شناسه دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری تغییر نکرده است

به گزارش خبرگزاری موج


به گزارش مرکز اطلاع رسانی وزارت کشورمحسن اسلامی عصر چهارشنبه خطاب به ملت شریف ایران گفت: روز جمعه 24 تیرماه از ساعت 8 صبح آغاز و به مدت 10 ساعت ادامه خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه دو نامزد راه یافته به مرحله دوم که در اطلاعیه ستاد انتخابات کشور نیز نام برده شده برای مردم شناخته شده بودند، تاکید کرد: کد یا شناسه این دو نامزد تغییر نکرده است. و همان کدهای ستاد پیش از انتخابات کشور در مرحله اول انتخابات برای داوطلبان اعلام شده است.

وی تصریح کرد: بنابراین شناسنامه آقای مسعود بیزیکیان 22 سال و شناسنامه آقای سعید جلیلی 44 سال است.

شناسه های رای دهنده

سخنگوی ستاد انتخاباتی کشور وی در خصوص مدارک شناسایی مورد نیاز برای رای دادن گفت: طبق قانون انتخابات ریاست جمهوری، شناسنامه یا کارت ملی دو مدرکی است که ایرانیان به صورت قانونی می توانند در روز جمعه ارائه و رای دهند.

وی افزود: هموطنانی که شناسنامه های قدیمی و فاقد کد ملی دارند هنگام حضور در پای صندوق های رای برای ثبت رای باید کد ملی خود را ارائه کنند.

اسلامی در خصوص کارت های ملی قدیمی نیز توضیح داد که این کارت ها طبق اعلام سازمان ثبت احوال فاقد اعتبار هستند و از این رو از هموطنان می خواهیم با کارت ملی هوشمند یا شناسنامه جدید به شعب اخذ رای مراجعه کنند.

رای دهندگان می توانند در هر جای ایران شرکت کنند

سخنگوی ستاد انتخابات کشور همچنین گفت: هموطنانی که در مرحله اول چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، می توانند در هر نقطه از ایران اسلامی و حتی شعب خارج از کشور در مرحله دوم شرکت کرده و رای دهند.

وی در توضیح بیشتر گفت: اگر یکی از هموطنان در مرحله اول حج حضور یافته و اکنون به کشور بازگشته باشد می تواند در هر جای ایران اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند و اگر هموطن باشد می تواند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. انتخابات در این مدت یک هفته در صورتی که به خارج از ایران سفر کرده باشد در صورت وجود شعب اخذ رای در کشور مقصد می تواند رای داده و رای خود را ثبت کند.

وی افزود: حتی برای افرادی که در مرحله اول چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رای نیاوردند، امکان رای دادن در مرحله دوم وجود دارد و هیچ محدودیتی برای ثبت آرا در مرحله دوم قانون ریاست جمهوری وجود ندارد.

رنگ قرمز درب های کوزه مرحله دوم

سخنگوی ستاد انتخابات کشور در ادامه خطاب به مردم شریف ایران اسلامی گفت: در مرحله دوم هموطنان با صندوق های رای با درهای قرمز در شعب اخذ رای روبرو می شوند. در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری، صندوق ها آبی رنگ و تعرفه های مرحله اول پلمپ شد و اکنون در مخازن نگهداری می شود.

اسلامی افزود: بر اساس ماده 17 قانون انتخابات ریاست جمهوری، زمانی که مراحل انتخابات به طور کامل انجام شود و نتیجه آن به تایید شورای نگهبان برسد، حکم ریاست جمهوری توسط مقام معظم رهبری تنفیذ و در نهایت لغو می شود.

رای گیری از ساعت هشت صبح شروع می شود

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس قانون روند شمارش آرا در شعب باید از ساعت 8 صبح آغاز شود و این زمان در هیچ دو شعبه روستایی و شهری قابل تغییر نیست.

وی با درخواست ویژه ای از روستاییان عزیزی که در فصل برداشت به سر می برند، توصیه کرد برای شرکت در رای گیری در زمان شروع رای گیری که تا ساعت 18 ادامه دارد و امکان تمدید آن وجود دارد برنامه ریزی کنند.


آیا این خبر مفید بود؟