زنان رهبری رای سکوت را بر عهده دارند

روز جدید :

زنان رهبری رای سکوت را بر عهده دارند

ارزو بهسنده: سیمین کاظمی، پزشک و جامعه شناس می گوید: «اصولاً جریان اصلاح طلب و اعتدال طلب بخش قابل توجهی از قدرتی را که در دهه های اخیر به دست آورده است مدیون حمایت زنان به ویژه زنان طبقه متوسط ​​شهری است. . آنها به زنان قول دادند که تبعیض جنسیتی را کاهش دهند و زنان به این وعده ها اعتماد کردند و رای دادند، خلاصه ای از صداهای خاموشی است که به واسطه نفوذ چشمگیر زنان در خانواده ها ایجاد شده است، زنانی که امروز خواستار تضمین قانع کننده آزادی زنان توسط مسعود آل هستند. مادیجیان و تیمش نگاه میدانی به دلایل عدم تمایل اکثریت جامعه به مشارکت، بیان روشنی از تأثیرگذاری زنان در تشویق آنان به خانه نشینی و رأی ندادن است. پس از وقایع سال 1401 و برخوردهای اجباری با زنان در کشور، زن به عنوان رکن اصلی تصمیماتی که قشر پایین جامعه «به ظاهر مردسالار» ایران در تحرک سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی نقش اساسی دارد، هدایت می‌کند. صداهای خاموش اگر این فرض را بپذیریم، در دوقطبی بودن شرایط کنونی، از یک سو، زنان ایرانی منتقد جدی شرایط اجتماعی کنونی هستند، اصلاح طلبان و اعتدال گرایان نمی توانند و نباید کمتر توجهی به این حجم عظیم از منتقدان مؤثر داشته باشند.

اعتماد به نفس به جای شک
نگاهی گذرا به مواضع دور اول مسعود المدیجیان در برابر سایر نامزدها – که اغلب مدافع وضع موجود در موضوع حجاب و محدودیت‌های اجتماعی هستند – حد وسطی را نشان می‌دهد که بیش از اطمینان و تشویق جامعه زنان را مورد تردید قرار می‌دهد. . این پرسش از برجسته کردن سیاست‌های کلی نظام تصمیم‌گیری در جامعه زنان به این نتیجه می‌رسد که گفته معروف پزشکان مبنی بر «من صدای بی‌صدا خواهم بود» ناشی از نگرش ذاتی او به مسئله عدالت در معیشت است. اقتصاد، در حالی که جامعه انتقادی در آن حساسیت بیشتری نسبت به آزادی های اجتماعی محروم و محدودیت های شدید طیف رادیکال در سال های اخیر دارد. اگر مسعود مزیکیان با این ادبیات توانست آرای مردم غیرسیاسی مذهبی و طبقات محروم روستاها را به دست آورد، این گفتمان برای انباشت مطالبات زنان امیدوارکننده نبود.

کاظمی، جامعه شناس با بیان اینکه طبق شنیده های ما از پزشکان از رفتار خشونت آمیز گشت ارشاد با زنان انتقاد کرده است، اما به طور دقیق نگفته است که آیا برخورد پلیس با پوشش زنان در دوران مدیریت او و همفکرش باید کنار گذاشته شود یا خیر. ? وی می گوید: خطوط کلی دولت احتمالی پزشکی در خصوص زنان در بیانیه ای ترسیم شده است که در مقایسه با اندیشه و برنامه جلیلی مترقی است اما سایه محدودیت بر آن به وضوح دیده می شود. مثلاً وقتی می‌گوید از ظرفیت قانونی موجود برای حل مشکلات زنان استفاده می‌کنم، محدودیت‌های قانونی برای زنان در اینجا همراه است. یعنی از تجربیات گذشته زنان می‌دانند که وعده‌های تبلیغاتی تضمینی برای تحقق ندارند و دیگر نمی‌توان به آن‌ها راضی بود. به همین دلیل است که می بینیم زنان شور و اشتیاق گذشته را برای شرکت در انتخابات ندارند.

آنها می خواهند زن در خانواده بماند

از سوی دیگر اصلاح طلبان باید نسبت به ظهور فضای بسته تر و محدودیت های شدیدتر پس از ورود رادیکال ها به رهبری جلیلی به مردم هشدار دهند، نکته ای که در دور اول انتخابات کمتر به آن پرداخته شد و نکته ای اختلاف نظر پزشکان با جلیلی ضعیف است. این پژوهشگر با تاکید بر اینکه حقوق زنان، حقوق زنان است و ربطی به خانواده ندارد، توضیح می دهد: اما مشکل جلیلی و یارانش این است که اساساً نمی توانند زن را خارج از خانواده و از مفهوم زن به عنوان انسان شناسایی کنند. کسانی که مستقل هستند و حق دارند و زائده یا انگل موجود دیگری نیستند، نمی خواهند. آنها می خواهند که زن در خانواده بماند و فرزند صالح تربیت کند تا حکومت آسوده باشد و از بار وظایفش کاسته شود.»

کاظمی می گوید: آقای جلیلی از لزوم توجه به بخش هایی از زنان که کمتر به چشم می آیند مانند زنان روستایی و سرپرست خانوار صحبت می کند که فکر خوبی است اما معلوم نیست چه «نقش باشکوهی» دارد. برای آنها برنامه ریزی شده است؟ آیا این نقش فاخر همان تاکید بر نقش خانگی مادر و همسر و بازگرداندن آنها به خانه است؟ معلوم نیست، اما اگر چنین است، باید امیدوار بود که دولت او در زندگی و کار این گروه های زنان دخالت نکند و آنها را به حال خود رها کند».

ضمانت اولیه در برابر گشت جهت و فیلترینگ

در عین حال لزوم تقویت گفتمان زنان در جامعه ایران که پیشروی اقشار متوسط ​​و شهری در انتخابات است، این روزها با انتقادات وارده مورد توجه تیم پزشکی قرار گرفت. دیروز پزشکان آذری جهرمی و ظریف در توییت های جداگانه ای این مشکل را برجسته کردند و اولین قدم را برداشتند.

انتخاب دیروز نوشت: پزشکان، ظریف و آذری جهرمی 3 موضوع مهم از جمله مقابله با گشت اجباری، فیلترینگ و فشار خارجی را تضمین کردند.
اکانت منتسب به مسعود مزیکیان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: تضمین می‌کنم که کل دولت در تمام جلسات و به‌طور کامل با گشت‌های اجباری، فیلتر کردن و شکستن فیلتر بازی‌ها و فشارهای خارجی مخالفت کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه سابق در تایید این وعده های مهم نوشت: «من تضمین می کنم که پزشکان صادق و شجاع هستند و با این سوء تفاهم ها و اظهارات نادرست مقابله خواهند کرد. در 15 جولای به آینده رای خواهیم داد.»
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر اسبق ارتباطات نیز با تایید سخنان پزشکان نوشت: من نیز شهادت می‌دهم و صداقت، درستکاری و شجاعت دکتر را تضمین می‌کنم. »