شوک بزرگ ایران خودرو برای مشتریان

طی روزهای گذشته نامه ای از سوی مدیرعامل ایران خودرو مورخ 27 اردیبهشت ماه امسال در فضای مجازی و رسانه ای منتشر شد که پس از دو مکاتبه قبلی به تاریخ 22 اردیبهشت ماه سال جاری خطاب به مهدی نیازی سرپرست وزارت حراست می باشد. سال و 7 اسفند 1401 انبارهای این شرکت تخلیه شد و به دلیل کمبود ارز خطوط تولید این شرکت متوقف شد.

در ادامه این نامه آمده است: با توجه به کمبود ارز و ناتوانی در جبران اثرات توقف تولید، پیش بینی می شود تا پایان سال با 200 هزار خودرو عقب مانده مواجه باشیم که می تواند به یک معضل اجتماعی تبدیل شود. بحران

البته پس از انتشار این خبر، مهدی نیازی سرپرست وزیر صمت اعلام کرد: با همکاری موثر بانک مرکزی، عرضه ارز به صنعت خودرو بدون وقفه ادامه دارد. در سال جاری برنامه ریزی های لازم برای رشد تولید انجام شده و در دو ماهه نخست امسال افزایش 48 درصدی تولید خودرو گزارش شده است. هرچند سرپرست وزارت، عدم تامین ارز شرکت های خودروسازی از سوی بانک مرکزی را تایید نکرد، اما بدون شک مکاتبات رسمی نمی تواند حاوی اطلاعات نادرست باشد، اما با توجه به شرایط لازم است که صحت داشته باشد. اطلاعات منتشر یا تایید نشده باشد.

انتشار نامه مدیرعامل ایران خودرو در فضای مجازی و رسانه ای مبنی بر توقف تولید خطوط ایران خودرو، بدون شک بر عملکرد بازار تاثیرگذار خواهد بود، به همین دلیل شاید صلاح نباشد حقیقت را نگفته باشید. مقررات بازار خودرو را نقض نکنید.

بسیاری بر این باورند که این نامه بازی های مدیرعامل ایران خودرو، ترفندی از سوی این شرکت خودروسازی برای گرفتن تاییدیه وزارت حراست برای افزایش قیمت خودروهای این شرکت است، شگردی که هر بار شکل می گیرد و در شکل و تهدید جدیدی ارائه می شود.

  علی باقری عازم وین شد/ دیدار با انریکه مورا صبح امروز

همزمان شرکت ایران خودرو اعلام کرد که به دلیل کمبود ارز تولید را متوقف کرده است و خودروساز مشخص نکرد خط تولید کدام خودرو متوقف شده است. در این میان اگر به تایید ادعای تولید داخلی بسیاری از خودروهای این شرکت تکیه کنیم، پس چه نیازی به تامین ارزی است که این شرکت تولید خود را به آن گره زده است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند این اقدام ایران خودرو التهاب جدیدی در بازار خودرو ایجاد کرده و قیمت آن را افزایش خواهد داد.

در همین زمینه، یک کارشناس بازار خودرو درباره پیامدهای انتشار خبر توقف تولید در ایران خودرو به دلیل کمبود ارز گفت: تشکیل صف های تخصیص ارز به شرکت های خودروسازی ممکن است منجر به این موضوع شود. توقف تولید و کاهش عرضه خودرو در بازار.

حسن کریمی سنجری با بیان اینکه بانک مرکزی برای خرید برخی اقلام از جمله کالاهای مورد نیاز شرکت‌های خودروسازی باید ارز ارائه کند، گفت: تمدید زمان تخصیص ارز به شرکت‌ها این شبهه را ایجاد کرده است که بانک مرکزی در این زمینه با محدودیت مواجه است. از منابع ارزی

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: طولانی شدن زمان توزیع ارز یکی از دلایلی است که می تواند روند تولید شرکت ها را کند یا متوقف کند چرا که خرید مواد اولیه یا کالاهای واسطه ای با تاخیر مواجه می شود.

کریمی سنجری تصریح می کند: شرکت ایران خودرو در حال حاضر مدعی عدم تامین ارز و تعطیلی خط تولید است. در صورت توقف در تولید خودرو، بدون شک دلالان در بازار دست به کار شده و قیمت ها را افزایش می دهند، زیرا عدم تولید منجر به کاهش عرضه در بازار می شود و عدم تعادل بین تقاضا و عرضه باعث می شود تنظیم بازار نامتعادل

  تحلیل خبرگزاری فرانسه از بازنده اصلی ناآرامی های جاری در ایران

دیدگاهتان را بنویسید