دولت سیزدهم در بخش مسکن مسئولانه عمل کرد/سود سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن نصیب مردم شود

به گزارش خبرگزاری موج


به نقل از وزارت راه و شهرسازیهادی عباسی عسل معاون مسکن و ساختمان وزیر حمل و نقل و شهرسازی وی در نشست خبری امروز 21 تیرماه در ساختمان دادمان با موضوع ارائه گزارشی از عملکرد حوزه مسکن در دولت سیزدهم به تشریح اقدامات انجام شده در این حوزه پرداخت و گفت: دولت سیزدهم وارد شد و در بخش مسکن مسئولیت پذیر بود. این دولت با نگاهی مسئولانه تلاش کرده است پاسخگوی نیازهای متقاضیان مسکن باشد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر مسکن ادامه داد: در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 600 هزار واحد نهضت ملی مسکن وارد مراحل ساخت و ساز شده و بیش از 500 هزار واحد تکمیل شده است که قرار است در ماه های آینده تکمیل واحدها جهش قابل توجهی را شاهد باشیم.

عباسی عسل تصریح کرد: دولت سیزدهم به 3 گزینه در رابطه با حوزه مسکن نگاه کرد. اولین فرصت تامین زمین برای کاهش قیمت تمام شده زمین بود و کارهای مهمی در این زمینه انجام شده و اکنون شاهد جهش عرضه زمین در محدوده شهری و سواحل جنوبی هستیم.

وی ادامه داد: امکان دسترسی به تسهیلات دومین امکانی است که در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت. بیش از 350 هما تسهیلات بانکی از سوی بانک ها برای بخش مسکن اختصاص یافت که نیازمند تقویت است.

عباسی عسل به گزینه سوم دسترسی به ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: در این بخش تلاش شده تا با تامین زمین از دولت، قیمت تمام شده زمین کاهش یابد و منافع سرمایه گذاری در مسکن به مردم تعلق گیرد.

وی به توزیع تسهیلات کم بهره برای دهک های 1 تا 4 که توان مالی مناسبی ندارند به عنوان یکی از تمهیدات دولت سیزدهم اشاره کرد و افزود: نرخ سود از 23 درصد به 18 درصد کاهش یافت. همچنین در تکمیل مسکن مهر دولت سیزدهم بیش از 130 هزار واحد را تکمیل و تحویل داده است و 110 هزار واحد باقی مانده است که تا پایان امسال بدون هیچ مورد بحث برانگیز تکمیل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در صورت رفع مشکلات بانک ها و پرداخت تسهیلات می توان پاسخ مناسبی به تامین مسکن در کشور داد.

وی افزایش سرمایه 100 سکه ای بانک مسکن را یکی از موارد در دست پیگیری عنوان کرد و افزود: با جلب مشارکت بانک ها برای پرداخت تسهیلات می توان به تکمیل واحدها سرعت داد.

عباسی عسل در بخشی دیگر از نشست خبری صبح خود در ساختمان دادمان گفت: تامین زمین در 8 سال دولت یازدهم و دوازدهم صفر بود. این در حالی است که دولت سیزدهم تلاش کرد تا زمینی را با تمام اختیارات و امکانات خود فراهم کند و در این دولت بیش از 100 هزار هکتار زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شد که نسبت به همه دولت های گذشته رقمی پیشرو است. می رود

وی تصریح کرد: در شرایطی وزارتخانه را تحویل گرفتیم که هیچ راه حلی برای تامین مسکن وجود نداشت. اکنون راه حلی برای مشکل مسکن وجود دارد و راه حل در درون است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه فرآیند تولید مسکن فرآیندی زمان‌بر است و همه نهادها و سازمان‌ها باید در این زمینه حضور فعال داشته باشند، تاکید کرد: سیاست‌های افزایش عرضه زمین، پیگیری تامین منابع بانکی است. تسهیلات و سایر سیاست های مصوب در دولت سیزدهم چرخه تولید. این امر باعث جابجایی مسکن شده و امیدواریم این سیاست ها در دولت بعدی نیز ادامه یابد.

وی با بیان اینکه از سال 1392 تا سه سال بعد افزایش مسکن در کشور مشاهده نشد، تصریح کرد: در دولت نهم و دهم با تولید مسکن و اجرای طرح مسکن مهر، بخش زیادی از مردم نیاز به مسکن برآورد شد که قیمت در این سال ها افزایش نیافت. سیاست دو دولت گذشته توقف ساخت و ساز مسکن در کشور بود.

عباسی عسل گفت: سیاست ما در وزارت راه و شهرسازی تولید و تحویل 6 میلیون واحد مسکونی بود، اما چون تعهدی وجود نداشت، این سیاست مسکوت ماند و 4 میلیون واحد مسکونی به نهضت ملی ابلاغ شد. از این رو با چشم انداز بیشتر تولید و عرضه مسکن، دولت سیزدهم به دنبال این بوده است که نیازهای مسکن متقاضیان بی پاسخ نماند.

وی در عین حال همکاری بانک ها را یکی از دلایل تکمیل و بهره برداری از واحدهای مسکونی در حال ساخت و سیاست کلان دولت برشمرد و گفت: بانک های خصوصی باید مسئولیت بیشتری در حوزه مسکن و مسائل مالیاتی بر عهده بگیرند. سازمان باید رسیدگی کند که بانک هایی که در بخش مسکونی هستند همکاری مناسبی برای انجام درمان لازم ندارند.


آیا این خبر مفید بود؟