روزنامه کره جنوبی: مذاکره با آمریکا برای آزادسازی 7 میلیارد دلار پول ایران

روزنامه کره جنوبی: مذاکره با آمریکا برای آزادسازی 7 میلیارد دلار پول ایران

پول بلوکه شده ایران بیش از 5 سال است که به دلیل تحریم های یکجانبه آمریکا در 2 بانک کره جنوبی بلوکه شده است.

یک روزنامه اقتصادی کره جنوبی در گزارشی اعلام کرد این کشور در حال مذاکره با آمریکا برای آزادسازی 7 میلیارد دلار پول ایران بلوکه شده در سئول است.

روزنامه اقتصادی «کدگلوبال» چاپ سئول در این باره می نویسد: سئول و واشنگتن در حال مذاکره برای آزادسازی 7 میلیارد دلار پول ایران بلوکه شده در کره جنوبی هستند. این اقدام به دولت کره جنوبی برای از سرگیری روابط تجاری با ایران کمک می کند.

در حالی که سئول و واشنگتن به دنبال بهبود روابط اقتصادی و دیپلماتیک با تهران هستند، کره جنوبی و ایالات متحده در حال مذاکره بر سر راه هایی برای آزادسازی 7 میلیارد دلار پول ایران هستند که در این کشور آسیایی نگهداری می شود.

منابع دیپلماتیک و دولتی در سئول روز دوشنبه گفتند که مقامات دولت کره و ایالات متحده در مذاکرات کاری تحت رهبری واشنگتن برای آزادسازی منابع مالی ایران شرکت می کنند.

به گفته افراد مطلع در این مورد، آزادسازی این پول مشروط به شرایط سختی خواهد بود که ایران فقط از آن برای اهداف عمومی مانند پرداخت حق عضویت در سازمان ملل یا خرید واکسن کووید-۱۹ و سایر نیازهای پزشکی و غذایی استفاده خواهد کرد.

یک مقام دولتی در سئول گفت: «اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، ما انتظار داریم که روابط تیره ما با ایران به میزان قابل توجهی بهبود یابد».

به گفته منابع آگاه، در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات آمریکا و کره جنوبی، پول مسدود شده تنها به شعب بانک های ایرانی در کشورهای همسایه خاورمیانه تحت نظارت آمریکا قابل انتقال است و مستقیماً در اختیار ایران نخواهد بود.

  آخرین آرای کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال/ آل کثیر و باشگاه استقلال به پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.

برخی رسانه‌های محلی در خاورمیانه گزارش دادند که آزادی پول بلوکه شده ایران در کره با شرایطی همراه خواهد بود، از جمله آزادی یک زندانی آمریکایی که به اتهام جاسوسی در ایران نگهداری می‌شود و محدود کردن سطح غنی‌سازی اورانیوم به 60 درصد.

روابط سئول و تهران

روابط دوجانبه بین کره جنوبی و ایران در سال‌های اخیر به دلیل مسدود شدن پول ایران در دو بانک تجاری کره – ووری بانک و بانک صنعتی کره – از سال 2018، زمانی که دولت دونالد ترامپ از برجام خارج شد، تیره شده است.

این بدهی 7 میلیارد دلاری برای واردات نفت کره از ایران به عنوان بزرگترین پول بلوکه شده ایران در یک کشور خارجی شناخته می شود.
قبل از تحریم ها، کره جنوبی یکی از بزرگترین خریداران نفت خام ایران در آسیا بود.

قبل از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت‌های نفتی کره‌ای هزینه واردات نفت خود را به وون کره از طریق حساب بانک مرکزی ایران در سئول پرداخت می‌کردند.

مراسم تقدیم استوارنامه سعید کوزه چی سفیر جدید ایران در سئول به رئیس جمهور کره جنوبی/ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲/ یونهاپ

روزنامه کره جنوبی: مذاکرات سئول و واشنگتن برای آزادسازی 7 میلیارد دلار از پول بلوکه شده ایران

سپس بانک مرکزی ایران مبالغ پرداختی به صادرکنندگان نفت ایران را با واحد پولی خود یعنی ریال ایران تسویه کرد.

طی 5 سال گذشته، تهران بارها خواستار آزادی وجوه مسدود شده در بانک های کره ای شده و مدعی شده است که سئول این وجوه را “گروگان” نگه داشته است.

با تیره شدن روابط ایران و کره، تهران محصولات کره ای را از بازار ایران ممنوع کرد و سامسونگ را هدف قرار داد و برای مدت کوتاهی یک نفتکش کره ای را توقیف کرد.

  پیام ویژه شورشیان استقلال برای هواداران

روابط بین سئول و تهران در اوایل سال جاری زمانی که یون سوک یول، رئیس جمهور کره، ایران را “دشمن” امارات متحده عربی توصیف کرد و در سفر به امارات، این کشور را با کره شمالی مقایسه کرد، تیره شد.

یون ضمن مقایسه تهدید امارات از سوی ایران با تهدید کره جنوبی از کره شمالی گفت: دشمن امارات، تهدید کننده ترین کشور، ایران است. اظهارات یون ایران را به واکنش و اعتراض برانگیخت.

تحلیلگران می گویند که اگر 7 میلیارد دلار ایران آزاد شود، به طور قابل توجهی روابط سئول با تهران، یک قدرت انرژی و نظامی در خاورمیانه را بهبود می بخشد.

سونگ ایل کوانگ، استاد دانشگاه کره گفت: کره جنوبی از دشمنی با ایران چیزی به دست نمی آورد. کره از دسترسی به بازار بزرگ ایران سود خواهد برد».

این اقدام برای بهبود روابط با ایران در حالی صورت می‌گیرد که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال آینده، به دنبال تقویت موقعیت واشنگتن در خاورمیانه است.

تحلیلگران بر این باورند که بایدن همچنین امیدوار است از نفوذ بیشتر چین در خاورمیانه جلوگیری کند.

تلاش چین برای میانجیگری عادی سازی روابط ایران و عربستان و تقویت همکاری اقتصادی پکن با عربستان برای آمریکا چالش برانگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید