سرپرست وزارت امور خارجه ایران در نشست فوق‌العاده دی ۸ شرکت می‌کند

به گزارش خبرگزاری موج


نشست اضطراری D8 (کشورهای در حال توسعه اسلامی) در مورد جنگ غزه به منظور اتخاذ موضعی متحد علیه اسرائيل اتفاق خواهد افتاد.

علی باقری وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در راس هیاتی در این نشست شرکت خواهد کرد.

محمد اسحاق دار وزیر امور خارجه پاکستان، رتنو مرسودی وزیر امور خارجه اندونزی، محمد حسن وزیر امور خارجه مالزی، علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه ایران، دیپو مونی وزیر رفاه اجتماعی بنگلادش و مقامات ارشد مصر و نیجریه در این نشست شرکت خواهند داشت.

این نشست به دعوت هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه برگزار شد و انتظار می رود حمایت و همبستگی بیشتری در ائتلاف دی-8 برای مردم فلسطین به ویژه ساکنان محاصره شده نوار غزه ایجاد کند.

در این نشست اضطراری که با حضور وزرا و هیئت‌های عالی رتبه کشورهای عضو «دی-8» برگزار می‌شود، درباره کمک‌های بشردوستانه و سایر نیازها برای کاهش مشکلات و مصائب کنونی مردم فلسطین بحث و گفتگو خواهد شد. .

نشست فوق‌العاده وزرای خارجه گروه D-8 در استانبول برای موضع‌گیری واحد در برابر تجاوزات نظامی مستمر رژیم صهیونیستی به نوار غزه از 7 اکتبر سال گذشته (15 مهر 1402) از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیش بینی می شود کشورهای عضو دی 8 که آن را در سال 1997 با هدف تقویت روابط اقتصادی و اجتماعی بین خود و برای اولین بار تأسیس کردند، جلسه ای را برای بحث در مورد یک موضوع سیاسی مانند مسئله فلسطین برگزار کنند. در پایان این نشست، بیانیه ای مشترک و قاطع برای تایید تحولات غزه.

بر اساس این گزارش، سازمان D8 در سال 1376 با عضویت هشت کشور نوظهور اسلامی از جمله ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، مالزی، اندونزی، مصر و نیجریه تأسیس شدند.

گروه D8 متشکل از کشورهای مهم اسلامی در حال توسعه، شامل 1.2 میلیارد نفر در جمعیت جهان با تولید ناخالص داخلی 4.8 تریلیون دلار است.

گروه D-8 که در همین شهر استانبول تأسیس شد، شامل هشت کشور اسلامی ایران، ترکیه، مصر، نیجریه، پاکستان، اندونزی، مالزی و بنگلادش است. و هیئت وزیران متشکل از وزرای امور خارجه کشورهای عضو نیز مرجع اصلی تصمیم گیری و رسیدگی به مسائل مربوط به گروه است.

تقویت روابط اقتصادی، اجتماعی، فنی، علمی و فناوری و همچنین ارتقای رشد و توسعه اقتصادی و گسترش رفاه مردم کشورهای عضو در دستور کار همکاری بین هشت کشور قرار دارد.

جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای فعال و تاثیرگذار سازمان D8 و منشاء فعالیت ها و همکاری های مختلف در این سازمان است.

جمهوری اسلامی ایران از آغاز جنایات رژیم صهیونیستی در غزه در مهر ماه 1402 از هر فرصتی از جمله سازوکارهای چندجانبه بین المللی برای کمک به مردم بی دفاع غزه استفاده کرده است. نشست فوق العاده وزرای خارجه هشتم در استانبول فرصت دیگری برای پیشبرد این دیپلماسی فراهم کرد.

اگرچه رژیم صهیونیستی برای اولین بار از زمان تأسیس در سال 1948 در دادگاه کیفری بین المللی (ICC) به اتهام ارتکاب جنایت نسل کشی علیه فلسطینیان در جریان تهاجم نظامی آنها به نوار غزه محاکمه شد و شورای امنیت سازمان ملل نیز دو مورد ماه‌ها پیش قطعنامه‌ای برای برقراری آتش‌بس فوری تصویب کرد و بیش از دویست و چهل روز متوالی به جنگ مرگبار و ویرانگر در آن منطقه ادامه داد. بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، دولت وابسته به جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکنون بیش از 36 هزار و 500 شهید و حدود 83 هزار زخمی بر جای گذاشته است که بیشتر آنها کودک و زن هستند.

دی هشت متشکل از کشورهای مهم اسلامی در حال توسعه، ظرفیت بسیار خوب و موثری برای تأثیرگذاری بر روند توسعه منطقه ای و حتی جهانی دارد و با ایفای نقش فعال می تواند موتور محرکه ای برای سایر سازمان های منطقه ای و بین المللی باشد و سایر سازمان ها را تشویق کند. عمده کشورهای اسلامی که این سازمان ها در آنها عضویت دارند، برای پیشبرد و تحقق اهداف نشست استانبول. در این راستا ابتکار ایران برای برگزاری نشست فوری یا ویژه وزرای خارجه همکاری های اسلامی با دیپلماسی تلفنی وزیر امور خارجه با همتایان خود همراه شد و نشست استانبول نیز فرصتی برای بررسی جدی تر این موضوع است..


آیا این خبر مفید بود؟
خدمات سئو برای وب سایت ها