خوش آمدی؛ چای با طعم کره!

روز جدید :

خوش آمدی؛  چای با طعم کره!

مطهره شفیعی: چای سالهاست که بخشی از فرهنگ ایرانیان بوده است. پذیرایی از میهمانان با چای آغاز شد، مثل همیشه قوری سفید مادربزرگ آماده تقدیم به مهمانان روی سماور در حال جوش بود. سپس با تغییراتی که در زندگی مردم ایجاد شد، سماور کم کم به فراموشی سپرده شد، اما کتری همیشه روی شعله گاز است، به طوری که اعضای خانواده برای رفع خستگی و پذیرایی از مهمان، چای را در فنجان می ریزند. به راستی کی فکرش را می کرد که این چای که مظهر خوبی و دوستی بود این روزها دردسرساز شود؟ اول دباش و حالا سیلان!

* چای به جای کره

حسین سلاهورزی، رئیس سابق اتاق بازرگانی در توییتی نوشت: سریلانکا ۲۵۱ میلیون دلار برای خرید نفت به ایران بدهکار است. (به جز رسوایی دباش)» به هر حال یا امکان وصول بدهی از سریلانکا وجود نداشت یا نیاز کشور به چای باعث شد که تسویه چای را اتخاذ کند.

*سری‌لانکا پرداخت نکرده است

سال گذشته رویترز گزارش داد که سریلانکا به جای بدهی ۲۵۰ میلیون دلاری نفت ایران به ایران چای می دهد. بر اساس این گزارش منتشر شده از سوی ایسنا، این بدهی نفتی به سال 2012 برمی گردد و در سال 2021 هر دو کشور توافق کردند که سریلانکا با صادرات چای به ایران به دلیل تحریم های آمریکا، آن را پرداخت کند، اما بحران مالی سریلانکا دلایل این مبادله به تاخیر افتاد. برای دو سال. شایعه شده است که سریلانکا از ماه آینده شروع به ارسال چای به ایران برای پرداخت بدهی 250 میلیون دلاری نفت خود می کند. طبق توافق قبلی قرار بود سریلانکا به مدت 48 ماه ماهیانه 5 میلیون دلار چای به ایران ارسال کند اما مقامات این کشور قصد دارند این مبلغ را به 2 میلیون دلار در ماه کاهش دهند. چای سیلان مهمترین صادرات سریلانکا است و این کشور در سال گذشته 1.25 میلیارد دلار از صادرات این محصول به دست آورده است. رسانه ها نوشتند: ایران یکی از واردکنندگان مهم چای از سریلانکا است، اما به دلیل تحریم های آمریکا، واردات این کشور از 128 میلیون دلار در سال 2018 به 70 میلیون دلار در سال گذشته کاهش یافت. اما سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران درباره این توافق گفت: سریلانکا مدت هاست به ایران بدهکار بوده و این بدهی مربوط به دور اول تحریم های آمریکا علیه ایران است. سید حمید حسینی با بیان اینکه مبادلات ما با سریلانکا کمی پیچیده شده است، افزود: در سال های گذشته و در دولت های گذشته تلاش هایی برای تسویه حساب سریلانکا با ایران انجام شد اما نتیجه ای حاصل نشد و هنوز سریلانکا با پرداخت پول او موافقت نشده است. بدهی، بنابراین بهتر است تکلیف در اسرع وقت مشخص شود. حسینی با بیان اینکه موضوع آزادسازی نفت و کالا از سریلانکا به ایران موضوع امروزی نبوده و چندین سال است که مطرح شده است، ادامه داد: پیشنهاداتی در این زمینه ارائه شد و با توجه به اینکه ما چای وارد می کنیم و مصرف چای هم هست. در بالا در کشور، این تصمیم چندان بد به نظر نمی رسد. این فعال اقتصادی گفت: در واقع به جای اینکه پول نفت ما در دست سریلانکا بماند، می‌توانیم در این زمینه کالا وارد کنیم. با مشاوره با این کشور می توانیم چای باکیفیت و با قیمت مناسب وارد کنیم. سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی ایران در پاسخ به این سوال که به چه میزان چای نیاز داریم، ایران پذیرفته است به جای بدهی نفتی خود به سریلانکا چای بدهد؟ وی گفت: در حال حاضر وضعیت واردات چای خوب نیست و همه واردکنندگان چای می گویند که در سال گذشته تنها به یک شرکت واردات چای ارز تخصیص داده شده است. این فعال اقتصادی ادامه داد: با توجه به وضعیت واردات، گزارش هایی مبنی بر افزایش دو تا سه برابری قیمت چای به گوش می رسد، اما اگر سریلانکا این بار به وعده خود عمل کند، واردات چای از آن کشور می تواند چای داخلی را کنترل کند. بازار.» به هر حال خوب، کره بدهید، چای بگیرید، کمی عجیب است!

* یک نزاع و دو روایت متفاوت

ظاهرا دولت خواهان بی اعتبار شدن چای نیست و از هر راهی برای تکذیب آن استفاده می کند، مانند بهادری جهرمی، سخنگوی دولت که اختلاس چای دباش را تکذیب کرد. وی گفت: چای دباش می گوید این مبلغ به این شرکت وام داده شده و تهاتر ارزی آن نیز گرفته شده است. یعنی نمی گوید این پول ها اختلاس شده، می گوید این دلارها باید در اولویت قرار می گرفت. قوه قضائیه نیز بر همین عقیده است. اظهارات سخنگوی دولت در حالی است که سخنگوی قوه قضاییه اردیبهشت ماه تاکید کرد: از ابتدا پرونده قضایی تشکیل شد و بازپرس پرونده تحقیقات کامل را انجام داد و عده ای از جمله مالک اصلی چای دباش دستگیر و تعدادی نیز دستگیر شدند. دستورات لازم را صادر کرد و پس از طی مراحل، پرونده با کشف جرم جدید، دستور قطعی صادر کرد، تعدادی پلمب مربوط به شرکت های داخلی و خارجی در محلی که تحقیقات در حال انجام است کشف شد و از آنجایی که موضوع جدیدی است. لازم به ذکر است که بازرسی در این زمینه نیز انجام می‌شد «بعد از تکمیل تحقیقات بلافاصله به متهم اعلام و پرونده به دادگاه ارسال می‌شود». دو نسخه مختلف از یک چای ارزش بررسی را دارند!

منبع: آرمان ملی