دانشگاه‌ها باید به مرجعیت علمی توجه زیادی داشته باشند

وی با اشاره به نظام سنجش و انگیزش، اظهار کرد: ما در وزارت علوم در این زمینه اقدامات زیادی اجرایی کردیم نمونه آن پایه تشویق در دانشگاه‌ها است که به ۶۰پایه افزایش دادیم ضمن آنکه بازنگری آیین‌نامه ارتقا را مد نظر قرار دادیم و انتطار داریم اساتید نظرات خود را ارائه دهند.

زلفی گل، از تدوین و تصویب پژوهانه جامع خبر داد و گفت: این مصوبه در قانون هفتم توسعه آورده شده است. در پژوهانه جامع تنها حوزه فناوری مورو توجه قرار نگرفته است بلکه فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی، فناوری و نوآوری نیز مورو توجه قرار گرفته است.

وزیر علوم با تأکید بر اینکه یک استاد دانشگاه باید از پژوهانه در حوزه فرهنگی نیز هزینه کند، اضافه کرد: دانشگاه‌ها باید به مرجعیت علمی توجه زیادی داشته باشند و از معاون پژوهشی وزارت علوم در خواست دارم تا اسامی رؤسای دانشگاه‌هایی که در این همایش حضور ندارند را یادداشت کند.

وی با بیان اینکه حتماً باید به رؤسایی که در این همایش حضور ندارند تذکر داده شود، خاطر نشان کرد: عدم حضور رؤسای دانشگاه‌ها در این نشست به معنای آن است که مرجعیت علمی برای آن‌ها مهم نیست.

زلفی گل با انتقاد از دانشگاه‌هایی که سرآمدان علمی خود را معرفی نکرده‌اند، این حسادت را افت مدیریت دانست و گفت: برخی از اقدامات برای مرجعیت علمی هر چند هزینه ندارد ولی اثرات زیادی دارد نمونه آن اقدام دانشگاه شهرکرد است که اسامی دانشجویان سرآمد خود را هر ترم بر روی بنر منتشر می‌کند.

مشارکت دانشگاهیان در بازنگری اسناد بالا دستی

وزیر علوم با اشاره به بازنگری نقشه جامع علمی کشور د سند جامع مرجعیت علمی گفت: افق سند مرجعیت علمی تا ۱۴۰۴ است و این سند و همچنین نقشه جامع علمی مورد بازنگری قرار گرفته‌اند و لازم است دست اندرکاران باید پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه دهند.

وی با طرح این سؤال که چگونه می‌توانیم علم را به فنون تبدیل کنیم، گفت: ما سه نوع تحقیقات بنیادی، توسعه‌ای و کاربردی داریم و باید این ۳ حوزه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد که در کدام زمینه توانمند هستیم و در کجاها ضعف داریم.

زلفی گل با اشاره به انتشار ۸۰ هزار سند علمی در سطح بین‌المللی افزود: درصد کمی از آن به زبان فارسی بوده است که در ISC نمایه‌سازی کردیم و در صورتی که درصدی از این اسناد. علمی را به فناوری تبدیل کنیم می‌توانیم خلق ثروت کنیم و این در حالی است که سطح تولید فناوری تا ۳ و ۴ است و بالاتر از آن ناموفق هستیم و یا کمتر موفقیت حاصل شده است.

وی با اشاره به رتبه ۱۵ تولید علم ایران و ۵۴ در نوآوری اظهار کرد: در دو سالی که از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد گام‌هایی در زمینه کاهش فاصله تولید علم و نوآوری برداشتیم که نمونه آن راه‌اندازی سامانه نان است و در آن همه سازمان‌های دولتی و خصوصی باید نیازهای خود را در این سامانه بارگذاری کنند.

زلفی گل با تأکید بر ضرورت توجه دستگاه‌ها به این سامانه به ثبت ۱۲ نیاز از سوی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: از امسال هزار دانشجو رساله دکتری و ارشد خود را بر اساس سامانه نظام‌ایده‌ها و نیازها تعریف کردند.

اچ ایندکس بومی

وزیر علوم تأکید کرد: اچ ایندکس یک شاخص بین‌المللی مرجعیت علمی است و چکار می‌توان کرد تا اچ ایندکس بومی با عنوان ان ایندکس داشته باشیم.

وی افزود: در حال حاضر ۸۱ هزار عضو هیأت علمی رسمی پیمانی در وزارت علوم، بهداشت، دانشگاه‌ها آزاد و پژوهشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی داریم که از این تعداد ۲۲۴۰ دانشمند ۲ درصد و ۹۰۰نفر دانشمند یک درصد هستند و باید بررسی شوند که چه درصد از آن‌ها توانایی تبدیل شدن به مرجعیت علمی را دارند و چه درصدی از آن‌ها نقش کمرنگی در مرجعیت علمی دارند.

آسیب‌شناسی مرجعیت علمی

وزیر علوم تولید علم را موجب مرجعیت علمی و مرجعیت علمی را موجب خلق ثروت و سلامت و امنیت دانست و گفت: ما باید به دنبال تولید علم مرجعیت ساز باشیم.

وی برگزاری این همایش را در راستای تبیین چیستی و چرایی مرجعیت علمی دانست و گفت: خروجی این رویداد. باید منجر به آسیب‌شناسی این حوزه شود و به ما نشان دهدکه در کجاها خوب عمل کردیم و در کجاها عملکرد مناسبی نداشته‌ایم.

زلفی گل تأکید کرد: این همایش به ما بازی با توپ و بدون توپ را یاد دهد. بازی بدون توپ یعنی ارائه راهکارهایی که وابسته به ابزار نیست و بازی با توپ یعنی استفاده از زیر ساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و مغزافزاری برای رسیدن به مرجعیت است.

وزیر علوم یکی از ملزومات تحقق مرجعیت علمی را ثبت اختراع دانست و گفت: کپی نتایج تحقیقات دانشمندان موجب دلسردی دانشمندان است.

دیدگاهتان را بنویسید