فرصت های جدید پس از افشای ابعاد جدید پرونده فساد

روز جدید :

فوتبالی: حدود دو ماه از انتشار گزارش ها و اخبار پرونده فساد در باشگاه مس رفسنجان می گذرد. پرونده ای که از باشگاه مس رفسنجان شروع شد و «فوتبالی» اولین رسانه ای بود که افشای این پرونده را آغاز کرد.

فرصت های جدید پس از افشای ابعاد جدید پرونده فساد

پس از بررسی ها و بازنگری هایی که نهادهای نظارتی و قضایی در این پرونده آغاز کردند، به عنوان متهم معرفی شدند. جالب اینجاست که احضاریه ها محدود به باشگاه ها و مدیران سابق آن باشگاه نبود.

پس از مدتی تعداد متهمانی که در این پرونده احضار شدند به ۷ نفر رسید. دو رئیس سابق سازمان لیگ و همچنین رئیس سابق کمیسیون داوری و عضو فعلی هیئت مدیره فدراسیون فوتبال در رابطه با این پرونده بازداشت شده اند. دو مدیر سابق باشگاه مس رفسنجان و دو فعال رسانه ای با قرار وثیقه آزاد هستند.

تا کنون تمرکز بر روی باشگاه مس رفسنجان بوده است. اما چند روز پیش خبرهایی مبنی بر احضار، بازجویی و دستگیری مدیرعامل باشگاه شمس آذر قزوین منتشر شد. خبرگزاری ها می نویسند ظاهراً برخی از بازداشت شدگان اتهاماتی را به مدیرعامل شمس آذر وارد کرده اند که منجر به دستگیری وی شده است.

پیش از دستگیری مدیرعامل باشگاه شمس آذر قزوین، اخباری از جریمه احتمالی باشگاه مس رفسنجان به گوش می رسید. برخی رسانه ها مدعی شده اند با توجه به نوع و میزان تخلفات صورت گرفته در مس رفسنجان، احتمال سقوط مس رفسنجان به مسابقات لیگ آزادگان و لیگ دسته اول وجود دارد. در همان زمان ماجرای مس کرمان در مسیر لیگ برتر مطرح شد و اتهاماتی مشابه مس رفسنجان نیز متوجه مس کرمان شد. اینکه این تیم در مسیر صعود از لیگ یک به لیگ برتر مرتکب تخلفاتی شد.

پس از دستگیری مدیرعامل شمس هازارد مشخص شد تخلفات این باشگاه در مسیر صعود به لیگ برتر کمتر از لیگ یک نیست و می تواند تبعات زیادی برای این باشگاه داشته باشد. آنچه اخیراً به عنوان حکم احتمالی در این پرونده مطرح شده، سقوط مس کرمان به لیگ دسته دوم و سقوط شمس خطر به همراه مس رفسنجان به لیگ دسته اول جام آزادگان است.

تاکنون صحبتی از سقوط شمس هازارد نشده و باشگاه هایی مانند پیکان، صنعت نفت آبادان و حتی فجر سپاسی شیراز به دنبال جانشینی مس رفسنجان در لیگ برتر هستند. حالا با احتمال سقوط شمس هازارد، جا برای تیم دیگری در جدول لیگ برتر باز می شود که می تواند جو فوتبال را تحت تاثیر قرار دهد.

تاکنون اکثر تیم هایی که در فصول اخیر در لیگ دسته اول به لیگ برتر صعود کرده اند همگی دچار تخلفاتی از جمله ارتباط مشکوک با داوران و رشوه دادن مدیران و داوران و بازیکنان تیم های حریف و برخی رسانه ها شده اند. به گزارش فوتبالی، تخلفات تیم های سقوط کرده به لیگ یک توسط نهادهای نظارتی و کمیته اخلاق زیر ذره بین قرار گرفته است!