رمزگشایی از یک تحول مهم در حوزه صادرات نفت ایران

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛

وی افزود: اخیرا و بر اساس گزارش های مرکز آمار اروپا، کشورهایی مانند ترکیه، بلغارستان و لهستان پس از وقفه ای چهار ساله روند خرید نفت ایران را از سر گرفته اند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج


، صنعت نفت ایران از نخستین سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون جدی ترین هدف بوده است تحریم کردن خارجی بود این تحریم ها که پس از خروج یکجانبه دولت آمریکا از برجام در سال 2018 تشدید شد، باعث کاهش قابل توجه تولید و صادرات نفت ایران شد.

اما به تدریج ایران در حال تطبیق با تحریم های غرب و به ویژه دولت آمریکا است و شاهدیم که در ماه های اخیر به گفته منابع رسانه ای و اندیشکده های غربی، ایران هم تولید و هم صادرات آن را افزایش داده است. توانست به دوره قبل از برجام بازگردد و بسیاری از تحریم های نفتی علیه آن را خنثی کند. اما اخیرا شاهد انتشار یک خبر مهم و قابل توجه در زمینه صادرات نفت از ایران بودیم.

ماجرا از این قرار است که بر اساس گزارش جدید مرکز آمار اروپا، برخی از کشورهای اروپایی مانند لهستان و بلغارستان و به ویژه ترکیه برای اولین بار در چهار سال گذشته نفت ایران را خریداری کرده اند. در واقع این دسته از کشورهایی که در نتیجه تحریم‌های دولت ترامپ، روند خرید نفت و فرآورده‌های نفتی از ایران را تا حد زیادی متوقف کرده بودند، این روند را معکوس کرده‌اند و گزارش‌های مختلفی از جمله ترکیه حاکی از آن است که این کشور در اسفند و فروردین امسال بیش از 1000 تن نفت و فرآورده های نفتی ایران خریداری کرده است.

البته دولت ترکیه اعلام کرده است که بدون توجه به تحریم های غرب علیه ایران، در آینده نیز به خرید نفت ایران ادامه خواهد داد. در این مرحله یک سوال مهم و اساسی مطرح می شود و آن اینکه چه شد که این گروه از فعالان روند خرید نفت ایران را از سر گرفتند؟ به نظر می رسد برای پاسخ به این سوال توجه به 2 نکته ضروری است.

اولینبه نظر می‌رسد هم ترکیه و هم تعدادی دیگر از بازیگران در فضای بین‌المللی قبلاً به این نتیجه رسیده‌اند که تبعیت از تحریم‌های غیرقانونی دولت آمریکا علیه ایران به‌ویژه در حوزه نفت هیچ سودی برای آنها نخواهد داشت. به زبان ساده، آنها به این باور رسیده اند که واشنگتن در روابط تجاری خود با ایران از منافع سایر کشورها صرفا برای تامین منافع خود غافل می شود.

در عین حال، این کشورها می توانند با توسعه روابط با ایران در زمینه های مختلف تجاری به ویژه خرید نفت، از مزایای خوبی برخوردار شوند. این مشکل به ویژه با توجه به مشوق هایی که در بحث فروش نفت به ایران داده شده، جدی تر است.

دومین در ماه های اخیر شاهد تشدید درگیری های ایدئولوژیک و ژئوپلیتیکی در عرصه بین المللی بوده ایم. در این چارچوب، اهرم‌های عمدتاً تنبیهی قدرت‌های غربی علیه بازیگرانی که تحریم‌های غرب علیه ایران را نقض می‌کنند، کارایی کمتری پیدا کرده است و این موضوع، زمینه را برای خرید نفت ایران برای بازیگران بین‌المللی فراهم کرده است.

در واقع، ایران توانسته است از فرصت های اقتصادی و صادراتی خود در فضای تنش ها و درگیری های منطقه ای و بین المللی استفاده کند. معادله ای که در از سرگیری خرید نفت ما توسط برخی کشورهای اروپایی به وضوح قابل مشاهده است.آیا این خبر مفید بود؟