روز جدید صندوق بین المللی پول

روز جدید صندوق بین المللی پول

صندوق بین‌المللی پول با اشاره به تورم ۴۹ درصدی ایران در سال ۲۰۲۳ اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود تورم ایران در سال‌های آینده به ۴۲ درصد و سپس به ۳۰ درصد برسد.

صندوق بین‌المللی پول گزارش جدیدی از پیش‌بینی تورم ایران در سال‌های آینده منتشر کرد.

گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که اقتصاد ایران پس از رشد 2.5 درصدی در سال 2022 (1401)، رشد 2 درصدی را در سال‌های 2023 و 2024 تجربه می‌کند که در مقایسه با میانگین رشد اقتصادی در جهان است. ، کشورهای خاورمیانه و اقتصادهای نوظهور در منطقه، رشد کمتری دارند.

با این حال، پیش‌بینی رشد اقتصادی بالا برای هند و چین، دو مصرف‌کننده بزرگ انرژی و نفت، می‌تواند نشانه مثبتی برای چشم‌انداز صادرات نفت و انرژی ایران و به طور کلی تجارت با این کشورها باشد، زیرا اخیراً روابط ایران بهبود یافته است. با کشورهایی که در زیر به آنها اشاره می شود، ما موافقت نامه های تجاری منطقه ای مانند سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه گمرکی اوراسیا داریم.

انتظار می رود در سال 2023 تورم جهانی در بیش از 76 درصد اقتصادهای جهان کاهش یابد و نسبت به سال قبل از آن ارزش کمتری داشته باشد. این در حالی است که انتظار می رود تورم در اکثر کشورهای خاورمیانه از جمله ایران تعدیل شود.

تورم ایران که برای سال 2023 49 درصد اعلام شده بود، پیش بینی می شود در سال های بعد به 42 درصد و سپس 30 درصد برسد. 2023 و 2024. بر این اساس در میان کشورهای آسیایی، تنها ترکیه در سال های ذکر شده نرخ تورم بالاتری نسبت به ایران خواهد داشت.

در این گزارش همچنین آمده است: قیمت نفت خام (میانگین ساده قیمت نفت خام بریتانیا، برنت، فاتح دبی، پست تگزاس اینترمدیت) که در سال 2022 به 96.36 دلار در هر بشکه رسید. بر اساس بازارهای آتی، پیش بینی می شود در سال 2022 به 73.13 دلار در هر بشکه و در سال 2024 به 68.90 دلار در هر بشکه برسد.

در عین حال طی دو سال آینده نفت به ترتیب 24.1 درصد و 5.8 درصد کاهش خواهد یافت. این کاهش با توجه به وابستگی حدود 30 درصدی بودجه امسال به نفت می تواند از منظر اقتصاد ایران حائز اهمیت باشد.

علاوه بر این، تراز حساب جاری که شامل خالص صادرات کالاها و خدمات (صادرات پس از کسر واردات)، درآمد خالص سرمایه‌گذاری شده و خالص معاملات مالی جاری است، در سال‌های اخیر برای ایران منفی بوده است، اما در سال 2022 به 4 خواهد رسید. رسیده است و انتظار می رود برای سال های 2022 و 2023 مثبت باقی بماند و به ترتیب به 1.8 و 1.9 درصد برسد.

این داده ها نشان از بهبود نسبی وضعیت کسب و کار در کشور نسبت به سال های اخیر دارد. اما روند نزولی این شاخص در سال های آتی نشان دهنده کاهش نرخ بهبود تجارت خواهد بود.

این تراز برای کشورهای خاورمیانه در سال 2022 به ترتیب 3.6 و 2.1 درصد و برای اقتصادهای در حال توسعه 2.1 درصد، 0.3 درصد و صفر درصد تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده است.

برخی از اولویت های سیاست پیشنهادی صندوق بین المللی پول که برای ایران مفید به نظر می رسد عبارتند از:
– تضمین کاهش پایدار تورم
اتخاذ سیاست های پولی ثابت اما مقرون به صرفه
– تبیین رابطه بین اهداف و پاسخ های سیاست بانک مرکزی
– عدم کاهش نرخ بهره کلیدی قبل از کاهش فشارهای تورمی
– حفظ ثبات مالی و به حداقل رساندن ریسک های مالی
– تقویت نظارت در بخش مالی غیر بانکی
– مقابله با نوسانات ارز
– کمک به گروه های آسیب پذیر
– تقویت پیشنهاد با اصلاح ساختارها
– تشویق سرمایه گذاری در زیرساخت ها و تقویت همکاری های چند جانبه

دیدگاهتان را بنویسید