عوارض کم آبی روز جدید

عوارض کم آبی روز جدید

آب برای تمام عملکردهای بدن ضروری است. آب به دفع مواد زائد از طریق ادرار به بدن کمک می کند، دمای بدن را از طریق تعریق در حالت طبیعی حفظ می کند و حتی از مغز محافظت می کند.

شاید فکر کنید که نوشیدن 8 لیوان آب در روز کافی است، اما به گفته متخصصان، مردان بالغ باید روزانه حدود 15 لیوان مایعات بنوشند و زنان به حدود 11 لیوان مایعات در روز نیاز دارند. این مقدار آبرسانی کافی به بدن را تضمین می کند. اگرچه نوشیدن آب کافی یکی از بهترین راه‌ها برای هیدراته نگه داشتن بدن است، اما جالب است بدانید که آب تنها راه آبرسانی به بدن نیست و تمام مایعاتی که در روز مصرف می‌کنید می‌توانند به هیدراته شدن بدن کمک کنند. آب، چای، قهوه، آبمیوه، شیر و حتی میوه ها و سبزیجات مواردی هستند که نقش مهمی در هیدراته نگه داشتن بدن دارند.

از آنجایی که آب نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می کند، جای تعجب نیست که مصرف کم مایعات می تواند عوارض جانبی نگران کننده ای داشته باشد. این مقاله را تا انتها بخوانید تا بدانید وقتی آب کافی ننوشید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد.

من احساس میکنم گرسنه ام

اگر در طول روز بیش از حد معمول احساس گرسنگی می کنید، ممکن است به این دلیل باشد که مایعات کافی نمی نوشید. هنگامی که بدن کم آب می شود، ممکن است علائم گرسنگی را نشان دهد، بنابراین غذاهای شور یا نشاسته ای بیشتری مصرف می کنید (این غذاها آب را در بدن حفظ می کنند).

  مفقود شدن 9 مرد و زن در سیل تهران / هشدارها را جدی بگیرید

در حالی که غذاها و نوشیدنی های غنی از کربوهیدرات و الکترولیت هایی مانند سدیم (نمک) می توانند به هیدراتاسیون کمک کنند، آب ساده نیز همین کار را می کند، به علاوه می تواند شما را از مصرف کالری اضافی باز دارد.

سردرد

سردرد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما کم آبی یکی از دلایل اصلی آن است. سپس اگر سردرد دارید به جای مصرف مسکن ابتدا مقداری آب بنوشید. حتی می توانید برای جلوگیری از سردردهای بعدی، مصرف آب خود را افزایش دهید.

یبوست

نوشیدن مایعات به نرم شدن مفاصل و بافت های بدن و همچنین تسهیل عبور محتویات از طریق دستگاه گوارش کمک می کند. وقتی مایعات کافی ننوشید، ممکن است دچار یبوست شوید و روند اجابت مزاج سخت و آزاردهنده شود. این وضعیت می تواند خطر ابتلا به هموروئید را افزایش دهد.

خستگی

اگر نوشیدنی های کافئین دار و شیرین از نوشیدنی های انرژی زا هستند، سعی کنید برخی از آنها را با آب جایگزین کنید تا انرژی خود را افزایش دهید. این می تواند به بهبود هیدراتاسیون و کاهش میزان کافئین و قند مصرفی کمک کند.

گرمازدگی

گرمازدگی با کم آبی بدن همراه است. فعالیت بدنی یا قرار گرفتن در یک محیط گرم و مرطوب می تواند کم آبی بدن را بدتر کند.

اختلال در تمرکز

80 درصد مغز انسان از آب تشکیل شده است و طبق تحقیقات، کم آبی خفیف می تواند بر حافظه و تمرکز تأثیر منفی بگذارد. سطوح شدیدتر کم آبی منجر به علائم عصبی جدی تری مانند گیجی و هذیان می شود.

  مجموعه شعر جدیدی از فاضل نظری منتشر شد

افزایش ضربان قلب

اگر در هنگام نشستن، تماشای تلویزیون، راه رفتن یا کار متوجه شدید که ضربان قلب شما بالاتر از حد طبیعی است، بدانید که این به کم آبی بدن مربوط می شود. وقتی به اندازه کافی مایعات نمی نوشید، قلب شما مجبور است برای پمپاژ خون در بدنتان سخت تر کار کند و این منجر به افزایش ضربان قلب می شود. برای حفظ عملکرد بهتر سیستم قلبی عروقی، روز خود را با مایعات فراوان شروع کنید و در طول روز به طور منظم آب و سایر مایعات بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید