عربستان و اسرائیل در دولت بایدن ارتباط نمی‌گیرند

در شرایطی که پیروزی رژیم صهیونیستی در جنگ غزه به دور از دستیابی است و عربستان نمی تواند اقدامات کابینه تندرو رژیم صهیونیستی در نوار غزه و کرانه باختری را نادیده بگیرد، موضوع عادی سازی روابط است. بین عربستان سعودی و تل آویو بحرانی به نظر می رسد و بدیهی است که هر دو طرف کلیدی هستند. آنها پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را راه حل این بحران می دانند و منتظر حضور او در کاخ سفید هستند.

به گزارش خبرگزاری موج


روزنامه الاخبار در تحلیلی نوشت: یکی از نتایج عملیات طوفان الاقصی و پایداری فلسطینیان در نوار. غزهتغییر مفاهیم راهبردی در منطقه به گونه ای است که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی دیگر مانند قبل از طوفان الاقصی به نفع پیروان این رژیم نباشد و از این منظر این عملیات با مشکل مواجه شد. ضربه مهلکی به پروژه عادی سازی روابط.

در مورد تاثیر عملیات طوفان الاقصی و مقایسه شرایط قبل و بعد از این عملیات می توان مثالی از رابطه عربستان و یمن زد تا جایی که عربستان اکنون با دقت قدم های خود را برمی دارد، به ویژه اینکه «عبدال مالک بدرالدین الحوثی، رهبر انصارالله یمن، بارها در سخنرانی های خود در هفته های اخیر هشدار داده است که سازش امنیتی عربستان به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی یمن تلقی خواهد شد و ممکن است عربستان دوباره هدف موشک یمن قرار گیرد. حملات هواپیماهای بدون سرنشین؛ یمن که هم اکنون وارد دوران موشک های مافوق صوت شده است و علاوه بر تحولات فراوان، نبرد در دریای سرخ کارآمدی تسلیحات این کشور و دقت آنها را به اثبات رساند.

شاید مشکل ریاض این باشد که نتوانسته مسیر روشنی را در مورد آنچه که قصد دارد برای عادی سازی روابط انجام دهد تعیین کند. اگرچه رسانه‌های سعودی همچنان به پوشش شرط‌بندی‌ها برای پیروزی رژیم صهیونیستی در نوار غزه ادامه می‌دهند، اما سطح رسمی محتاط‌تر شده و دیگر نشانه‌ای از سازش قریب‌الوقوع در سخنان و حرکات سعودی‌ها از جمله ولیعهد سعودی دیده نمی‌شود. خود شاهزاده محمد بن سلمان.

در رابطه با یمن، ریاض تحت فشار بیشتری قرار دارد که برخی از آنها از سوی واشنگتن است که از عوامل سعودی در استان عدن برای اعمال فشار مالی و اقتصادی بر صنعا استفاده می کند. بخشی از این فشارها از سوی خود یمن است که می خواهد عربستان در مورد گزینه های خود تصمیم بگیرد، به ویژه اینکه مدت زیادی از توافق آتش بس بین دو کشور می گذرد و ریاض و صنعا به مرحله تعیین تاریخ امضا رسیده بودند. توافق قبل از شروع عملیات علیه الاقصی. بنابراین، عربستان اکنون باید بین پشت کردن به آمریکا و بازگشت به جنگ با یمن، با تمام خطراتی که این امر برای عربستان سعودی و پروژه‌های شهری و اقتصادی آینده‌اش که می‌تواند آن را بی‌ثبات کند، یکی را انتخاب کند.

اما مشکل عربستان در رابطه با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی به پرونده یمن ختم نمی شود، هرچند این مورد برای ریاض بسیار مهم است. ریاض چند روز پیش نتوانست تصمیم کابینه رژیم صهیونیستی در خصوص رسمی شدن 5 شهرک جدید صهیونیستی در کرانه باختری را نادیده بگیرد و مجبور به صدور بیانیه محکومیتی شد، زیرا این تصمیم ناقض یکی از شروط عربستان سعودی است. عادی سازی روابط، یا به طور دقیق تر، تضعیف شرایطی که در آن عربستان سعودی می تواند با رژیم صهیونیستی با پایان دادن به جنگ غزه به شیوه ای «غیرقابل بازگشت» به صلح با رژیم صهیونیستی دست یابد که در نهایت منجر به تشکیل کشور فلسطینی خواهد شد.

اگرچه ریاض نمی تواند شرایطی را بر تل آویو و واشنگتن تحمیل کند، اما نمی تواند بدون حفظ آبروی خود نزد مردمش به عادی سازی روابط ادامه دهد. کابینه تندرو رژیم صهیونیستی که نشان داده به صلح با عربستان اهمیت چندانی نمی دهد و به این کشور کمک نمی کند تا گام هایی در جهت آشتی بردارد، نه به این دلیل که می ترسد عربستان شرط تشکیل کشور فلسطین را بر صهیونیست ها تحمیل کند. رژیم، اما فقط به این دلیل که او نمی خواهد جنگ در غزه پایان یابد.

این روزنامه لبنانی نوشت: در واقع تنها گزینه پیشبرد عادی سازی روابط عربستان و اسرائيل پیروزی این رژیم در نوار غزه هنوز با آن فاصله دارد و به نظر نمی رسد زمان رسیدن به این پیروزی به نفع دشمن باشد. بنابراین این سوال مطرح می شود که در صورت پیروزی مخالفان رژیم صهیونیستی و آمریکا در جنگ غزه، سازش عربستان و رژیم صهیونیستی چه خواهد شد؟ البته در این صورت عربستان سعودی نمی تواند عادی سازی روابط را پیش ببرد و دولت این کشور هیچ علاقه ای به ادامه دشمنی با مقاومت پیروز نخواهد داشت. زیرا در این صورت مشخص خواهد شد که رژیم صهیونیستی و آمریکا نتوانسته اند از شر عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه خلاص شوند. خلیج فارس یا برای محافظت از آنها، رژیم های صهیونیستی و آمریکایی که نتوانستند از خود محافظت کنند.

این روزنامه در پایان آورده است: بنابراین بن سلمان نیز مانند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، منتظر پیروزی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری است تا با عربستان و تل آویو متحد شود.آیا این خبر مفید بود؟