق سیستم مدیریت یکپارچه بازرسی. Simba) انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید