“غر نزن، بده!” | روز جدید

روز جدید :

“غر نزن، بده!”  |  روز جدید

این بانوی جوان گالیله ای باید به این سوال پاسخ دهد که از چه زمانی ازدواج در کشور رایگان بوده است که به علاقه مندان پزشکی توصیه می کنید ازدواج کنند؟ اگر تقلب کنند و دوستانتان قمه به سرشان بزنند، شما و آقای جلیلی جلوی کتک خوردنشان را می گیرید؟

عصر ایران است. جمشید گیل – بانوی بسیار محجبه که ظاهراً یکی از حامیان ریاست سعید جلیلی یا حداقل مخالف ریاست پزشکان بود – با انتشار فیلمی از خود خطاب به تک تک کسانی که به پزشکان رای دادند، گفت: «هموطنانی که در ستاد هستن آقای دکتر شما رای دادید و بهش رای دادید، از این به بعد که در صف ایستادید شکایت نکنید، رای دهید! هر روز و هر ساعت که قیمت‌های جدید می‌بینی، گله نکن، بده!»

البته سخنان این بانوی بزرگوار از دو جمله فوق طولانی تر است، اما از آنجایی که بقیه سخنان ایشان به اندازه دو جمله فوق بی فایده است، از نقل جملات دیگر ایشان صرف نظر کرده و نکات بدیهی را در مورد توصیه ایشان ذکر می کنیم.

اولاً به دلیل قدردانی سریع از همه چیز در دوران ریاست جمهوری آقای رئیسی، معلوم نیست این خانم در این سه سال چه کار کرده است؟!

از طرفی این بانوی محترم احتمالاً از مداحان دولت آقای رایضی بوده و به همین دلیل شکایتی نکرده است. بنابراین او واقعاً از افزایش قیمت کالاهای مختلف طی سه سال گذشته چه می‌گوید؟ البته اگر جزو «خودی های رانت خوار» بودند، احتمالاً دلیلی برای شکایت نداشتند.

اما با کنار گذاشتن این پرسش‌ها، این زن جوان گالیله‌ای حداقل باید به یک سوال پاسخ دهد: از چه زمانی ازدواج در کشوری که به علاقه‌مندان پزشکی توصیه می‌کنید آزاد بوده است؟ اگر تقلب کنند و دوستانتان قمه به سرشان بزنند، شما و آقای جلیلی جلوی کتک خوردنشان را می گیرید؟

همچنین این سوال باید مطرح شود که چرا ناراحت هستید؟ انتخابات با استفاده از طرح 1-1-4 برگزار می شود. یعنی یک اصلاح طلب، یک اصولگرا خارج از «جبهه انقلاب» و چهار اصولگرا در داخل جبهه انقلاب.

همه چیز به نفع شماست. اگر کاندیدای اصلاح طلب ده دقیقه صحبت کرد، نامزدهای جبهه شما چهل دقیقه صحبت کردند. اگر دکتر بیست دقیقه فرصت داشت تا نظرات افراطی سیاستمداران مورد علاقه شما را نقد کند، هشتاد دقیقه فرصت داشت تا نظرات اصلاح طلبانه پزشکان را نقد کند.

سرانجام دو نفر از آنها کاندیدای قلابی بودند و پس از اتلاف وقت ملت از رقابت کنار رفتند. اینکه یکی از دو نفر دیگر به نفع دیگری کناره گیری نکرد، آیا تقصیر کسانی است که «کار» را به کادرهای پزشکی دادند؟!

البته اگر قالیباف در دور اول انصراف می داد، آرای او تقریباً به تساوی بین پزشکان و جلیلی تقسیم می شد و آقای جلیلی به ریاست جمهوری نمی رسید. بنابراین عصبانیت این خانم باید متوجه شورای نگهبان باشد نه رای دهندگانی که در انتخابات گذشته اجازه دادند یک نامزد اصلاح طلب در کنار پنج کاندیدای اصولگرا ظاهر شود.

در واقع این خانم عبارت «گردان» را تقریب می زند و نیاز به ترجمه دارد. ترجمه دقیق این عبارت به خاطر خشم و نفرت است که چرا یک اصلاح طلب در این انتخابات نامزد ریاست جمهوری شد و چرا مردم به میل ما گالیله ای ها رأی ندادند.

اما اینکه چرا نامزد مورد نظرش، سعید جلیلی، آنقدر منفور بود که 51 درصد از واجدین شرایط رای ندادند، به این بانوی ارزشی لطمه نمی خورد، اما باز هم نتوانست اکثریت آرا را به دست آورد. در دور دوم انتخابات

چرا زنان ایرانی باید به سعید جلیلی رای بدهند؟ باید به او رای می دادند که گشت ارشاد با شدت و زور بیش از گذشته آنها را در خیابان اذیت کند و اسمش را تلاش برای تامین اجتماعی بگذارد؟!

به هر حال، اکثریت رای دهندگان به پزشکان رای دادند تا جلوی گرانی ها را بگیرند و برخی از آزادی های آشکار را درک کنند.

به هر حال رقابت چندان عادلانه ای نبود و نامزد و جناح مساعد این خانم شکست خورد و خشم و انزجار اکثریت رای دهندگان دردی از اصولگرایان تندرو دوا نمی کند.

از سوی دیگر، شاید باید به گالیله‌های غمگین و دردمند توصیه کرد که به خود کمک کنند، اما شوک عاطفی شکست سیاسی را فراموش کنند. پس نظر مشارالی چیست؟! رقص و خنده دوستان قدیمی هستند. از قدیم گفته اند: گریه یک درد دارد و هر که بخندد هزار و یک درد!